ورزشی

چه بر سر تیم ملی فوتبال خواهد آمد؟

وقتی قرار است در انتخابات هشت شهریور ریاست فدراسیون فوتبال دو تن باشند که  یکی از گزینه‌ها  بانی وضع موجود است و دیگری خالق پرونده ویلموتس‌گیت و هردو گمارده  دلالان و سرداران سپاه ؛بله! این وضع تیم ملی فوتبال می شود.

در یک کلام فوتبال ملی مضحکه خاص و عام شده است!

اعتماد: نزدیک یک هفته از آنچه به اصطلاح ردصلاحیت اسکوچیچ گفته شد، گذشته. فدراسیون فوتبال در این یک هفته نه تنها نتوانسته اقدام موثری انجام دهد که با عوامل داخلی‌اش هم به مشکل خورده است.

چه بر سر تیم ملی خواهد آمد؟ این بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سوالی است که هر فوتبال‌دوست ایرانی این روزها از خودش می‌پرسد. تیمی که با اقتدار راهی جام جهانی شد، اما درست از زمانی که هیات رییسه برای برکناری رییس سابق فدراسیون برنامه ریخت همه‌ چیز رو به سقوط رفت.

می‌شد نشانه‌های شیب نزولی حرکت تیم ملی را از همان روزهایی که اعضای هیات رییسه در رسانه‌ها از نجات فوتبال می‌گفتند، دید. از همان زمانی که احسان اصولی و میرشاد ماجدی و مهرداد سراجی عنان فوتبال را در دست گرفتند با این توهم که اداره کردن فدراسیون فوتبال کاری ندارد. بعد که در همان بدو کار نتوانستند برای پرواز تیم ملی به کره جنوبی پول تهیه کنند متوجه مفهومی به اسم «زمین سفت» شدند. وقتی در مشهد آن افتضاح را به بار آوردند، فهمیدند «اینجا»، «آنجا» نیست. از همین نقطه به بعد مردم بودند که درک می‌کردند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. وقتی فدراسیون‌نشینان نتوانستند یک بازی تدارکاتی درست و حسابی و یک اردوی درخور برای تیم ملی فراهم کنند دیگر کسی نبود که به این فدراسیون امید داشته باشد. وقتی دو بازیکن تیم ملی با دور زدن کمیته فنی و مدیران فدراسیون یک راست رفتند سراغ نهاد ریاست‌جمهوری معلوم شد مدیریت فوتبالی آقایان در چه حد است. در نهایت زمانی که دودستگی در تیم ملی علنی شد و بازیکنان در مجازی و واقعی به جان هم افتادند شکی باقی نماند که رقیب فوتبال ایران نه امریکا و انگلیس که مدیران نالایق فدراسیون فوتبال هستند.

حالا هم که بحث ردصلاحیت اسکوچیچ مطرح است و هنوز سرپرست فدراسیون و هیات رییسه جرات اینکه بگویند چه تصمیمی گرفته‌اند را ندارند. در حالی که مدیر تیم ملی و سرپرست فدراسیون در جریان جلسه بررسی صلاحیت سرمربی کروات حضور داشتند، احسان اصولی سخنگوی خودخوانده هیات رییسه برای فرار رو به جلو توپ را در زمین کمیته فنی انداخته و می‌گوید آنها غیرحرفه‌ای رفتار کرده‌اند! سرپرست فدراسیون که بیست‌وچهار ساعته در رسانه‌ها از قطعی بودن حضور اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی در قطر می‌گفت حالا جرات یک اظهارنظر ساده در مورد وضعیت تیم ملی را ندارد و دنبال یارکشی برای انتخابات شهریور ماه فدراسیون فوتبال است.دم کمیته فنی گرم که درست یا غلط صراحتا نظرش را در مورد سرمربی تیم ملی گفت. دم ابراهیم قاسمپور گرم که به خاطر ترس از دست دادن عنوانش در فدراسیون با اصولی و ماجدی بده‌بستان نکرد و وارد بازی‌شان نشد.

حالا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ فدراسیون بعد از قایم شدن پشت عوامل بیرون از فدراسیون و متهم کردن رسانه‌ها، گزینه‌های داخلی را هم امتحان کرده است. ماجدی برای اینکه از گزند انتقادها در امان بماند حاضر شده کمیته فنی، کمیته‌ای که اعضایش را خودش انتخاب کرده و اتفاقا عضوی از آن نیز به حساب می‌آید را بیندازد جلو و قربانی کند. حالا چه؟ دیگر کسی مانده که به آن آویزان شوند؟ دیواری مانده تا پشت آن سنگر بگیرند؟ نه! حالا روزی است که پرده‌ها فرو افتاده و مشخص شده هر کس چند مرده حلاج است!…

کاش مدیران فدراسیون بروند نظرات مردم را زیر بیانیه‌ها و اخبار مربوط به فدراسیون فوتبال بخوانند. آن وقت متوجه می‌شوند بازی‌شان خیلی وقت است تمام شده. دیگر کسی علاقه‌ای به شنیدن جنگ‌های زرگری و حاشیه‌های قلابی ندارد. همه فقط دوست دارند بفهمند چطور آن تیم پرامید به ورطه نابودی کشانده شد. به چه بهایی؟ به بهای چند روز نشستن پشت میز ریاست فدراسیون فوتبال؟ به بهای چند روز بودن در تیتر رسانه‌ها؟ به بهای درج شدن عناوینی همچون سرپرست فدراسیون یا سخنگوی هیات رییسه در رزومه؟ واقعا بازی با رویای هشتاد میلیون ایرانی چه بهایی داشت؟ گرفتن ویزای کانادا و سفر تفریحی به ونکوور؟در فاصله کمتر از ۱۳۰ روز تا جام جهانی فوتبال ملی به مسلخ رفته است. تصمیم‌گیرندگان این همه انتقاد کارشناسان و رسانه‌ها و دلواپسی مردم را به هیچ انگاشته‌اند و سرگرم کارهای روزمره خودشان هستند. آنها حتی در به‌روز کردن صفحه اینستاگرام تیم ملی هم دچار مشکل هستند و دودستگی می‌سازند.

از آن طرف هر روز یک اسم جدید کنار تیم ملی شنیده می‌شود و آب گل‌آلود برای ماهیگیری دلالان حسابی آماده است. اسکوچیچ بعد از جلسه در فدراسیون فوتبال رفته به کشورش تا باز برگردد و جلسه‌ای دیگر برای بررسی ادامه همکاری با او ترتیب داده شود. رسانه‌های خارجی مخصوصا رسانه‌های کشورهای رقیب ایران در جام جهانی با استهزا از وضعیت تیم ملی گزارش تهیه می‌کنند، رسانه‌های کروات با تعجب از اتفاقات رخ داده برای اسکوچیچ می‌گویند و در یک کلام فوتبال ملی مضحکه خاص و عام شده است.

در این شرایط چه امیدی می‌توان به فردا داشت؟ وقتی در انتخابات هشت شهریور ریاست فدراسیون فوتبال یکی از گزینه‌ها  بانی وضع موجود است و دیگری خالق پرونده ویلموتس‌گیت؟ بله! این وضع فوتبالی است که مدیران موفقش … خانه‌نشین هستند تا افرادی نظیر میرشاد ماجدی و احسان اصولی و خداداد افشاریان [ و مهدی تاج ] برایش تصمیم بگیرند. اگر تازه بتوانند تصمیم بگیرند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا