گوناگون

ابتذال در اندیشه و عمل

علی خامنه ای در پیام به حجاج از “الگوی موفّق  قدرت و حاکمیّت سیاسی اسلام در ایران” سخن به میان آورد. این گزافه گویی نه تنها ذهن بیمار یک دیکتاتور ورشکسته درعرصه عمل اجتماعی- سیاسی  را به نمایش می گذارد؛ بلکه در عین حال اعترافی در پرده به بن بست و شکست ناگزیراسلام سیاسی در جهان معاصراست.

به نقطه پایان نظریه امت واحده و اسلام سیاسی نزدیک می شویم ؟

بخشی از پیام خامنه ای به مسافران حج به نقل از ایرنا -” رهبر انقلاب در پیام به حجاج وحدت و معنویت را دو پایه اساسی حج و دو عامل عزت و سعادت امت اسلامی خواند…دشمنان ملّت های مسلمان در تاریخ اخیر، کوشش انبوهی را برای سست کردن این دو اکسیر زندگی‌بخش، یعنی وحدت و معنویّت، در میان ملّت های ما به کار گرفته‌اند… امّت اسلامی که اکنون نمونه‌ کوچک آن در مراسم نمادین حج دیده می شود، باید با همه‌ وجود، به مقابله برخیزد؛ یعنی از سویی یاد خدا، کار برای خدا، تدبّر در کلام خدا، اعتماد به وعده‌های خدا را در ذهنیّت همگانی خویش تقویت کند، و از سویی بر انگیزه‌های تفرّق و اختلاف فائق آید…امروز دیگر لیبرالیسم و کمونیسم به عنوان مهم‌ترین ارمغان تمدّن غرب، جلوه‌گریِ صد سال پیش و پنجاه سال پیش را ندارد”…

” امروز دنیا شاهد یک الگوی موفّق و یک نمونه‌ی سرافراز از قدرت و حاکمیّت سیاسی اسلام در ایران اسلامی است. ثبات و استقلال و پیشرفت و عزّت جمهوری اسلامی، حادثه‌ای بس عظیم و پُرمعنی و جذّاب است که می تواند اندیشه و احساس هر مسلمان بیدار را به خود جلب کند. ناتوانی‌ها و عملکردهای بعضاً خطای ما کارگزاران این نظام که دستیابی کامل به همه‌ی برکات حکومت اسلامی را به تأخیر انداخته، هرگز نتوانسته است پایه‌های مستحکم و گام های استواری را که نشئت‌گرفته از اصول اساسی این نظام است متزلزل سازد و پیشرفت مادّی و معنوی را متوقّف کند. در صدر فهرست این اصول اساسی، حاکمیّت اسلام در قانونگذاری و اجرا، تکیه بر آراء مردمی در مهم‌ترین مسائل مدیریّتی کشور، استقلال سیاسی کامل، و عدم رکون به قدرتهای ستمگر قرار گرفته است؛ و همین اصول است که میتواند محلّ اجماع ملّت ها و دولت های مسلمان قرار گیرد و امّت اسلامی را در جهت‌گیری‌ها و همکاری‌ها یکپارچه و متّحد سازد…اینها زمینه‌ها و عواملی است که اوضاع مساعد کنونی دنیای اسلام را برای حرکت یکپارچه و متّحد فراهم آورده است”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا