گوناگون

همدستی دولت و مجلس درانجامد حقوق مزدبگیران

بی‌جواب ماندن مطالبات بازنشستگان و رای هیات تطبیق مجلس یک پیام در دل خود دارد و آن اینکه، اراده‌ای در دولت و مجلس وجود ندارد و این دو نهاد به یک سازگاری یکسان رسیده‌اند که اصلاح مزدی را  انجام ندهند.

معادلات بیمه‌ای با افزایش ۱۰درصدی مستمری بازنشستگان به‌هم می‌خورد

توسعه ایرانی در گزارشی نوشت؛نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح می‌کند: اقدام دولت، سنگ‌بنای بدعتی ناعادلانه است که در عین زیر پا گذاشتن حقوق مزدی بازنشستگان، معادلات اکچوئری و بیمه‌ای بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی کشور را تخریب می‌کند.فکر می‌کنم در سطوح عالی، هماهنگی‌هایی اتفاق افتاده که مطالبات و خواسته‌های جامعه بازنشستگان روی زمین بماند. به نظر می‌آید اراده‌ای ایجاد شده که شرایط فعلی حفظ شود. صرفاً شنونده مطالبات و اعتراضات بازنشستگان هستند و اعتقادی به بازنگری در مسأله ندارند یعنی ظاهراً هماهنگ شده‌اند تا مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان کارگری اصلاح و بازبینی نشود…مطالبه اصلی بازنشستگان بی‌جواب مانده است. این بی‌جوابی یک پیام در دل خود دارد و آن اینکه، احتمالاً اراده‌ای در دولت و مجلس وجود ندارد و این دو نهاد به یک سازگاری یکسان رسیده‌اند که اصلاح را انجام ندهند. این بی‌توجهی هیچ معنای دیگری ندارد…

دو هفته گذشته و برخی مدیران در دولت، قاطعانه با افزایش قانونی حقوق بازنشستگان مخالفت می‌کنند در حالی‌که هر چه یک بازنشسته می‌گیرد، حاصل پس‌انداز خودش است و این را باید درک کنند. بازنشسته از کسی چیزی نمی‌گیرد و دست در خزانه دولت ندارد. پول خودش را می‌خواهد و قرار نیست پولش جای دیگر خرج شود. بازنشسته اگر ۳۰سال یک‌سوم حقوقش را در صندوق بازنشستگی نمی‌گذاشت و جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌کرد، امروز مالک اندوخته خود بود. مگر می‌توانند بازنشسته را از حق مالکیت محروم کنند؟ الان بازنشسته مالک پول خود نیست اما مابه‌ازای قراردادی که با سازمان در زمان پرداخت حق بیمه بسته، امروز مالک تعهد تامین اجتماعی‌ست. سازمان باید به این تعهد پایبند باشد. قوانین اجازه فرار از این تعهدات نمی‌دهد. دولت فارغ از تعهدات تکلیفی خود، هیچ پولی از بودجه عمومی به سازمان تامین اجتماعی نمی‌دهد و به همان تعهدات تکلیفی هم عمل نکرده، پس اگر منتی هم هست، گردن دولت است….

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا