از هر دری سخنی

اعلامیه مشترک امریکا – اسرائیل؛ معادلات و تنظیمات سیاسی – امنیتی نوین در راه است؟

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل با امضاء این اعلامیه بر اهمیت تضمین برتری نظامی دولت اسرائیل در چارچوب راهبرد امپریالیسم در خاور میانه تاکید کردند.

جمهوری اسلامی بیرون از معادلات و تنظیمات سیاسی – امنیتی مورد نظر کاخ سفید برای منطقه نیست!

یورونیوز:جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۱۴ ژوئیه تعهد مشترکی مبنی بر ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای امضا کردند که نشان می‌دهد احتمالا دو هم‌پیمان پس از مدت‌ها اختلاف بر سر چگونگی تقابل با ایران با یکدیگر به اشتراک نظر رسیده‌اند.

این تعهد که بخشی از «اعلامیه اورشلیم» است یک روز پس از آن امضا شد که جو بایدن، در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی تاکید کرده بود که آخرین راه حل برای مقابله با ایران برای پیشگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، «زور» خواهد بود. اقدامی که از دیرباز مد نظر اسرائیل بوده و تل‌آویو در ماه‌های اخیر بارها از آمریکا خواسته اطمینان دهد در صورتی که مذاکرات دیپلماتیک برای احیای برجام به شکست انجامد، برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی به گزینه نظامی متوسل شود. جو بایدن پس از امضای این بیانیه در یک نشست خبری همچنین تاکید کرد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد…

در بخش دیگری از بیانیه روز پنجشنبه بر حمایت ایالات متحده از برتری نظامی اسرائیل در منطقه و همچنین اطمینان یافتن از توانایی این کشور برای دفاع از خود بدون نیاز به کمک‌های خارجی تاکید شده است….در بخش دیگری از این بیانیه که به نام «اعلامیه اورشلیم برای شراکت استراتژیک ایالات متحده و اسرائیل» منتشر شده، جو بایدن با حمایت از راه‌حل دو دولتی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، اقدامات گروه‌های فلسطینی علیه اسرائیل‌ را تروریستی خواند و نسبت به آن ابراز تاسف کرد. در بخش دیگر این بیانیه، دو طرف ضمن اعلام حمایت از اوکراین در برابر تهاجمات روسیه، بر ادامه ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم اوکراین تاکید کردند. همچنین واشنگتن اعلام کرده که با هرگونه اقدامی که در راستای انزوای اسرائیل باشد مقابله خواهد کرد. در ادامه این بیانیه همچنین نسبت به گسترش روحیات ضد اسرائیلی در جهان ابراز نگرانی شده…

بایدن  به خبرنگاران گفت: «من و لاپید درباره اهمیت ادغام کامل اسرائیل در منطقه بحث کردیم.» همچنین لاپید هم سفر بایدن به عربستان سعودی را گامی بسیار مهم برای منافع اسرائیل برشمرد. یک مقام آمریکایی در خصوص چشم‌انداز مذاکرات با ایران پس از امضای بیانیه اورشلیم به خبرگزاری رویترز گفت: «اگر ایران بخواهد توافقی را که در وین مورد مذاکره قرار گرفته، امضا کند، ما همانطور که به وضوح اعلام کرده‌ایم، آماده انجام آن هستیم. در عین حال اگر تهران چنین رویکردی نداشته باشد، ما به افزایش فشار تحریم‌ها ادامه می‌دهیم و روند انزوای دیپلماتیک تهران را گسترش می‌دهیم.» بیانیه همچنین در خصوص گسترش همکاری میان آمریکا و اسرائیل در پروژه‌های دفاعی مانند رهگیری‌های لیزری پهپادها و همچنین فناوری‌های غیرنظامی تاکید کرده است. موضوعی که می‌تواند در خصوص مقابله با قدرت پهپادی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا