بین‌المللی

توافق احزاب سیاسی سریلانکا برای تشکیل دولت جدید

احزاب سیاسی اپوزیسیون دولت سریلانکا بر سر تشکیل دولت جدید پس از اعلام استعفای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، در سریلانکا، احزاب سیاسی اپوزیسیون دولت که موفق به برگزاری یک راهپیمایی بزرگ و برکناری دولت شده‌اند، روز یکشنبه بر سر تشکیل دولت جدید پس از اعلام استعفای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور توافق کردند.

همزمان «رانیل ویکرمسینگه»، نخست وزیر سریلانکا اعلام کرده است که با تشکیل دولت جدید، سمت خود را ترک خواهد کرد.

روز گذشته اعلام شده بود که «گوتابایا راجاپاسکا» رئیس جمهور سریلانکا پس از آنکه معترضان به اوضاع اقتصادی به دفترش در «کلمبو» پایتخت این کشور یورش برده و استعفای او را خواستار شدند، مجبور به فرار از محل اقامت خود شد.

در این گزارش گفته شده بود: که رئیس جمهور سریلانکا به محل امنی انتقال داده شده است و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از اشغال کامل کاخ ریاست جمهوری به دست معترضان، تیر هوایی شلیک کرده اند.

فرار رئیس جمهور سریلانکا در حالی است که نخست وزیر این کشور چند وقت پیش با بیان اینکه سریلانکا با بحران شدید اقتصادی فراتر از کمبود سوخت، گاز، برق و مواد غذایی روبرو است، افزود: اقتصاد ما کاملاً از هم پاشیده است. نمی‌توانیم حتی هزینه واردات نفت را پرداخت کنیم و دولت فرصت مهار این بحران را از دست داده است.

سریلانکا با بحران اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کند. بحران اقتصادی در سریلانکا پس از نقص به وجود آمده در درآمد حیاتی این کشور که به طور سنتی از گردشگری است، شروع شد و این ضرر و زیان در بحبوحه همه گیری جهانی ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از گسترش این بیماری تشدید شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا