فرهنگی

موج جدید دستگیری‌ها در ایران؛ جعفر پناهی بازداشت شد

در موج جدید دستگیری‌های سیاسی در ایران، جعفر پناهی، کارگردان سرشناس در تهران بازداشت شد. پناهی روز گذشته اقدام نهادهای امنیتی در بازداشت مصطفی آل‌احمد و محمدرسول‌اف را محکوم کرده بود….

جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی روز دوشنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) در حالی که همراه گروهی از سینماگران برای پیگیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود، بازداشت شد.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد ۱۷ تیر دستگیر شدند. علت دستگیری این دو کارگردان، جمع آوری امضا برای بیانیه “تفنگت را زمین بگذار” اعلام شده بود. پس از فرو ریختن برج متروپل، بیش از ۱۰۰ سینماگر ایرانی اوایل خرداد با انتشار این بیانیه‌ ضمن ابراز همدردی با مردم آبادان، مخالفت خود را با “نظامیانی که تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند” اعلام کردند. نام جعفر پناهی نیز در میان امضاکنندگان بود.

این سینماگران در این بیانیه از نظامیان خواسته بودند که سلاح‌شان را زمین بگذارند و به برخورد قهرآمیز با مردم معترض خاتمه دهند.

محمد رسول‌اف پیش از این در صفحه اینستاگرام خود از تماس‌های مکرر نهادهای مختلف با سینماگران امضاءکننده این بیانیه خبر داده و گفته بود، از آنها خواسته شده است که امضای خود را پس بگیرند یا با خبرگزاری‌ها برای “بی‌اعتبار کردن” این بیانیه گفت‌وگو کنند.

خبرگزاری ایرنا که پیش از این خبر بازداشت رسول‌اف و آل‌احمد را منتشر کرد، نوشته بود: «محمد رسول‌اف طی سالیان گذشته به خاطر اقدامات مخل امنیت سابقه محکومیت قضایی داشت و با سوء استفاده از رافت اسلامی آزادانه مشغول فعالیت و فیلمسازی بوده است. او از مرتبطین با ضدانقلاب است که در بحبوحه حادثه دلخراش متروپل آبادان، اقدام به التهاب آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه کرده بود.»

بازداشت رسول‌اف و آل‌احمد واکنش‌های متعدد داخلی و خارجی را به همراه داشت. از جمله مدیران جشنواره فیلم برلین (برلیناله) که زندانی شدن هنرمندان به دلیل تلاش‌های صلح‌آمیزشان علیه خشونت را “بسیار تکان‌دهنده” خوانده و خواستار آزادی فوری این دو فیلمساز شدند.

در روزهای گذشته موج جدیدی از دستگیری‌های سیاسی در ایران به راه افتاده است. ساعاتی پس از اعلام بازداشت رسول‌اف و آل‌احمد، خبر دستگیری مصطفی تاج‌زاده، معاون وزیر کشور دوره خاتمی نیز منتشر شده بود.

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی همچنین روز دوشنبه ۲۰ تیر به خانه چندین نفر از خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ حمله و آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری از کشته‌شدگان آبان ۹۸ و سعید دامور، برادر وحید دامور از دیگر کشته‌شدگان آبان ۹۸ نیز در میان بازداشتی‌های اخیر هستند.

مجید توکلی، فعال سیاسی در توییتی به تغییر سیاست‌های سرکوب جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

موج جدید بازداشت‌ها در ایران، بسیاری از فعالان سیاسی را نگران کرده است. در مورد وضعیت دستگیرشدگان روزهای گذشته هنوز خبری اعلام نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا