اخبارچرخان

بحران های فزایندۀ سیاسی-اقتصادی و تأثیر سیاست های مخرب رژیم “ولایی” بر زندگی مردم

نشانه‌هایی بسیار آشکار در سراسر کشور گویای این واقعیت‌اند که سران رژیم جمهوری اسلامی و به‌ویژه شخص علی خامنه‌ای از حل عاجل بحران‌های اقتصادی و اجتماعی کشور عاجزند و اکثر طرح‌های حکومتی‌شان برای مدیریت این بحران‌ها کاملاً شکست خورده‌اند. فشار اصلی این بحران‌ها همواره بر دوش مردم بوده‌ و واقعیت آن چنان عیان شده که حتی سران رژیم هم، هرچند محتاطانه، اما ناگزیر به‌بیان آن شده است….

سایت جماران در ارتباط با اوضاع کشور و بحران های  روز افزون می نویسد: “ببینید چه بر سر خود و جامعه آورده‌اید؟” البته در بیان وضعیت فاجعه‌بار اجتماعی-اقتصادی و ازجمله زیست محیطی‌ای، آموزشی حقوق زنان و جوانان، افت ارزش پول ملی و مساله نرخ ارز، تورم و گرانی سرسام آور، معیشت و زندگی که مردم و به ویژه زحمتکشان با آن روبرو هستند نه‌تنها به میزان گستردگی و عمق فلاکت‌بار آن اشاره‌ای نمی‌شود، بلکه طبق معمول با پیش کشیدن عامل دشمن خارجی در ایجاد این وضعیت، آن را لاپوشانی می‌کشاند. به همین منوال دیگر سران “نظام” مانند ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، و غلامحسین محسنی اژه‌ای نیز در حضورشان در جلسه‌های سران قوا به‌جز شعارپرانی، گفتن سخنان و ارائهٔ نظرهای ابهام‌آمیز، مطرح کردن دشمن خارجی و پنهان شدن پشت آن، و لفاظی‌های سیاست‌ بازانه دربارهٔ نزاع‌ها و رقابت‌های جناحی شان هیچ‌گونه راه حلی برای بهبود وضعیت مردم حتی در کلام هم پیش نمی‌کشند.
آش آنقدر شور شده که رئیس گردشگری ساوه اعلام کرده اگر زنان بدحجاب یا بی حجاب به مراکز گردشگری وارد شوند، ممکن است این فضاها یک هفته تعطیل شود.
محدودیت ها و ایجاد آزار و اذیت برای زنان در حالی رخ می‌دهد که شرایط اقتصادی در کشور به شدت بحرانی است، اما با این حال هنوز مشخص نیست که بر چه مبنایی چنین فضایی برای بانوان کشور ایجاد شده است. در این ارتباط ، محمدتقی فاضل میبدی استاد حوزه و دانشگاه در خصوص این موضوع به اصلاحات نیوز می‌گوید: “کسانی پشت این داستان هستند که نه عرف جامعه را می‌شناسند و نه شناختی از حقوق انسان و شهروندی دارند. تحت هیچ شرایطی نمی‌توان یک زن را به دلیل نوع حجابی که دارد از حقوق شهروندی که دارد محروم کرد. مگر این زنان جرم کرده اند که برخی می‌خواهند آنها را از حقوقی که دارند محروم کنند.این افراد به دنبال اسلام و فقه طالبانی هستند.” او می افزاید: ” اینکه زنان را در بانک و ادارات و اماکن گردشگری راه ندهیم، وهن اسلام و دین است. مگر می‌شود زور بر سر زنان گذاشت؟ اصلا چه کسی به شما چنین اجازه ای داده است. این رفتارها جز اسلام هراسی نفعی ندارد و افزایش مهاجرت دختران به دلیل همین رفتارهای طالبانی است.”
در این راستا، فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم با موضوع ارز ترجیحی، با بیان اینکه لازمه صحبت کردن راجع به شرایط کشور این است که مساله نرخ ارز در یک ساخت توسعه نیافته را نمی‌توان به خودی خود مورد بررسی قرار داد، گفت: در کشوری که با انبوه بحران‌های کوچک و بزرگ و چالش‌های نگران کننده روبرو است، نمی‌شود به صورت جزیره‌ای به یک قضیه نگاه کرد. مساله بدیهی دیگر این است که وقتی یک سیاست بالغ بر سی سال تکرار می‌شود و هربار هم شکست خورده و هیچ کدام از وعده‌هایش محقق نشده است و ما در در دام نا برابرسازی فزاینده قرار داده، باید ماجرا را از دریچه اقتصاد سیاسی بررسی کنیم.
فرشاد مومنی خاطرنشان کرد: یک کسی گفته است سیاست تورم زا اتخاذ می‌کنم تا فشار را از این طریق از دوش فقرا بردارم. به این فرد باید جایزه سوپر نوبل بدهند چرا که در سطح وسیعی بی پایه و مبتذل است. من واقعا از همه اصحاب خرد و دانایی استمداد می‌کنم به این مسئله رسیدگی کنند و اجازه ندهند مافیا های منتفع از شوک ما را فریب دهند. در طول تاریخ بشر شوک نیروی محرکه تغذیه مافیاها است. اگر ما گزارش بدهیم که این مافیاها از ۱۳۷۰ تا کنون چه بر سر ایران آورده اند، چرت خیلی‌ها پاره می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه، کارکرد دیگر شوک درمانی را ایجاد احساس از هم گسستگی پیوندها دانست و گفت:‌ ای کاش در یک نظام تصمیم گیری که بخش بزرگی از آن لباس روحانیت دارند، از دریچه تخصص خود به این ماجرا نگاه کنند، یعنی ببینند وقتی سیاست تورم زا و اشتغال زدا را دستور کار قرار می‌دهید، ارادت مردم به دین و اخلاق را بالا می‌برید؟ نمی‌بینید جامعه دچار چه تحولاتی شده است؟ نمی‌بینید که بر سر خود و جامعه چه آورده اید؟ شما هر کاری می‌خواهید بکنید، اولین شاقول سنجش آن کار باید این باشد که رابطه تان با مردم چگونه خواهد شد. چقدر به تناقض خو گرفته اید که می‌گفتید ما پول نداریم و باید پول چاپ کنیم تا دلار را از دلال‌های ارز بخریم سپس آن را با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص دهیم لذا باید این ارز را حذف کنیم. چرا بخاطر اینکه ابتدایی‌ ترین پیامد های این سیاست ظاهر شد، شما یک دفعه یارانه را ۴۰۰ هزار تومان کردید؟ این رفتار کسی است که کسری مالی دارد؟ بعد می‌گویند این موقتی است. شما فکر می کنید می‌توانید پرداخت این پول را قطع کنید؟ آیا توانستید آن ۴۵ هزار تومان را بعد از ۱۲ سال قطع کنید؟
مومنی همچنین بیان کرد: اطلاعیه سازمان برنامه در دفاع از شوک جدید را ثبت تاریخی کنید. این‌ها گفتند ما کار خیلی خوبی کردیم و بهتر از این نمی‌شود. من می‌گویم رئیس سازمان برنامه، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی این سند را امضا کنند و ادامه دهند و به ما بگویند انتظار دارند چه دستاوردی حاصل شود؟ هر تصمیمی می گیرید، ده ساله ۱۳۹۰ را نگاه کنید و ببینید این همه جهش در نرخ ارز چه دستاوردی برای شما و مردم داشته است؟ نگذارید آنقدر فریبتان بدهند. هرکس در این مملکت سرش به تنش می‌ارزد می‌گوید، چون در چارچوب شوک درمانی تولید به محملی برای کسب رانت تبدیل شود، سنت کوتوله پروری در ساخت سیاسی به ساخت اقتصادی هم تعمیم پیدا می‌کند. ما با بخش زیادی از بنگاه‌های یک نفره مواجه ایم و از صرفه مقیاس برخوردار نیستیم و از طرف دیگر با ناهمسان سازی حقوق مالکیت انگیزه سرمایه گذاری را از بین برده اند. از طرف دیگر باید عزیزان ما بفهمند که جهت‌گیری های سیاستی مبتنی بر شوک درمانی در تمام عرصه‌هایی که در سه دهه گذشته کار کرده ما را به پایان خط رسانده است. دستور می‌دهند که یک وزارت خانه دارایی‌های خود را بفروشد تا حقوق بازنشسته‌ها را بدهد، خوب شما یک سال اینکار را می‌کنید، در سال‌های بعدی چه می کنید؟
ادامه یافتن بحران‌ها و در آمیخته شدن شان با همدیگر درحال حاضر پیامدهایی بسیار مخرب‌تر و نابود کننده در وضع سلامت و معیشت مردم در سطحی بسیار وسیع به همراه دارد. سران رژیم با در نظر گرفتن بحران‌های فزایندهٔ داخلی، فشارهای خارجی، و تنش‌ها در عرصه بین‌المللی، به منظور مدیریت این بحران‌ها همراه با حفظ خصلت دیکتاتوری و اقتصاد سیاسی ضد مردمی‌اش، دیر یا زود به برخی تغییرهای معین دست خواهند زد. آنچه تغییرناپذیر باقی می‌ماند ساخت و کار تقسیم ثروت و رانت‌های سیاسی و برقراری موازنهٔ قدرت بین جناح‌ها بر محور حاکمیت مطلق ولایت فقیه است. برآیند این موازنهٔ قدرت و استمرار جایگاه ولی فقیه، همیشه برخلاف منافع مردم عمل کرده و خواهد کرد و هر روز هم آیندهٔ کشور و منافع ملی را بیشتر به سمت بحران‌های مخاطره‌آمیز سوق می‌دهد. از این‌روی، برای برون‌رفت مردم و میهنمان از این وضعیت بحرانی لازم است دفاع از اولویت‌های معیشت و زندگی  همگانی به‌هدفی ملّی تبدیل شود و در این راستا می‌باید مسیر اصلی حرکت، مبارزه با حاکمیت مطلق ولایت فقیه و ساختارهای ارتجاعی آن قرار گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا