یادمان و رویدادها

بیانیه دانشجویان پیشرو اصفهان به مناسبت سالروز اعتراضات ۱۸ تیر ۷۸

در بیست و سومین سالگرد اعتراضات هجده تیر ۷۸؛ منسجم، متشکل و متکثر برابر شما ستمگران هستیم!

امروز، سالروز اعتراضات دانشجویان در هجدهم تیرماه ۱۳۷۸ و یا همان اعتراضات کوی دانشگاه است. اعتراضاتی که نسبت به تعطیلی «روزنامه سلام» آغاز شد و خیلی سریع شعارها و اهداف آن، تبدیل به اعمالی ضدحکومتی شد که واکنش بسیار شدید حاکمیت را به همراه داشت. در جریان این اعتراضات تعدادی از دانشجویان مفقود شدند و هفت نفر نیز به دست حکومت کشته شدند.

به همین مناسبت و به مناسبت بیش از چهار دهه مبارزه‌ی ما دانشجویان رادیکال و برابری‌طلب، آزادی‌خواه و معترض، فضای سیاسی دانشگاه آنگونه است که به محض حضوری شدن دانشگاه‌ها، دوباره ما دانشجویان هستیم که از جان و تحصیل و عمر و آرامش خود گذشته و می‌گذریم تا این شرایط نکبت‌بار را یک بار برای همیشه تغییر دهیم.

در برگ برگ جنبش پرافتخار دانشجویی ایران، شاهد جان‌فشانی‌ها و از خودگذشتگی‌ها، رادیکالیسم و اعتراضات و مبارزات روزانه بر سر تمام حقوق فردی و اجتماعی «دانشجو» بوده‌ایم. از انقلاب فرهنگی تا وقایع کوی دانشگاه، از اعتراضات دانشگاه‌های کشور در دهه هشتاد، همراهی با اعتراضات مردمی سال ۸۸ و مبارزات جمعی و متشکلی که بر همان بستر در دهه نود شکل گرفت؛ همچنین شرکت فعالانه در اعتراضات مردمی دهه نود شمسی و پس از آن؛ اعتراضات آبان۹۸، دی۹۸ دی۹۶، اعتراضات آب، اعتراضات متروپل و صدها تجمع و اعتصاب و اعتراض که مجال نام بردن تک تک آن‌ها نیست.

همه این اقدامات گواهی آن هستند که دانشجویان همواره توانسته‌اند سازمان‌یابی موثر برای اعتراض علیه وضع موجود ایجاد کرده و خواسته‌هایی را به نمایندگان حکومت در دانشگاه‌ها تحمیل کنند. ما دانشجویان هیچگاه سر تسلیم برابر سیاست‌های حکومتی نظیر: پولی سازی آموزش، تفکیک جنسیتی و پادگان سازی و امنیتی کردن فضای دانشگاه‌ها و … فرود نیاورده‌ایم. اقدامات اعتراضی هر روزه و افشاگرانه علیه این نمایندگان حکومتی، منجر به آن شده جمع‌ها و تشکل‌های وابسته نظیر: بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی، محور مقاومت، دانشجویان عدالتخواه و … با وجود در اختیار داشتن تمام امکانات فیزیکی دانشگاه، بی‌آبروترین و منفورترین تشکل‌های سیاسی در دانشگاه‌ها باشند.

حالا و در بحرانی‌ترین و قطبی‌ترین فضای سیاسی در طول چهار دهه گذشته، اعلام می‌کنیم همچنان پای اقدام به‌منظور رسیدن به مطالبات بنیادین خودمان ایستاده‌ایم. ما به همراهی بدنه معترض جنبش دانشجویی، با تمام توان در حال تامین حضور سازمان‌دهنده در فضای سیاسی دانشگاه‌‌ها هستیم.
ما دانشجویان را به همراهی مادی و معنوی با این آرمان جنبش دانشجویی فرامیخوانیم. ما از دانشجویان تمام دانشگاه‌های کشور دعوت می‌کنیم در همبستگی با این مبارزه متشکل سیاسی علیه وضعیت موجود به تشکل خودشان، دانشجویان پیشرو بپیوندند و راه را برای اقدامات سراسری در تمام دانشگاه‌های کشور باز کنند.

دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا