از هر دری سخنی

زندگی و کار ممنوع!

ابراهیم رئیسی در قامت کاندیدای ریاست جمهوری گفته بود قرار است گشت ارشاد تنها برای مدیران باشد نه شهروندان، اما اخبار منتشرشده از شهرهای مشهد، تهران، شیراز و تبریز حاکی از تنگ‌ شدن عرصه و افزایش محدودیت‌ها در حوزه پوشش زن و مرد است.

طرح عفاف و حجاب نه فقط بی‌حرمتی به زنان که توهین به همه شهروندان کشور است

ستاره صبح – الهام ابراهیمی- ابراهیم رئیسی در قامت کاندیدای ریاست جمهوری گفته بود قرار است گشت ارشاد تنها برای مدیران باشد نه شهروندان ، اما اخبار منتشرشده از شهرهای مشهد، تهران و شیراز حاکی از تنگ‌ شدن عرصه و افزایش محدودیت‌ها در حوزه پوشش زن و مرد است. این بار زنان به‌تنهایی بار محدودیت‌ها را به دوش نمی‌کشند، بلکه مردان هم با محدودیت‌هایی در پوشش مواجه هستند. شهر مشهد به شهر ممنوعه‌ها معروف است؛ چراکه بسیاری از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی، هنری و تفریحی که در دیگر شهرها آزاد است، بعضاً بدون دلیل قانونی در این شهر ممنوع است. علاوه بر ممنوعیت برگزاری کنسرت، تفکیک جنسیتی در کافه بازی‌ها به تازگی ممنوعیت‌های جدیدی در «قرارگاه ۲۱ تیر» درباره عفاف و حجاب ایجادشده است .این قرارگاه توسط تشکل‌های خودجوش در مشهد بوجود آمده است . پس از اجرای طرح گشت محسوس و نامحسوس برای بررسی پوشش زنان و مردان در اداره‌های دولتی و دستور استاندار فارس به کارمندانی که حجاب را رعایت نمی کنند به مرخصی بدون حقوق بروند، در تازه ترین اقدام سرپرست دادسرای مشهد در نامه ای تامل برانگیز به فرماندار خواستار جلوگیری از ورود «زنان بد‌حجاب» به مترو و ندادن خدمات شهری اداری و بانکی به آنان شده است. اقدامی که واکنش‌های گسترده در سطح ملی و بین‌المللی داشته است. گزارش پیش رو به این موضوع می پردازد.

سلب خدمات عمومی  از بدحجابان

هاشم دائمی، عضو شورای شهر مشهد در خصوص نامه دادسرای انقلاب مشهد برای جلوگیری از ورود «زنان بد‌حجاب» به مترو، عنوان می‌کند که مکاتبه و موضوع را دادستان با شهردار مشهد انجام و اعلام کردند که با توجه به افزایش هنجارشکنی در مترو و ایستگاه‌های شهری، وظیفه شهرداری و مأمورین این است که به محض مشاهده مصادیق بدحجابی و ظاهر شدن زنان بدحجاب و بدون حجاب شرعی در انظار عمومی، ازجمله مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است و باید اقدامی صورت گیرد.

تشکیل قرارگاه به درخواست تشکل‌های خودجوش عفاف و حجاب

هاشم دائمی، عضو شورای شهر مشهد در گفتگو با «انتخاب» در خصوص تشکیل «قرارگاه ۲۱ تیر»، عنوان کرد: «یک سری تشکل‌های عفاف و حجاب و امر به معروف نسبت به پوشش برخی از خانم‌ها، که خیلی هم تعداد معدودی هستند، به شکل خودجوشی اقدام کردند. تشکل‌های مطالبه گر فعال شدند که در مجموعه‌های اماکن عمومی نسبت به تذکر‌ رسانی به این افراد اقدام انجام شود. پیرو این مطالبه تشکل‌ها یک قرارگاه عفاف و حجاب در فرمانداری مشهد با ریاست فرماندار محترم تشکیل می‌شود. این قرارگاه مصوباتی دارد ازجمله اینکه باید عفاف و حجاب، طبق همان قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر که مصوب مجلس شورای اسلامی است، رعایت شود.» وی ادامه داد: «در آن مقطع دولت وقت این قانون را به‌نوعی ابلاغ نکرد و پس از مهلت قانونی، مجلس شورای اسلامی آن را به و نهاد‌ها و دستگاه‌ها به صورت قانونی ابلاغ کرد. قاعده کار این بود که دولت این قانون را ابلاغ می‌کرد، چون وقتی دولت یک موضوعی را ابلاغ می‌کند، بار مالی آن موضوع را هم پیش‌بینی می‌کند و به همه دستگاه‌ها ازجمله ستاد امر به معروف و نهی از منکر کل کشور اجازه می‌دهد که از ردیف بودجه استفاده کند یا به‌طور کل برای اجرای این فرایند بودجه مصوب تعیین می‌کند. در آن مقطع این موضوع از سوی دولت وقت ابلاغ نشد.»

تذکر لسانی مأمورین مترو

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر مشهد ادامه داد: «افزون بر این به ما اعلام کرده‌اند که مأمورین مترو، خودشان راسا نسبت به برخورد و معرفی این افراد در ابتدا تذکر لسانی دهند و در غیر این صورت مستندسازی و مراتب را به پلیس ۱۱۰ اعلام کنند تا در آینده به این سمت برویم که خدمات عمومی را برای افرادی که به این شکل در جامعه حاضر می‌شوند، از آن‌ها سلب کنیم. اما چند گره حقوقی و قانونی در این مکاتبه و مطالبه مجموعه دستگاه قضا از شهردار و شهرداری مشهد وجود دارد که ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم به دستگاه قضا انتقال داده‌ایم.»…

سفر مترو برای طلایه‌داران امر به معروف و نهی از منکر ،رایگان

این عضو شورای شهر مشهد، در ادامه خاطرنشان کرد: «ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که مکان‌هایی را در اختیار طلایه‌داران امر به معروف در ستاد‌های امر به معروف استان قرار دهیم که آن‌ها در این مکان‌ها کار تذکر لسانی را انجام دهند. حتی با صحبتی که با شهردار مشهد داشتیم، ایشان گفتند که آمادگی داریم که افرادی که به عنوان متذکر یا کسانی که تذکر لسانی می‌دهند و دوره‌های تخصصی تذکر را از ستاد‌های امر به معروف تحت عنوان «طلایه‌داران معروف» گذرانده‌اند، با ارائه کارت شناسایی طلایه‌داران از کلیه امکانات مترو به صورت رایگان استفاده کنند. آن هم در جهت اینکه می‌خواهند تذکر دهند یا این فریضه واجب را به جا بیاورند. حتی ما گفته‌ایم که هر سفری هم که در مترو خواستند که وارد شوند، با فرض اینکه می‌خواهند به این فریضه جامه عمل بپوشانند، سفرهای‌شان را هم رایگان کرده‌ایم.»

وی ضمن بیان اینکه در خصوص بحث حمایت از امر به معروف و نهی از منکر شورای شهر ششم مصوبه‌ای را هم داشته است، گفت: «یک تعداد قابل‌توجهی از تابلو‌ها و بیلبورد‌های تبلیغاتی را ما به صورت رایگان در اختیار ستاد امر به معروف استان قرار داده‌ایم که آن‌ها اجاره دهند و انتفاع مالی و اقتصادی کسب کنند تا در جهت ارتقا سطح فرهنگی مردم در حوزه امر به معروف و نهی از منکر اقدام کنند.»…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا