احزاب و شخصیت‌ها

گذار از نظام استبداد دینی هدف جنبش‌های اعتراضی است

نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران از او خواسته با فشار بر جمهوری اسامی مانع سرکوب و ریشه‌کنی نهادهای مدنی در ایران شود….

به گزارش دویچه وله، نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از زندان قرچک نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران نوشته و در صفحه اینستاگرامش آن را منتشر کرده است.

این فعال مدنی در این نامه ضن اشاره به حبس ۷۵ روزه نمایندگان کانون صنفی معلمان در “سلول‌های انفرادی بندهای امنیتی وزارت اطلاعات” و نیز نگهداری فعالان کارگری در سلول‌های انفرادی، این دو مورد را “سرکوب آشکار دو نهاد صنفی تاثیرگذار در عرصه معلمان و کارگران” دانسته است.

محمدی سپس با اشاره به وضعیت محکومیت خودش و سابقه “۱۲ بار بازداشت، ۳۰ سال محکومیت زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق” خواسته‌هایش را از جاوید رحمان مطرح کرده است.

این فعال مدنی تاکید کرده که “نگهداری متهمان در سلول انفرادی و بی‌خبری و قطع تماس آنها مصداق کامل و بارز شکنجه سفید است”.

او هدف جنبش‌های اعتراضی ایران را “گذار از نظام استبداد دینی” دانسته و تاکید کرده است: «برای گذار دموکراتیک نیازمند قدرت‌یابی مردم از طریق قدرت تشکل و سازمان‌یابی و تحقق واقعی جامعه مدنی هستیم. سرکوب نهادهای مدنی مستقل مردمی به منظور انهدام جامعه مدنی و در نتیجه به تاخیر انداختن و یا غیر ممکن کردن دستیابی مردم به دموکراسی و حقوق بشر یکی از اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی است.»

خانم محمدی بر این نکته تاکید کرده که “قدرتمند کردن مردم از طریق قدرتمند کردن نهادهای صنفی، مدنی و سیاسی در مقابل قدرت استبدادی حکومت راه اساسی است” و به همین دلیل از جاوید رحمان خواسته: «با تحت فشار دادن جدی حکومت جمهوری اسلامی، مانع سرکوب و ریشه‌کنی نهادهای مدنی مستقل مردم ایران شوید و از طریق مکانیسم‌های بین‌المللی و حمایتی از این نهادها و فعالان و مبارزان این عرصه، ما را در دستیابی به دستاوردهای تاریخی‌مان یعنی تحقق دموکراسی یاری دهید.»

نرگس محمدی در ۲۵ آبان ۱۴۰۰ در مراسم یادبود ابراهیم کتابدار، از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ در کرج بازداشت شد. او پس از دوماه حبس انفرادی در اوین روز ۲۹ دی‌ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

در بهمن‌ماه اعلام شد که خانم محمدی به ۸ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید و سایر محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده است.

این فعال مدنی خردادماه امسال بابت پرونده دیگری که برای او گشوده شده، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار بیانیه (بیانیه مبارزه با اعدام)، تحصن در دفتر زندان، تمرد از ریاست و مقامات زندان (برای پایان دادن به تحصن اعتراضی)، تخریب شیشه‌ها، افترا و ایراد ضرب و جرح” به ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شد.

نرگس محمدی اعلام کرده که این حکم را قبول ندارد و در برابر آن اقدام به “نافرمانی مدنی” خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا