از هر دری سخنی

اجرای چراغ‌خاموش طرح صیانت

طرح صیانت چراغ‌خاموش به حیات خود ادامه می‌دهد و به اصطلاح ” اینترنت طبقاتی” که از اهداف طرح محدودسازی اینترنت بود، بدون سرو‌صدا و توضیحی به مرحله اجرا در‌آمده است.

  پیگرد، اعمال محدودیت و سانسور گسترده تر در فضای مجازی آغاز شد!

روزنامه شرق – طرح صیانت چراغ‌خاموش به حیات خود ادامه می‌دهد و اینترنت طبقاتی که از اهداف طرح محدودسازی اینترنت بود، بدون سرو‌صدا و توضیحی به مرحله اجرا در‌آمده است. چندی پیش وزیر ارتباطات با حضور در برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» به قابلیت Safe Search گوگل اشاره کرده و از لزوم ارائه اینترنت امن برای کودک و نوجوان سخن گفته بود؛ موضوعی که به گفته این وزیر قرار بود به‌سرعت عملی شود و کودکان و نوجوانان هنگام استفاده از اینترنت تنها به وب‌سایت‌هایی که در لیست سفید وزارت ارشاد هستند، دسترسی داشته باشند. حال از صبح  قابلیت Safe Search گوگل برای همه کاربران اپراتورهای بزرگ کشور فعال شده و امکان تغییر هم ندارد. از صبح دیروز اگر از اینترنت اپراتورهای همراه اول یا ایرانسل استفاده کرده و قصد جست‌وجوی محتوا در گوگل را داشتید، نتایج موتور جست‌وجو گوگل برای شما فیلتر می‌شد و بخش مهمی از محتواهای موجود در فضای مجازی برایتان نمایش داده نمی‌شد. موتورهای جست‌وجو برای جلوگیری از دسترسی کاربران به محتوای نامناسب، قابلیتی به نام جست‌وجوی ایمن یا Safe Search دارند. حال فعال‌سازی این امکان روی شبکه توسط گوگل ارائه شده و مشترکین شبکه‌ نمی‌توانند آن را غیرفعال کنند و محدودیت ایجاد‌شده مختص کودکان زیر ۱۳ سال است و این‌گونه بیش از ۸۰ میلیون ایرانی، کودک و بدون توان و اختیار در استفاده از فضای مجازی تصور شده‌اند. برخی مشترکان های‌وب و آسیاتک نیز در فضای مجازی اعلام کرده‌اند جست‌وجوی ایمن گوگل روی اینترنت‌شان فعال شده است.‌در ابتدا دیجیاتو در گزارشی نوشت: «گزارش‌ها از قفل‌شدن تنظیمات جست‌وجوی گوگل و بینگ، دو موتور جست‌وجوی پرکاربرد جهانی، روی حالت ایمن و فیلتر بسیاری از نتایج، در برخی اپراتورها مثل همراه اول و ایرانسل حکایت دارد. به نظر می‌رسد این اتفاق در ساعات اولیه صبح سه‌شنبه رخ داده و تا لحظه نگارش این خبر نیز ادامه دارد. بر اساس پیگیری‌ها از اپراتورها به نظر می‌رسد تغییراتی که در جست‌وجو رخ داده از سمت این شرکت‌ها نبوده و از لایه‌های بالاتری صورت گرفته است.

کارشناسان اینترنت نیز بر این باورند که در حال حاضر این اتفاق که از داخل کشور رخ می‌دهد، حالتی دارد که گویی تمامی کاربران اینترنت کشور «کودک» هستند». این محدودسازی سرچ گوگل برای مشترکان سیم‌کارت‌های همراه اول و ایرانسل در حالی اتفاق افتاده‌ است که بسیاری از کاربران توییتر آن را تأیید کرده‌اند و بارها این جمله که «‌اینترنت کودکان شامل همه کاربران در همه سنین می‌شود، نه‌‌فقط کودکان!‌» در توییتر بازنشر شد. در همین رابطه، میلاد نوری، کارشناس آی‌تی، در توییتر نوشت: «همراه اول و ایرانسل با فرض کودک‌بودن همه مشترکین خود، قابلیت safe search گوگل رو به شکل قفل‌شده (بدون امکان غیرفعال‌سازی) فعال کردن. ‌با این دستکاری، شما با هر سن‌و‌سالی فقط به محتوایی در گوگل دسترسی دارید که یک کودک دسترسی دارد». همچنین این کارشناس حوزه فناوری در صفحه توییتر خود درباره راهکاری نوشته‌ است که والدینی که خواستار اینترنت کودکان خود هستند، می‌توانند با استفاده از آن کودک خود را کنترل کنند. با این روش دیگر نیازی به اجرای اینترنت طبقاتی نیست.

دولت سیزدهم طبقاتی‌کردن اینترنت را از کودکان آغاز کرده‌ است؛ چرا‌که اپراتورهای بزرگ کشور سیم‌کارت‌هایی را ارائه دادند که استفاده از هر‌یک از سرویس‌های اینترنت، بر اساس سن افراد تعیین می‌شود. به این معنی که سرویس‌های گوگل و ویکی‌پدیا برای کودکان تا سنین ۱۵ سال در دسترس نیست یا در سرویس بومینو همراه اول، سرویس‌های آپارات، دیجی‌کالا و اسنپ‌مارکت در دسترس کودکان زیر ۱۵ سال قرار نمی‌گیرد. از سوی دیگر، بسیاری از کاربران گمان می‌کنند در حقیقت طرح صیانت به آرامی در حال اجراست؛ چرا‌که برخی از کاربران متوجه شده‌اند دو اپراتور بزرگ کشور در اقدامی ناگهانی، با فرض اینکه همه مشترکین آنها کودک هستند، قابلیت safe search گوگل را فعال کرده‌اند.

«حسین درواری»، کارشناس شبکه و امنیت نیز تأیید می‌کند که «کنترل این اقدامات احتمالا از لایه‌های بالاتری از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت رخ داده است». او می‌گوید: «‌برخلاف تصور عده‌ای از کاربران که این اقدام را با هماهنگی گوگل متصور شده‌اند، اتفاقی که در حال رخ‌دادن است از داخل ایران بوده و به نوعی یک DNS Hijacking رخ داده است. الان به جای اینکه شما یک IP مثل ۱۰.۱۰.۳۴.۳۵ دریافت کنید، یک IP از سیستم دستکاری‌شده دریافت می‌کنید که توسط گوگل و بینگ برای مدارس و کودکان در نظر گرفته شده است». او می‌گوید: «از آنجایی مطمئن است که این کار درون خود کشور انجام می‌شود که تفاوت در زمان پاسخ‌دهی وجود دارد و همچنین موقعیت و مسیر دریافت پاسخ می‌تواند گویای تغییرات عمدی درون‌ شبکه باشد». او می‌گوید این حجم از اختلاف مدت زمان دریافت اطلاعات معنادار است. درواری تأکید دارد: «‌به این درخواست‌ها در شبکه‌های مختلف و استان‌های مختلف نتیجه‌ای مشابه دریافت می‌شود». او تأکید دارد: «موضوعی که در حال حاضر رخ داده از نظر امنیتی برای کاربران مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما مشکل این است که کاربران اختیار تغییر حالت Safe search را در موتورهای جست‌وجو از دست داده‌اند و به عبارتی کل کشور به‌عنوان کودک در اینترنت در نظر گرفته شده‌اند».

به‌ نظر می‌رسد این روزها محدودسازی و فیلترینگ اینترنت به‌طور جدی از سوی مسئولان پیگیری می‌شود؛ چرا‌که طبق گزارش‌ها،  بیشتر فیلترشکن‌ها و VPNها از کار افتاده‌اند. همچنین کندی سرعت و کیفیت پایین اینترنت در چند وقت اخیر، صدای بسیاری از کاربران را در‌آورده‌ است. این در حالی است که قرار شده طرح صیانت برای بار دوم به صحن علنی مجلس بازگردد و به‌ رأی گذاشته‌ شود. بنابراین همچنان طرح صیانت یا همان محدود‌سازی اینترنت به قانون لازم‌الاجرا تبدیل نشده است، اما شاهد اجرای بند به بند این طرح علی‌رغم مخالفت گسترده کارشناسان و افکار عمومی با آن هستیم….

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا