گوناگون

حمله و شروع جنگ به هر نیتی باشد، محکوم است!

دستکم ۲۰ نفر روز پنجشنبه در حمله نیروهای روسیه به شهر وینیتسا در مرکز اوکراین کشته شدند….

این حمله در حالی انجام شد که وینیتسا از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه تاکنون نسبتا از حملات و درگیری‌ها در امان مانده بود. پیش از این نیروی امدادرسانی اوکراین در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که حمله روسیه به وینیتسا تا ساعت ۱۲:۱۵ به وقت محلی «۱۲ کشته و ۲۵ مجروح» بر جای گذاشته است.

نیروی امدادرسانی اوکراین پیش از این گفته بود که آتش‌نشانان برای اطفای حریق که به دنبال حمله ارتش روسیه به وینیتسا روی داده است تلاش می‌کنند.

وینیتسا پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین حدود ۳۷۰ هزار نفر جمعیت داشت.

ماکرون: طرح صرفه‌جویی در زمینه انرژی خواهیم داشت

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گفت که کشورش برای مقابله با بحران در زمینه انرژی طرح صرفه‌جویی اجرا خواهد کرد. او که به مناسبت روز ملی فرانسه با دو شبکه تلویزیونی این کشور مصاحبه می‌کرد گفت: «همه ما به طور دسته‌جمعی باید وارد فاز صرفه‌جویی شویم.»

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود که کشورش در نظر دارد تا ذخایر گاز خود را تا پایان پائیز به «صد در صد» برساند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز پنجشنبه خواستار تشکیل «دادگاه ویژه» در لاهه برای تحقیق در مورد تهاجم نظامی روسیه به کشورش شد.

او این درخواست را در پیام به یک کنفرانس بین‌المللی درباره جنایت‌های جنگی در اوکراین مطرح کرد. این کنفرانس با همکاری دیوان بین‌المللی کیفری، کمیسیون اتحادیه اروپا و دولت هلند در لاهه برگزار می‌شود.

روسیه همواره تاکنون اتهام‌های مطرح‌شده مبنی بر ارتکاب جنایت جنگی از سوی نظامیان این کشور را رد کرده است.

مسکو: آینده نورداستریم ۱ به تقاضا برای گاز و تحریم‌ها بستگی دارد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت که آینده خط لوله «نورد استریم ۱» به سطح تقاضا برای گاز در اروپا و تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو بستگی دارد.

انتقال گاز از طریق این خط لوله تا هفته آینده به دلیل تعمیرات و بررسی سالانه به حالت تعلیق در آمده است. این در حالی است که کشورهای اروپایی نگران هستند که روسیه پس از این دوره تعمیرات سالانه حاضر به از سرگیری صدور گاز به اروپا نشود.

کشورهای اروپایی امیدوار هستند که با ذخیره گاز در طول تابستان بتوانند نیاز داخلی خود را در طول پائیز و زمستان تامین کنند.

شرکت نفت و گاز «گازپروم» روز گذشته اعلام کرده بود که صدور گاز از طریق «نورد استریم ۱» را به دنبال عدم تحویل یک توربین مورد نیاز از کانادا نمی‌تواند تضمین کند.

یلن: جنگ اوکراین بزرگترین چالش برای اقتصاد جهان است

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تهاجم نظامی روسیه به اوکراین «بزرگترین چالش» پیش‌روی اقتصاد جهان است.

سخنان وزیر خزانه‌داری دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در آستانه برگزاری گفتگوهای وزرای کشورهای عضو گروه ۲۰ در اندونزی بیان شد.

بسیاری از کشورهای جهان به دنبال حمله نظامی روسیه به آمریکا با افزایش قیمت مواد اولیه و تورم روبرو شده‌اند.

کریستالینا گئورگیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز گفته که چشم‌انداز اقتصاد جهان «به شکل قابل توجهی تیره» شده است. صندوق بین‌المللی پول پیش از این پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ را کاهش داده بود.

پیشرفت در مذاکرات روسیه و اوکراین برای دستیابی به توافق بر سر صدور غلات

روسیه و اوکراین در جریان اولین گفتگوهای مستقیم بین دو کشور طی چهار ماه گذشته برای یافتن توافق بر سر صدور غلات از اوکراین به پیشرفت‌هایی دست یافتند.

مذاکرات دو طرف که با حضور مقامات سازمان ملل و ترکیه در استانبول انجام شد بیش از سه ساعت طول کشید. این احتمال وجود دارد که مسکو و کی‌یف هفته آینده برای از سرگیری صدور غلات اوکراین از بنادر این کشور به توافق برسند.

مقامات کشور توافق کرده‌اند که بار دیگر هفته آینده در ترکیه با یکدیگر گفتگو کنند.

از پاکسازی مناطق مین‌گذاری شده در دریای سیاه به عنوان یکی از چالش‌های پیش‌رو برای اجرای توافق احتمالی بین روسیه و اوکراین یاد می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا