از هر دری سخنی

نیری عضو هیات مرگ؛ بدون اعدام‌های دههٔ شصت شاید نظام نمی‌ماند!

حسینعلی نیری با اعتراف به جنایات خود و دیگر سران نظام در خصوص کشتار دهه شصت گفت: اگر قاطعیت امام نبود شاید ما اصلا این امنیت را نداشتیم. شاید اصلا نظام نمی ماند. آیا انتشار این مصاحبه در شرایط کنونی اتفاقی است؟

جلاد اعتراف می کند!

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفتگو یی با  حسینعلی نیری رئیس دادگاه انتظامی قضات و از زمره جنایتکاران دهه شصت منتشر نموده که  بخشی از ان چنین است:” [آقای گیلانی] پرخاش نمی‌کرد. در اداره دادگاه عدالت را رعایت می‌کرد. برخورد معقولی داشت. به ما هم سفارش می‌کرد و می‌گفت حالا این شخص آدم کشته، محاکمه‌اش کنید، اگر حقش اعدام است خب اعدام شود؛ اگر زندانی است، زندان برود؛ اگر باید شلاق بخورد شلاق بخورد… در بعضی از موارد ایشان می‌فرمود خدا حکمش را معین کرده، این شخص آدم کشته باشد کشته شود، ترور کرده باید اعدام شود؛ حالا من چگونه دلسوزی کنم؟ آن کسی که خالق و مالک و قانونگذار ماست او گفته اینجا باید اعدام کنی؛ من چه بگویم؟ بگویم نباید بکشی؟ آنجا عمل فحشا انجام داده، خدا گفته صد ضربه شلاق باید بخورد؛ من بگویم دلم می‌سوزد و نباید شلاق بخورد؟…”

“بحثی که در این چند سال اخیر مطرح کردند بحث اعدام‌های دهه شصت  و به خصوص سال ۱۳۶۷ است. در این زمینه نکته‌ای دارید؟حسینعلی نیری: آن برهه شرایط ویژه‌ای بود. وضع مملکت بحرانی بود. یعنی اگر قاطعیت امام نبود شاید ما اصلا این امنیت را نداشتیم. شاید اصلا وضعیت طور دیگری بود. شاید اصلا نظام نمی ماند. روزی ۵۰ – ۶۰ تا ترور در تهران و شهرهای دیگر اتفاق می‌افتاد. در این شرایط بحرانی باید چه کرد؟ باید حکم قاطعی داد. آن که دادگاه را اداره می‌کند و مسائل در دستش است باید مسئله را جمع کند. در این شرایط که نمی‌شود با «قربانت بروم و فدایت بشوم» کشور را اداره کرد!.. در فضای زندان باز هم انسجام خودشان را داشتند. نه تنها رابطه تشکیلاتی داشتند بلکه تشکیلات جدیدی هم درون زندان به وجود آورده بودند. از راه‌هایی که می‌دانستند، از بیرون اطلاعات کسب می‌کردند. جو زندان دستشان بود “…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا