گوناگون

سفر چند ساعته علی شمخانی به باکو

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی رژیم “ولایی” دیروز به باکو سفر کرده و با شماری از مقام‌های جمهوری آذربایجان از جمله الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، معاون نخست وزیر، دستیار ویژه رئیس جمهوری، رئیس سرویس امنیت و همچنین دبیر امنیت ملی جمهوری آذربایجان دیدار کرده است…

خبرگزاری ایسنا می‌گوید: “شمخانی ملاقات خصوصی ۲ ساعته با الهام علی‌اف داشته است.” اما دلیل واقعی این سفر و جزئیات این ملاقات ها تا کنون انتشار بیرونی نیافته است.
آیا این سفر با سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در ۱۹ ژوئیه برای یک نشست سه جانبه در مورد سوریه موسوم به “روند آستانه” به ایران سفر می‌کنند، در ارتباط است؟
عبدالرضا فرجی، سفیر سابق ایران در نروژ، در ۱۳ ژوئیه به روزنامه اصلاح‌طلب شرق گفت: «پس از جنگ در اوکراین، نفوذ ژئوپلیتیک روسیه در اروپا، ایالات متحده و برخی کشورهای آسیای شرقی … عملاً متوقف شده است. روسیه اکنون به دنبال گسترش نفوذ خود در … خاورمیانه با مرکزیت ایران است.»

در میان گزارش‌های مبنی بر خروج نیروهای روسیه از سوریه برای تقویت تلاش‌های جنگی خود در اوکراین، نگرانی‌هایی وجود دارد که ایران برای پر کردن این خلاء وارد عمل شده است.
شمخانی در باکو گفته است جمهوری اسلامی « با هر اقدامی که منجر به ایجاد ناامنی و تغییر در ژئوپلتیک منطقه شود» مخالف است و با آن «مقابله» خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا