اجتماعی

سرانه درمان در کشورهای اطراف ۱۰برابر ایران است

وزیر بهداشت از ۱۰برابر بودن سرانه درمان کشورهای اطراف نسبت به ایران خبر داد و سهم سلامت ایرانیان از درآمد ناخالص ملی را کمتر از ۴درصد اعلام کرد…

در همین حال یک مسئول حوزه سلامت گفت که براساس مطالعات تطبیقی که به تازگی منتشر شده است سرانه درمان در برخی کشورهای درحال توسعه مانند ترکیه و مالزی بیش از ۹برابر ایران است.به گزارش فارس وزیر بهداشت گفت: این را که می گویند سهم سلامت ایرانیان از درآمد ناخالص ملی ۵٫۶ درصد است قبول ندارم و زیر ۴درصد است، سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما نیز ۱۰برابر ایران است.
سیدحسن قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این که برای اصلاح سرانه درمان در کشور چه اقداماتی انجام شده است، توضیح داد: گروهی از کارشناسان با مدیریت دکتر دانش جعفری در حال بررسی و جمع بندی سهم مطلوب سلامت از درآمد ناخالص ملی هستند که بعد از اتمام کار کارشناسی اعلام می کنند. وی ادامه داد: نظر ما این است که افزایش سرانه درمان در اختیار وزارت بهداشت قرار نگیرد بلکه در اختیار بیمه ها قرار گیرد تا بتوانند بهتر خرید خدمت کنند و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی بالاتر برود.

یک مسئول در حوزه سلامت که نخواست نامش ذکر شود به خراسان گفت: مطالعات تطبیقی که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد که سرانه درمان در برخی کشورهای در حال توسعه بیش از ۹برابر سرانه درمان در ایران است. این مطالعه حاکی از این است که سرانه درمان در کشورهای در حال توسعه ای مانند مالزی، ترکیه و هنگ کنگ ۵هزار و ۵۰۰ تا ۸هزار دلار است و در ایران و غنا حدود ۹۰۰دلار است که فاصله معناداری دارد. وی افزود: یکی از تبعات پایین بودن اعتبارات بخش سلامت در کشور بالابودن سهم پرداختی مردم از هزینه های درمان است که بنا به آمارهای واقعی بین ۶۵ تا ۷۵ درصد است.
بنا به گفته این مسئول یکی از راهکارهای حل این مشکل و افزایش اعتبارات حوزه سلامت اختصاص ۱۰درصد از منابع هدفمندی یارانه ها به این بخش براساس قانون است که تاکنون به درستی اجرا نشده است. همچنین تصویب آیین نامه خرید راهبردی از سوی دولت یکی دیگر از راهکارهاست که به کاهش سهم بیماران از هزینه های درمان منجر می شود.
وی افزود: آیین نامه خرید راهبردی که بیمه ها را به خرید خدمات درمانی بر مبنای کیفیت و در فضای رقابتی موظف می کند براساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه تدوین شده است که در مهر ۹۰ در شورای عالی بیمه تصویب و برای نهایی شدن به هیئت دولت ارسال شده است.اما با وجود گذشت حدود ۲سال و پیگیری هایی که از سوی وزارت بهداشت و وزارت رفاه می شود این آیین نامه همچنان در دستور کار بررسی در دولت قرارنگرفته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا