بین‌المللی

بایدن: نمی‌گذاریم چین و روسیه جای آمریکا در منطقه را پر کنند

نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور آمریکا از روابط مستحکم این رژیم با آمریکا سخن گفت و از عادی سازی روابط با سایر کشورها استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل امروز(پنجشنبه)در کنفرانس خبری با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مدعی شد:‌ ما دست صلح و دوستی به سوی کشورهای منطقه دراز می‌کنیم. ما از هرکشوری که مایل به روابط عادی با اسرائیل است استقبال می‌کنیم.

لابید مدعی شد: ما اجازه نخواهیم داد کسی اسرائیل را نابود کند. اسرائیل باید با ارتشی قوی همواره قدرتمند و امن باشد.

وی همچنین ادعا کرد: ما در اسرائیل لزوم برخورداری از آزادی و قدرت را یاد گرفتیم و اینکه برخی اوقات باید با استفاده از زور آزادی را حفظ کرد.

لاپید در ادامه ادعاهای خود “سفر بایدن به عربستان را برای اسرائیل و منطقه و برای امنیت و رونق خاورمیانه مهم” عنوان کرد.

بایدن نیز طی این کنفرانس گفت: یک روز هم از روابطمان با اسرائیل دست نمی‌کشیم.

او راهکار تشکیل دوکشوری را بهترین راه برای صلح دانست و گفت: ما تلاش برای تحقق صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه تل آویو روابط با همسایگان منطقه‌ای خود را توسعه داده، تصریح کرد: من حامل پیام صلح برای عربستان خواهم بود.

بایدن علت اصلی سفر خود به عربستان را تقویت منافع آمریکا برشمرد و گفت: همواره در کنار اسرائیل خواهیم بود.

بایدن گفت که اولین رئیس جمهور  آمریکاست که مستقیما از اسراییل به جده پرواز می‌کند.

بایدن تصریح کرد: مسائل زیادی وجود دارد. ما به رهبری در این منطقه و تلاش برای عدم ایجاد هرگونه خلأیی که ممکن است چین یا روسیه مغایر با منافع آمریکا و اسراییل آن را پر کنند، ادامه خواهیم داد.

وی همچنین گفت: به حمایت از اوکراین دربرابر روسیه ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور آمریکا درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست گفت: دیدگاه من در مورد خاشقجی روشن است – من هرگز در مورد حقوق بشر ساکت نبوده‌ام، سفر به عربستان سعودی فرصتی است برای تاکید مجدد بر چیزی که آمریکا از آن دور شده‌ بود.

بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۲۰، عربستان سعودی را به دلیل آنچه که به گفته او نقش ادعایی ولیعهد در قتل خاشقجی بود، یک “دولت منحوس” خواند.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین از همکاری دو طرف در زمینه سیستم های جدید تسلیحات لیزری با انرژی بالا  خبر داد و گفت: بخش‌های دفاعی ایالات متحده و اسرائیل در سیستم‌های جدید تسلیحات لیزری با انرژی بالا همکاری خواهند کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا