اخبار

ارسال گاز روسیه به اروپا متوقف شد

روسیه به منظور تعمیر و نگهداری، عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم را از روز دوشنبه متوقف کرد….
به گزارش خبرگزاری “اسپوتنیک”، بر اساس داده‌های اپراتور خط لوله “نورد استریم”، ارسال گاز از روسیه به اروپا از امروز دوشنبه ساعت  ۰۴:۰۰ بامداد به وقت محلی قطع شده است.

گفته می‌شود هر دو خط لوله گاز (نورد استریم ۱ و ۲) به منظور تعمیر و نگهداری از جمله آزمایش قطعات مکانیکی و سامانه‌های اتوماسیون متوقف شده‌اند. انتظار می‌رود تعمیر و نگهداری این خطوط لوله از تاریخ ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه (۲۰ تا ۲۱ تیر) انجام شود.

پیش از این، شرکت روسی گازپروم مجبور شده‌ بود به دلیل تاخیر در تعمیر و نگهداری توربین‌ها از سوی شرکت‌های آلمانی و کانادایی، عرضه گاز نورد استریم ۱ خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این امر اروپایی‌ها را مجبور کرد تا از حجم ذخایر گازی که برای فصل سرما کنار گذاشته می‌شود استفاده کنند و حتی برخی کشورهای اروپایی به فکر بازگشت به تولید زغال سنگ هستند.

مسکو بارها هشدار داده‌است که تاخیرهای بیشتر می تواند منجر به توقف کامل جریان گاز از طریق این خط لوله شود.

اروپا در ماه‌های گذشته به دلیل بحران سوخت ناشی از تحریم‌ها علیه روسیه، با افزایش سرسام‌آور بهای گاز روبرو شده‌ است. به گفته مقام های آلمانی، تاسیسات ذخیره‌سازی گاز این کشور در حال حاضر ۶۱ درصد است که کمتر از حد معمول برای این فصل بشمار می‌رود و در صورت توقف صادرات گاز روسیه، این کشور تنها برای دو ماه گاز کافی خواهد داشت.

توقف ۱۰ روزه در فعالیت این خط لوله در تئوری، تنها یک مساله تشریفات فنی است اما در فضای جنگ اوکراین و زورآزمایی مسکو و کشورهای غربی، می‌تواند آینده انتقال گاز روسیه به اروپا را در پرده ای از ابهام قرار دارد.

روزنامه «بیلد» آلمان در این باره نوشت: «پوتین خط لوله انتقال گاز را می‌بندد … اما آیا روزی دوباره ان را باز خواهد کرد؟»

«روبرت هابک» معاون صدراعظم‌آلمان به تازگی به رادیوی ملی کشورش گفت: ما در وضعیت بی‌سابقه‌ای قرار داریم و وقوع هر چیزی ممکن است.

وی افزود: امکان دارد که گاز، مجدد جریان یابد حتی بیشتر از قبل. همچنین ممکن است به وضعیت قبل بازنگردیم و باید همواره خود را برای وضعیت بدتر آماده کنیم.

مسکو در هفته‌های اخیر با استناد به یک مشکل فنی، تحویل گاز از نورد استریم را ۶۰ درصد کاهش داد، تصمیمی که برلین آن را «سیاسی» خواند. گازپروم در سایر نقاط اروپا نیز اقدام مشابهی انجام داده بطوری که انتقال گاز را به برخی کشورها کاهش داده و در برخی دیگر همچون لهستان و بلغارستان کاملا قطع کرده است.

به همین دلیل برلین روز شنبه با وجود اعتراض اوکراین، تلاش کرد تا کانادا را برای بازگرداندن توربین نورد استریم ۱ که برای تعمیر در این کشور است، متقاعد کند. چرا که نمی‌خواست بهانه بیشتری به مسکو برای طولانی تر شدن توقف تحویل گاز بدهد. به همین ترتیب، «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان از زبان سخنگوی خود، از تصمیم «دوستان کانادایی»‌اش قدردانی کرد.

برلین همچنین استدلال می کند که به دلایل فنی، توقف تحویل گاز از طریق نورد استریم دشوار خواهد بود، زیرا گاز مورد استفاده در میدان سیبری «تحت فشار» است و نمی تواند برای همیشه ذخیره شود. به گفته هابک «این مثل شیر آب نیست».

از آغاز جنگ اوکراین، آلمان خط لوله دیگری (نورد استریم ۲) را که قرار بود عملیاتی شود، مسدود و تلاش برای استقلال از گاز روسیه را آغاز کرد اما میزان این وابستگی همچنان ۳۵ درصد در برابر ۵۵ درصد در زمان قبل جنگ برآورد می شود. به این ترتیب که ۵۰ درصد گرمایش منازل در این کشور از طریق گاز تامین می شود.

فرانس ۲۴ با اشاره به اینکه توقف طولانی در فعالیت نورد استریم ۱ تنها آلمان را به عنوان نخستین قدرت اقتصادی اروپا تنبیه نخواهد کرد، افزود: گازی که از طریق نورد استریم ۱ وارد شهر لوبمین آلمان می‌شود از آنجا به بلژیک، دانمارک، فرانسه، انگلیس، هلند و دیگر کشورها انتقال می‌یابد.

به این ترتیب ادامه توقف فعالیت نورد استریم، بحران انرژی در اروپا را با افزایش بها و افزایش نگرانی از زمستانی سخت، وخیم تر می کند.

مقام های آلمانی در حال حاضر طرح جیره‌بندی گاز را در نظر دارند. این در حالی است که صنایع شیمیایی به دلیل وابستگی بیشتر به گاز آسیب‌پذرترند. یک نهاد وابسته به گروه صنعتی VCT، فعال در زمینه کامپوزیت و ساخت قطعات در آلمان گفته که خود را برای بدترین وضعیت و رکود آماده می کند. صنایع شیمیایی BASF آلمان نیز طرح کاهش تعداد کارکنان را در نظر دارد.

صدراعظم اسبق آلمان: از فرصت گفتگو با پوتین برای حل بحران اوکراین استفاده می‌کنم

«گرهارد شرودر» صدراعظم اسبق آلمان، مذاکره و انتخاب مسیر دیپلماسی را تنها راهکار اتمام درگیری‌ها در اوکراین دانست و گفت: از فرصت گفتگو با رئیس جمهوری روسیه برای کمک به حل بحران اوکراین استفاده می کنم.

«شرودر» در گفت‌وگویی با روزنامه آلمانی «فرانکفورتر سایتونگ» با بیان اینکه بحران کنونی در اوکراین تنها از طریق دیپلماسی و مذاکره پایان می‌یابد، اعلام کرد: فرصت‌ گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه را از دست نمی دهم و از آن برای کمک به حل مساله اوکراین استفاده می‌کنم.

صدراعظم اسبق آلمان تاکید کرد دستیابی به شرایط آرام در اوکراین با انجام مذاکره و گفت و گو امکان پذیر خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا