حقوق بشر

کورش زعیم به دادسرای اوین احضار شد

کورش زعیم، زندانی سیاسی سابق، طی ابلاغیه‌ای به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین احضار شد. از آقای زعیم خواسته شده تا ظرف مدت پنج روز از زمان صدور ابلاغیه جهت دفاع از اتهامات انتسابی در این شعبه حاضر شود.

خبرگزاری هرانا – براساس ابلاغیه‌ای که در تاریخ ۱۳ تیرماه صادر و به این شهروند ابلاغ شده است، از آقای زعیم خواسته شده تا ظرف مدت پنج روز از زمان صدور ابلاغیه جهت دفاع از اتهامات انتسابی در شعبه ۲ بازپرسی داسرای اوین به ریاسی قاضی حاجی مرادی حاضر شود.

آقای زعیم نویسنده، مترجم و از اعضای شوراى مرکزى و هیئت اجرایى جبهه ملى است که پیش از این نیز سابقه بازداشت و احضارهای مکرر به مراجع قضایى را داشته است.

در سال ۹۱ شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به ریاست قاضی ماشاءالله احمدزاده، کورش زعیم را به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تجمیع پرونده‌های دستگیری در سال‌های ۱۳۶۱، ۱۳۸۵، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹» در فروردین ماه ۱۳۹۱، به سه سال حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای محکوم کرد که «نظر به کهولت سن متهم» این حبس به مدت پنج سال تعلیق شده‌ بود. این فعال سیاسی روز ۲۶ تیرماه سال ۹۵ جهت اجرای حکم حبس خود، با اجرایی شدن سه سال حبس تعلیقی پیشین جمعا برای گذراندن ۴ سال حبس قطعی، بازداشت و روز بعد به سالن ۱۰ بند هشت زندان اوین منتقل شد.

از این نویسنده و پژوهشگر آثار متعددی در زمینه‌های علمی مثل “خود آموز ساختمان”، “کتابدستی ریاضییات”، “راهبرد زنده مانی”، “زیست انرژی”و تاریخی از جمله “بزرگان کاشان”، “امپراتوری شوروی به کجا می رود؟” و “تاریخچه جبهه ملی از پیدایش تا کودتای ۲۸ مرداد” انتشار یافته‌است. چندین اثر ادبی نیز از جمله “آزادی و مسئولیت روشنفکران “نوشته کارل پوپر توسط او ترجمه شده‌است. کورش زعیم با تاسیس کانون اندیشه و سخن و با پژوهش در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی و صنعتی به عنوان یک پژوهشگر نیز فعالیت کرده‌است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا