حقوق بشر

زندان اوین؛ تداوم بازداشت و محرومیت از ملاقات ۴ فعال صنفی و کارگری بازداشتی

شعبان محمدی، کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی و ریحانه انصاری نژاد، کماکان در بند ۲۰۹ زندان اوین، در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند و از ملاقات با خانواده و برقراری تماس تلفنی محرومند.

خبرگزاری هرانا – شعبان محمدی، فعال صنفی معلمان و کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی و ریحانه انصاری نژاد، فعالین کارگری که در اردیبهشت ماه امسال بصورت جداگانه دستگیر شده اند، کماکان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین، در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برند. طی روز جاری علیرغم حضور خانواده ها، امکان ملاقات این شهروندان بازداشتی به دستور بازپرس شعبه ۲ دادسرای اوین از آنان سلب شد.

محرومیت این شهروندان از ملاقات و تلفن به دستور محمود حاج مرادی، بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین صورت گرفته است. پس از اعتراض خانواده این فعالین صنفی به تداوم محرومیت ها، به آنها گفته شده است که بازپرس و بازجوی پرونده در مرخصی هستند و امکان تغییر تصمیم نیست.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آقای محمدی به هرانا گفت: «آقای حاج مرادی رئیس و بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین در حالی با ملاقات این فعال صنفی بازداشتی مخالفت کرده است که خانواده وی پیمایش مسافتی قریب به ۷۰۰ کیلومتر را در هوای گرم و آلوده متقبل شدند به امید اینکه دقایقی با آقای محمدی ملاقات داشته باشند؛ ممانعت از این ملاقات، منجر به افزایش نگرانی خانواده شعبان محمدی شده است.»

هرانا پیشتر در گزارشی از تداوم بازداشت و محرومیت از ملاقات رسول بداقی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی نیز خبر داده بود.

آقای محمدی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه امسال به همراه دو تن دیگر از فعالین صنفی به نام های اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. این فعالین صنفی از زمان دستگیری دست به اعتصاب غذا زدند. مسعود نیکخواه در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با تودیع قرار کفالت از زندان مریوان آزاد شده و یک روز بعد مجددا بازداشت شد.

هرانا در تاریخ ۳ خرداد ماه امسال، طی گزارشی به شرح تداوم بازداشت و بلاتکلیفی شعبان محمدی در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج پرداخته بود.

همچنین چندی پیش از این تلویزیون دولتی ایران با انتشار گزارشی بازداشت دو تبعه فرانسوی را به تجمعات اعتراضی اخیر معلمان در کشور نسبت داده و شعبان محمدی و سه فعال صنفی معلمان دیگر را با این دو نفر مرتبط دانسته بود. گزارشی که با واکنش فعالین صنفی معلمان و انتشار چندین بیانیه از سوی آنان در محکومیت این اقدام مواجه شد.

آقای محمدی پیشتر در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد. وی پس از چندی از بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و نهایتا مورخ ۳ اسفندماه ۱۴۰۰، به زندان مریوان منتقل شده بود.

همچنین ریحانه انصاری نژاد، فعال کارگری علیرغم گذشت ۵۶ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین، در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برد.

هرانا در تاریخ ۱۴ تیرماه امسال طی گزارشی به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خانم انصاری نژاد در ۲۰۹ زندان اوین پرداخته بود.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته بود: «ریحانه مادر و تنها سرپرست یک فرزند دختر است، حال با تداوم بازداشت دخترش در شرایط اقتصادی بسیار نامناسبی قرار گرفته و به دلیل مشکلات مالی نمیتواند به صورت مرتب به ملاقات مادرش هم برود.»

پیشتر وزارت اطلاعات علیرغم تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از آزادی خانم انصاری نژاد ممانعت به عمل آورده بود.

این فعال کارگری روز پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. ماموران در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل، شماری از وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند.

ریحانه انصاری نژاد پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت داشته است .بعلاوه کیوان مهتدی و آنیشا اسداللهی، فعالین کارگری علیرغم گذشت ۵۹ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

هرانا در تاریخ ۱۰ تیرماه امسال طی گزارشی، از تداوم بازداشت و بلاتکلیفی، محرومیت از تماس و ملاقات این شهروندان بازداشتی خبر داده بود. یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته بود که “این زوج فعال کارگری تقریبا از ۲ هفته پیش از حق برقراری تماس تلفنی با خانواده هایشان محروم شده‌اند.”

پیش از آن نیز یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان به هرانا گفته بود: «روز پنجشنبه ۲ تیر، خانواده آنها جهت ملاقات با فرزندانشان به زندان اوین مراجعه کرده که مسئولان زندان از انجام این امر ممانعت به عمل آورده اند. این شهروندان پیشتر به خانواده هایشان گفته بودند مراحل بازجویی آنها به اتمام رسیده است و با این وجود مسئولان از تعیین قرار به جهت آزادی موقت آنها تا پایان مراحل دادرسی امتناع می کنند.»

کیوان مهتدی و آنیشا اسداللهی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و سپس به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. قرار بازداشت این زوج فعال کارگری اواخر خردادماه به مدت یک ماه دیگر تمدید شد.

پیش از این امیر رئیسان، وکیل مدافع آنها در خصوص آخرین وضعیت موکلان خود اظهار بی اطلاعی کرده و گفته بود اجازه دسترسی به جزئیات پرونده آنها را ندارد. به گفته آقای رئیسیان مرجع رسیدگی یعنی شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت تنها به ذکر اینکه اتهام امنیتی است کفایت کرده‌ است.

هرانا پیشتر در گزارش‌هایی به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی پرداخته بود.

آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته اند. خانم اسداللهی، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۸ همزمان با روز جهانی کارگر، در تجمعی که به همین مناسبت برگزار شده بود به همراه تعداد زیادی از فعالان این حوزه بازداشت و به زندان منتقل شد. وی نهایتا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و مدت ۶ ماه از دوران محکومیت وی نیز به حالت تعلیق درآمد. او در تاریخ ۱۴ دی ماه ۹۸ پس از احضار به شعبه اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و در تاریخ ۱ بهمن ماه همان سال از زندان اوین آزاد شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا