از هر دری سخنی

یادداشت جو بایدن در آستانه سفر به خاورمیانه

رئیس جمهور آمریکا در آستانه سفر خود به عربستان در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست از تصمیم خود برای دیدار با رهبران سعودی دفاع کرد و باردیگر بر اهمیت خاورمیانه در راهبرد امپریالیسم امریکا تاکید نمود.

 منطقه‌ی پر اهمیت خاور میانه در دکترین امنیت ملی امریکا

یورونیوز در گزارشی نوشت : جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در آستانه سفر هفته آینده خود به عربستان در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست از تصمیم خود برای سفر ریاض دفاع کرد و همزمان وعده فشارهای بیشتر اقتصادی و دیپلماتیک علیه ایران را داد.بایدن که پیش از این محمد بن سلمان را چهره‌ای منفور توصیف کرده بود در این سفر با او نیز دیدار خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا در یادداشت خود این سفر را برای «امنیت ایالات متحده» حیاتی توصیف کرد.آقای بایدن در این یادداشت که امروز منتشر شده نوشته است: «به عنوان رئیس جمهور، وظیفه من این است که کشورمان را قدرتمند و امن نگه دارم. ما باید با تجاوز روسیه مقابله کنیم، خود را در بهترین موقعیت ممکن برای پیشی گرفتن از چین قرار دهیم و برای ثبات بیشتر در منطقه‌ای پر اهمیت [خلورمیانه] از جهان تلاش کنیم.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «برای انجام این کارها، ما باید مستقیماً با کشورهایی که می توانند بر این نتایج تأثیر بگذارند تعامل داشته باشیم. عربستان سعودی یکی از آنهاست و هدف از دیدار روز جمعه من با رهبران سعودی «تقویت یک مشارکت استراتژیک» در آینده خواهد بود که اساس آن منافع و مسئولیت‌های متقابل و در عین حال وفادار به ارزش‌های بنیادین آمریکا خواهد بود.»تحلیل‌گران تلاش برای متقاعد کردن عربستان سعودی برای عرضه بیشتر نفت برای کاهش بهای نفت در بازار جهانی و همزمان ضربه به اقتصاد نفتی روسیه را از اهداف مهم سفر بایدن به عربستان ارزیابی می‌کنند.

همگرایی و همکاری میان کشورهای منطقه و اشاره به جمهوری اسلامی

در بخش دیگری از یادداشت رئیس جمهور آمریکا به ایران اشاره است. جو بایدن تصریح کرده است «اکنون این ایران است که منزوی شده است و تا زمانی که به توافق هسته‌ای بازنگردد منزوی خواهد ماند.»آقای بایدن همزمان و به طور ضمنی از سلف خود، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق، به دلیل کنار گذاشتن توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرد ولی نوشت که دولت او «به تشدید فشار دیپلماتیک و اقتصادی ادامه خواهد داد تا زمانی که ایران آماده بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد، همانطور که من آماده انجام آن [تشدید فشارها] هستم.»…

بایدن در نوشته خود وضعیت خاورمیانه امروز را بهتر از ۱۸ ماه قبل توصیف کرده و نشانه‌های آن را همگرایی و همکاری بیشتر میان کشورهایی دانست که پیش‌تر در تقابل با هم بودند. آقای بایدن به عنوان مثال از عراق نام برده، جایی که مدت‌ها محل درگیری‌های نیابتی بود ولی امروزه حملات نیروهای تحت حمایت ایران کاهش یافته و عراق تبدیل به میانجی‌گر گفتگوها میان ایران و عربستان شده است. ..رئیس جمهور آمریکا به پیشنهاد چند روز اخیر پادشاه اردن که از او با عنوان «دوست» خود یاد کرده اشاره کرد و نوشت «امروزه کشورهای منطقه می‌پرسند چگونه می‌توانیم به یکدیگر متصل شویم و با یکدیگر همکاری کنیم؟»…جو بایدن پیش از ورود به عربستان از اسرائیل دیدار خواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا