از هر دری سخنی

دیدار جوبایدن و محمود عباس در کرانه باختری

جو بایدن گفت؛شرایط برای ازسرگیری مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها آماده نیست.همچنین دراین دیدار بیانیه ای مشترک به دلیل اختلافات اصولی میان طرفین امضاء نشد.

 رهبری تشکیلات  خود گردان  فلسطین: برقراری صلح و امنیت در منطقۀ  با به رسمیت شناختن کشور فلسطین آغاز می‌شود!

به گزارش ایسنا، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ادامه سفرش به منطقه و پس از دیدار با مقامات  تل‌آویو امروز وارد بیت لحم شد.وی در این شهر با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرد. احتمالا مذاکرات که یک ساعت به طول می‌کشد بیشتر بر اقدامات اقتصادی متمرکز باشد.

منابع فلسطینی اعلام کردند که طرفین پس از این دیدار در کنفرانسی خبری حاضر خواهند شد و قرار نیست بیانیه مشترکی صادر شود.این دیدار پس از دو روز سفر بایدن به اراضی اشغالی و دیدار با مقامات اسرائیلی بسیار کوتاه و کمتر از یک ساعت خواهد بود.تعهد ۱۰۰ میلیون دلاری آمریکا به فلسطین ؛رئیس جمهور آمریکا همچنین امروز بدون همراهی مقامات اسرائیلی ، از بیمارستان المطلع در شرق قدس بازدید کرد.رئیس جمهور آمریکا همچنین در این بیمارستان سخنرانی کرد و مدعی شد که ایالات متحده متعهد به حمایت از مردم فلسطین است!

 رهبرسازمان آزادیبخش فلسطین: آیا وقت آن نرسیده که این اشغال تمام شود؟

بعلاوه یورونیوز نیز گزارش داد :این دیدار از آن رو به جای رام‌الله، مرکز اداری تشکیلات خودگردان فلسطین در بیت‌لحم برگزار شد تا آقای بایدن بتواند بطور مختصر از کلیسای عیسی مسیح نیز بازدید کند؛ کلیسایی متعلق به قرن چهارم که گفته می‌شود عیسی در آن مکان متولد شده است.بیت‌لحم نیز شهری در مرکز کرانه باختری رود اردن است و زیرنظر تشکیلات خودگردان فلسطین اداره می‌شود.

او در جریان نشست خبری که پس از گفتگوها با حضور محمود عباس برگزار شد، اعلام کرد که که اگرچه اکنون فضا برای از سرگیری گفتگو میان طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی مهیا نیست، اما او همچنان طرفدار راه حل دو دولت برای پایان دادن به مناقشه‌ای قدیمی و خونین است و افزود: «ایالات متحده و دولت من تسلیم نخواهند شد و از تلاش‌ها برای نزدیک کردن دو طرف دست برنمی‌دارند.»

بایدن ابراز امیدواری کرد که توافقات دیپلماتیکی که پیش از این در سال ۲۰۲۰ میلادی (تحت عنوان توافقنامه آبراهام) بین اسرائیل و چهار کشور عربی امضا شده، بتواند به احیای گفتگوهای صلح خاورمیانه نیز کمک کند و گفت: «اکنون که اسرائیل در حال بهبود روابط خود با همسایگانش در سراسر منطقه است، می‌توانیم از همین حرکت برای احیای مجدد روند صلح بین مردم فلسطین و اسرائیل استفاده کنیم.»او خواستار «دست نکشیدن» از ایده صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها شد و تاکید کرد که طرفدار ایجاد یک کشور فلسطینی «مستقل» با «سرزمینی مشخص» در کنار اسرائیل است.

محمود عباس نیز در مقابل ضمن طرح این پرسش که «آیا وقت آن نرسیده که این اشغال تمام شود؟» اعلام کرد که «برقراری صلح و امنیت در منطقۀ ما با به رسمیت شناختن کشور فلسطین آغاز می‌شود… فرصت اجرای راه حل دو دولت و بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ ممکن است تنها امروز در اختیار باشد و….. من دست خود را برای رسیدن به صلح به سوی رهبران اسرائیل دراز می‌کنم.»گفته می‌شود که محمود عباس همچنین از بایدن خواسته است تا سازمان آزادیبخش فلسطین را از فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده حذف کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا