جوانان

بیانیه شوراهای احیاء انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها به مناسبت ۱۳ آبان

شوراهای احیاء انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها به مناسبت ۱۳ آبان بیانیه‌ای منتشر کردند…

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این بیانیه آمده است:

۱۳ آبان بی‌گمان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین روزهای تاریخ معاصر ایران است. سیزده آبان سالروز تسخیر سفارت آمریکا توسط گروهی از دانشجویان چند ماه پس از پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷ ایران است. واقعه‌ای که تأثیری ژرف بر فضای سیاسی- اجتماعی ایران پس از انقلاب نهاد و در تعیین رویدادهای این سال ها بسیار مؤثر بود.

تسخیر سفارت آمریکا در تهران، یک رخداد تاریخی است و مانند هر واقعه‌ی تاریخی دیگری تفسیرها و قضاوت‌های مختلفی پیرامون آن در میان صاحب‌نظران وجود دارد. بررسی انتقادی این واقعه و آسیب شناسی زوایای گوناگون آن، یک ضرورت تاریخی برای جامعه‌ی ایران و به خصوص جریانات دانشجویی است. چه، تنها در سایه چنین بررسی و نقدهایی است که می‌توان از وقایع تاریخی تجربه آموخت و برای آینده توشه برگرفت. تحقق چنین امری در گام نخست در گرو وجود فضایی آزاد، برای بحث و گفت‌وگو و امکان برابر برای صاحبان آرای گوناگون است.

گذشته از انتقاداتی که می توان بر نوع رفتار سیاسی تسخیر کنندگان وارد دانست، آنچه در این مجال مورد تأکید و تکیه ماست، انگیزه فعالان دانشجویی سال های نخستین پس از انقلاب اسلامی از انجام چنین اقدامی است. استقلال و حق مردم برای تعیین سرنوشت آن فارغ از مداخله بیگانگان مهم‌ترین مطالبه این ملت در همه کنش های ترقی‌خواهانه آنان بوده است. مطالبه‌ای که بی‌گمان نشان عزت و غرور ملی ما و مقدمه‌ای برای پرورش و شکوفایی استعدادهای ناب این آب و خاک است.

استقلال‌طلبی اما، هرگز به معنای انزواجویی و یا پرخاشگری در عرصه روابط بین الملل نبوده و نیست. مسیر حفاظت از استقلال ایران در ‌جهان پرآشوب و پیچیده‌ی کنونی تنها با برقراری روابطی پویا بر مبنای احترام و منافع متقابل با همه کشورهای جهان و استفاده از ظرایف و فنون دیپلماسی پیمودنی خواهد بود. در عرصه‌ی روابط بین‌الملل و برای حفظ استقلال کشور نمی‌توان سایر کشورها را به دو اردوگاه مجزای دوستان و دشمنان تقسیم کرد و گروهی را نماد حق و دیگری را باطل مطلق پنداشت و از مذاکره و گفت‌وگو با بخشی از مؤثرترین قدرت‌های جهانی چشم پوشید. تبدیل دشمنی به رویه‌ی واحد در قبال این کشورها در درازمدت زمینه شکل‌گیری ساختاری از منافع برای سایر بازیگران بین‌المللی و به زیان استقلال کشورمان را فراهم آورده است. تجربه ی تاریخی این سال ها گواهی می‌دهد که برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور گاه باید آغوش بر رشادت و شهامت و شهادتی از آن دست گشود که جوانان این آب و خاک در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گشودند و گاه باید با همان شجاعت و شهامت به استقبال مذاکره و مصالحه و اتخاذ تصمیمات دشواری مانند پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان دادن به جنگ تحمیلی رفت.

در پرونده‌ی هسته‌ای ایران نیز می‌توان و باید با بهره گیری از دیپلماسی خردمندانه و گفت‌وگوی مستقیم با قدرت‌های جهانی و نهادهای بین‌المللی زمینه حل این بحران را مهیا نموده و با اعتمادسازی و اقدامات گام به گام، تهدیدها و تحریم‌ها را رفع و جنگ‌طلبان و در رأس آن ها رژیم متجاوز اسرائیل را منزوی نمود. اما باید در نظر داشت همچنان که بهره‌مندی از انرژی صلح آمیز هسته‌ای حق غیر قابل مذاکره این ملت است، حق زیستن در استقلال، آزادی، صلح، امنیت و رفاه و حق توسعه و شکوفایی استعدادها و سرمایه ها نیز از حقوق مسلم همه ی ایرانیان است. و تنها سیاستی مبتنی بر خرد و مصالحه می‌تواند این حقوق را در کنار هم تضمین نماید.

اقبال اکثریت مردم ایران به کاندیدای میانه رو و پیروزی ناباورانه‌ی جناب آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حاکی از خواست اکثریت مردم کشورمان به تغییر رویکرد دولت در سیاست های پیشین و حرکت در مدار اعتدال و عقلانیت به عنوان مهمترین شعار انتخاباتی ایشان بوده است. اعتماد مردم ایران به تدبیر دکتر حسن روحانی در عرصه روابط بین‌الملل که سوابقش بر آن گواهی می‌داد و حل بحران پروندهی هسته‌ای ایران، از روش‌های مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک و پایان دادن به انزوای کشورمان در جهان و تحریم‌های فلج کننده ای که جامعه علمی و دانشگاهی کشور را هم متضرر نموده و تهدیدهای مداومی که ثبات و امنیت اقتصادی و اجتماعی ایران را در معرض مخاطره قرار داده است، از اهم مطالبات اکثریت قاطعی است که او را بر مسند ریاست جمهوری نشاندند.

با در نظر داشتن این امر است که تشکل‌ها و شوراهای امضاکننده این بیانیه که وظیفه‌ی احیای انجمن‌های اسلامی دانشجویان را به عنوان بخشی مهم از جنبش دانشجویی ایران بر عهده گرفته‌اند، در سالروز ۱۳ آبان ماه، ضمن پای فشردن بر مطالبات جامعه دانشگاهی ایران، از موضع عقلانی دولت ، مبنی بر آشتی با جامعه جهانی و اعتماد سازی چند جانبه با کشورهای صلح طلب جهان بر پایه ی احترام متقابل استقبال نموده و امید است شاهد حل مدبرانه و مقتدرانه بحران هسته ای همراه با نقش آفرینی هر چه بیشتر ایران در فرآیند صلح و ثبات در منطقه و به خصوص حل مناقشه سوریه که منجر به قتل عام و آوارگی صدها هزار انسان بی پناه گردیده است باشیم و البته خاطر نشان مینماییم که این امر فارغ از تامین ثبات و آزادی در داخل کشور و آشتی و وحدت ملی میسر نخواهد بود.

لازم به ذکر است اسامی امضاء کنندگان این بیانیه در خبرگزاری دانشجویان ایران محفوظ است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا