اخبار

چهار زندانی سیاسی شادگان هم امروز اعدام شدند

مدافعان حقوق بشر از انتقال چهار فعال زندانی عرب از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم خبر داده‌ و گفته‌اند این موضوع، با توجه به اعدام‌های اخیر در کردستان و سیستان و بلوچستان به این نگرانی دامن زده که انتقال زندانیان خوزستانی به قصد اجرای احکام صورت گرفته باشد…

چهار زندانی سیاسی شادگان هم امروز اعدام شدند
فرات ـ چهار زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام هم که امروز به سلولهای انفرادی منتقل شده و از خانواده آنها خواسته شده بود که برای آخرین بار به دیدار با فرزندانشان بروند, امروز اعدام شدند. یک منبع آگاه هم‌اکنون به نوروز‌تی‌وی گفت که هم‌اکنون مطلع شده‌اند که غازی عباسی ، عبدالامیر مجدمی ، جاسم مقدم پناه و عبدالرضا خنافره که از دیروز از زندان شهر فلاحیه » شادگان » به سلولهای مخصوص زندانیان محکوم به اعدام منتقل شده بودند, امروز بدار آویخته شده‌اند. فعالان عرب می گویند از خانواده این زندانیان سیاسی خواسته شده بود برای آخرین بار به دیدار با عزیزانشان بروند, اما امروز این ۴ زندانی سحرگاه بدار آویخته شدند. این زندانیان احوازی پیشتر در نامه ای به سازمان های بین المللی و حقوق بشری تمامی اتهامات را رد کرده و تأکید کرده بودند که فعالان فرهنگی عرب بوده اند .
***
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، صبح امروز دوشنبه ۱۳ آبان، چهار فعال عرب اهل شادگان که روز یکشنبه از بند عمومی زندان کارون خارج و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند، اعدام شدند.روز گذشته خانواده های این زندانیان با اعلام خبر خروج این ۴ نفر از زندان کارون و انتقال به مکان نامعلوم، نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع اینان، ابراز نگرانی کرده بودند. گفتنی است، شعبه ۳۲ دیوان عالى کشور به ریاست قاضى رضا فرج اللّهى و مشاور او سید على اصغر لطیفى رستمى در تاریخ ۲۵/۱۱/۱۳۹۱ ( ۱۳ فوریه ۲۰۱۳ ) شمسى حکم اعدام غازی عباسی، عبدالرضا امیر خنافره، عبد الامیر مجدمی و جاسم مقدم پناه از زندانیان اهوازی شهر شادگان، به اتهام محاربه با خدا و فساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی را تایید نمود.
این افراد پیشتر از سوى شعبه ١ دادگاه انقلاب اهواز ( قاضی علی فرهادوند در تاریخ ۴-٩-٢٠١٢ ) به اعدام محکوم شده بودند و احکام تأیید شده آنها در تاریخ ۱۳ جولاى ۲۰۱۳ به خانواده ها و محکومین ابلاغ شد.
***

انتقال چهار محکوم از زندان کارون

 

اعدام‌ها به خوزستان هم می‌رسد؟

مدافعان حقوق بشر از انتقال چهار فعال زندانی عرب از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم خبر داده‌ و گفته‌اند این موضوع، با توجه به اعدام‌های اخیر در کردستان و سیستان و بلوچستان به این نگرانی دامن زده که انتقال زندانیان خوزستانی به قصد اجرای احکام صورت گرفته باشد.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر و مطلع از وضعیت زندانیان محکوم به اعدام خوزستان به روز می‌گوید انتقال این افراد غیر قانونی است و خانواده‌ها و فعالان عرب نگران اجرای حکم اعدام آنها هستند.

بر اساس برخی از گزارشات که آقای دحیمی آنها را تائید می‌کند غازی عباسی، عبدالرضا امیر خنافره، عبد الامیر مجدمی و جاسم مقدم پناه، چهار فعال اهل شادگان روز یکشنبه، ۱۲ آبان اززندان کارون به مکانی نامعلوم انتقال منتقل شده‌اند.

احکام این افراد از سوی شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی رضا فرج اللهی در اسفندماه سال ۹۱ به اتهام محاربه با خدا و إفساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی تائید شده است.

چندی پیش غازی عباسی، به همراه دیگر زندانیان محکوم به اعدام طی نامه‌ای با رد این اتهامات به نحوه بازجویی و اعتراف گیری با استفاده از فشار و شکنجه‌های شدید جسمی و روانی اعتراض کرده بودند.

متهمان در این نامه احکام صادره را «جائر» و «ناعادلانه» توصیف کرده و از تمام سازمان های حقوق بشر بین المللی خواستار کمک فوری و فشار بر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و جلوگیری از اجرای احکام صادره شده اند.

انتقال این تعداد از فعالان زندانی محکوم به اعدام درحالی صورت گرفته که در روزهای اخیر موج گسترده‌ای ازاعدام زندانیان درمناطق حاشیه ای کشور مانند کردستان و سیستان و بلوچستان توسط جمهوری اسلامی به راه افتاده است.

حبیب‌الله گلپری پور و رضا اسماعیلی دو زندانی سیاسی کرد که به اتهام عضویت در پژاک، حزب حیات آزاد کردستان به اعدام محکوم شده بودند روز شنبه، ۴ آبا‌نماه به ترتیب در زندان‌های ارومیه و سلماس به دار آویخته شدند.

همان روز محمد مرزیه، دادستان کل زاهدان اعلام کرد ۱۶ زندانی بلوچ در پاسخ به یک درگیری مسلحانه که منجر به کشته شدن ۱۴ مرزبان ایرانی شده بود، به دار آویخته شدند.

در واکنش به این اعدام ها عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر گفت: «این اعدام ها نظر ما را تایید می کند که وضعیت حقوق بشر در ایران از زمان روی کار آمدن حسن روحانی تغییری نکرده است.»

این سازمان جهانی مدافع حقوق بشر همچنین در گزارشی اعلام کرده اجرای مجازات اعدام در ایران به طور آشکار در ماه‌های اخیر افزایش یافته و در آخر ماه میلادی اکتبر (اوایل آبان ماه) از حداقل تعداد ثبت شده در سراسر سال ۲۰۱۲ فزون تر شده است.

آنطور که در گزارش فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر آمده است: «جوامع قومی در ایران، از جمله آذری ها، بلوچ ها، ترکمن ها، کُردها، و عرب‌ها، در بهره‌مندی از حقوق سیاسی، مدنی، اقتصادی و فرهنگی خود با تبعیض روبرو هستند. فعالان سیاسی و فرهنگی جوامع قومی اغلب پس از دستگیری و آزار خودسرانه مورد شکنجه قرار می گیرند و در دادگاه های غیرقانونی انقلاب اسلامی قربانی محاکمه های به شدت ناعادلانه می شوند.»

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر و مطلع از وضعیت زندانیان محکوم به اعدام در خوزستان می‌گوید در این استان بیش از ۱۰ زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام در انتظار اجرای حکم هستند.

گزارشهای دیگر در کردستان حاکیست که باوجود اعدامهای سیاسی در سالهای گذشته هنوز دست کم ۲۰ زندانی سیاسی کرد در معرض خطر اعدام قرار دارند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا