گوناگون

۸۰۰ میلیون نفر در جهان با خطر مرگ بر اثر گرسنگی روبرو هستند

“سازمان کمک به گرسنگان جهان” در گزارشی که روز سه‌شنبه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) منتشر کرد، هشدار داد که خطر مرگ بر اثر گرسنگی جان بیش از ۸۰۰ میلیون انسان در جهان را تهدید می‌کند. بنا بر این گزارش افزایش شدید قیمت خوار و بار و مواد غذایی این بحرانرا در بسیاری از کشورها تشدید کرده است….

این سازمان در گزارش خود به وضع گرسنگی در سال ۲۰۲۱ پرداخته و تصریح کرده است، بحران ناشی از تغییرات اقلیمی، درگیری‌های مسلحانه و همه‌گیری کرونا در سال گذشته به طور چشمگیری وضعیت غذایی در نیم‌کره جنوبی جهان را بدتر کرده است. ولی این شرایط در سال جاری و در پی حمله روسیه به اوکراین به مراتب وخیم‌تر شده است.

ماتیاس موگه، دبیر کل این سازمان گفت، خشکسالی‌هایی مانند آنچه اکنون در شاخ آفریقا یا سال گذشته در ماداگاسکار رخ داده، پیامدهای مرگبار تغییرات اقلیمی را آشکارتر کرده است. به گفته او کسانی که با کمتر از سه دلار در روز باید زنده بمانند، نمی‌توانند بهای نانی را که دو برابر شده پرداخت کنند. میلیون‌ها نفر در آستانه مواجهه با قحطی هستند زیرا برای میلیون‌ها خانواده‌ هیچ منبعی برای تامین مایحتاج اولیه باقی نمانده است.

پیامد جنگ اوکراین برای فقیرترین‌ها

به گزارش دویچه وله،جنگ در اوکراین باعث افزایش قیمت‌ها شده است. به گفته “سازمان کمک به گرسنگان جهان”، این افزایش به کسانی که پیشاپیش نیز جزو فقیرترین‌ها بودند، بیشترین ضربه را می‌زند.

شمار انسان‌هایی که جان و زندگی آنها به شدت تهدید می‌شود، ماه‌هاست که در حال افزایش است. بر اساس این گزارش قیمت خوار و بار و مواد غذایی که در سال گذشته میلادی در نتیجه “بحران‌های متعدد” ۲۸ درصد افزایش یافته بود، اکنون در پی جنگ در اوکراین بار دیگر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

وضعیت به ویژه در یمن، افغانستان و سودان جنوبی و همچنین در ماداگاسکار و کشورهای شرق آفریقا که با پیامدهای خشکسالیناشی از بحران آب و هوا روبرو هستند، به شدت بحرانی است.

ترکیب خشکسالی و درگیری

بنا بر گزارش این سازمان وضعیت کنونی زنگ هشداری است تا تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات اقلیمی افزایش یابد و ادامه این وضع “منجر به بحران‌های جدی‌تری خواهد شد.

اگرچه همه‌گیری کرونا منجر به شرایط اضطراری در بسیاری از کشورها شده، اما بزرگترین عوامل گرسنگی پیامدهای فزاینده تغییرات اقلیمی و افزایش شمار درگیری‌های مسلحانه و جنگ بوده است. در سال‌های اخیر خشکسالی با سوختن مزارع، غارت ذخایر مواد غذایی و محدود شدن فروش محصولات کشاورزی همراه شده است.

۵۲۶ پروژه در سال گذشته میلادی با همکاری “سازمان کمک به گرسنگان” و با هدف حمایتاز ۱۶،۶ میلیون نفر در ۳۶ کشور جهان به راه افتاد. در مجموع ۱۹۰،۵ میلیون یورو به پروژه‌هایی در آفریقا، ۵۵،۶ میلیون یورو به ۱۳ پروژه در آسیا و ۶،۳ میلیون یورو به دو پروژه در آمریکای جنوبی اختصاص یافت.

“سازمان کمک به گرسنگان” یکی از بزرگترین سازمان‌های امدادرسانی خصوصی در آلمان است. این سازمان از نظر سیاسی و مذهبی مستقل است و منابع مالی آن عمدتا از طریق کمک‌های خیریه تامین می شود.

این سازمان در سال ۱۹۶۲ به عنوان بخش آلمانی “کمپین نجات از گرسنگی” پایه‌گذاری شد که یکی از اولین ابتکارات جهانی سازمان ملل برای مبارزه با گرسنگی بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا