گوناگون

امیرعبداللهیان: ایران باید از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در سفر به ایتالیا گفت: ایران علاقه‌مند است سهم طبیعی خود را در بازار انرژی داشته باشد و از این طریق به جامعه بین المللی مساعدت کند. آمریکا باید این واقعیت را در حوزه تضمین به خوبی درک کند.

ایرنا – وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران علاقه‌مند است سهم طبیعی خود را در بازار انرژی داشته باشد، تاکید کرد: ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد و آمریکا باید این واقعیت را در حوزه تضمین به خوبی درک کند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که به منظور گفت‌وگو و رایزنی با مقامات کشورهای ایتالیا و واتیکان وارد رم شده است، روز دوشنبه با لوییجی دیماریو وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار کرد.در این ملاقات دو وزیر راههای گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.  امیرعبداللهیان با اشاره به سابقه دیرینه روابط دوستانه و ظرفیت‌های موجود در دو کشور، بهره گیری از این ظرفیت‌ها برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها به ویژه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی میان ایران و ایتالیا را مورد تاکید قرار داد.در این راستا اهمیت توسعه گردشگری میان دو کشور با توجه به جاذبه‌های توریستی ایران و ایتالیا و افزایش پروازها میان دو کشور مورد توجه و تاکید قرار گرفت.

وزیر امور خارجه ضمن ابراز علاقه مندی به حضور تکنولوژی و کالاهای ایتالیایی و ایرانی در بازار دو کشور، شرایط فعلی را فرصتی مناسب برای دو طرف به منظور گسترش تبادلات تجاری عنوان و پیشنهاد کرد بخش‌های خصوصی دو کشور برای تعمیق همکاری‌های اقتصادی و تجاری فعال شوند.

وی اهمیت بررسی موضوعات کنسولی و تسهیل در تردد و تبادلات مردمی میان دو کشور در این رابطه را یادآور شد.

امیرعبداللهیان در خصوص برجام اظهار کرد: می‌خواهیم که برجام خوب کار کند. ما به طور جدی خواستار یک توافق خوب و پایدار هستیم؛ معتقدیم ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد. آمریکا باید این واقعیت را در حوزه تضمین به خوبی درک کند. در این راستا جمهوری اسلامی ایران همواره ابتکارات جدید خود را ارائه کرده است؛ با این حال آمریکایی‌ها درست و منطقی عمل نکرده‌اند. آنها باید درک خود از موضوع را واقع بینانه کنند.

وزیر امور خارجه همچنین افزود: ایران علاقه‌مند است سهم طبیعی خود را در بازار انرژی داشته باشد و از این طریق به جامعه بین المللی مساعدت کند.

ایتالیا و اتحادیه اروپا علاقه‌مندند مذاکرات برجام به نتیجه برسد. وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این ملاقات سفر وزیر امور خارجه در مقطع کنونی تحولات بین المللی را از اهمیت بالایی برخوردار دانست و آن را فرصت مناسبی برای گسترش روابط دو جانبه ارزیابی کرد.  لوییجی دیماریو ادامه داد: شرکت‌های ایتالیایی علاقه مند هستند به فعالیت‌های اقتصادی خود در ایران ادامه دهند.  وی تاکید کرد ایتالیا و اتحادیه اروپا علاقه‌مندند مذاکرات در خصوص بازگشت همه طرف‌ها به برجام به نتیجه برسد و ایتالیا آماده است در این زمینه نقشی مثبت ایفا کند.موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین المللی بخش دیگری از گفت وگوهای میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی  و ایتالیا بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا