از هر دری سخنی

محدودیت‌های پی در پی و کام تلخ مردم

در روزهایی که افکار عمومی و مردم سخت درگیر معضلات معیشتی و گرفتاری‌های مالی می باشند، بسیاری از تنگناهای ایجاد شده سیاسی و اجتماعی اخیر جای این سوال و تردید را باقی گذاشته که متولیان امر با چه تحلیلی به دنبال طرح برخی موضوعات هستند.

سیاست اعمال فشار برای حجاب اجباری، محدودیت موتورهای جستجو گر دراینترنیت و دستگیری آشکار و صیانت پنهان چه آماج هایی را دنبال می کند ؟

توسعه ایرانی در گزارشی نوشت:د ر روزهایی که افکار عمومی و مردم سخت درگیر معضلات معیشتی و گرفتاری‌های مالی هستند، بسیاری از تنگناهای ایجاد شده سیاسی و اجتماعی اخیر جای این سوال و تردید را باقی گذاشته که متولیان امر با چه تحلیلی به دنبال طرح برخی موضوعات و افزایش نارضایتی‌های جمعی هستند. «قفل کودک» شاید جدیدترین واژه‌ای بود که کاربران ایرانی با آن مواجه شدند. محدودیتی در موتورهای جستجو که تمام کاربران را کودکی صغیر و زیر ۱۳ سال مفروض داشته و در عمل، بدون سر و صدا خبر از اجرای گام به گام طرح صیانت را می‌دهد.

هرسال و در آستانه روز عفاف و حجاب شاهد برخی اظهارات درباره ضرورت و اهمیت نوع پوشش از سوی ائمه جمعه و برخی چهره­های سیاسی و مذهبی بوده­ایم. با این حال امسال این با  توصیه­ های عجیبی همراه بود که نگرانی فزاینده­ای را در جامعه ایجاد کرد.ابتدا اسماعیل رحمانی،  معاون دادستان مشهد، گفت که «نامه‌ای به فرمانداری ارسال کرده‌ایم و از فرماندار مشهد خواسته‌ایم که خدمات به افراد بدحجاب را در اداره‌ها و بانک‌ها ممنوع کنند.» و تاکید کرد که در این‌باره مدیران و رؤسای اداره‌ها و بانک‌ها موظف هستند به افرادی که بدون حجاب شرعی در اداره‌ها و … حاضر می‌شوند خدمتی ارائه ندهند. همچنین دادستان مشهد از فرمانداری این شهر درخواست کرده بود که از ورود زنان بدحجاب به مترو جلوگیری شود… رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش هم گفته بود که «حجاب»، «خاکریز اول» در جمهوری اسلامی است و هشدار داد که چنانچه این خاکریز شکسته شود، دیگر خاکریزها نیز از دست خواهند رفت.اینکه آیا جو ایجاد شده در خصوص برخورد با بدحجابان پایدار است یا پس از دور شدن از مناسبت واقعه گوهرشاد مشهد، شاهد کاهش اظهارنظرها و برخوردهای گشت ارشادی خواهیم بود را زمان به قضاوت خواهد گذاشت…[ سپس خبر دستگیری منتشر شد..]اما خبر دستگیری­ ها پایان شوک های پشت سر هم روزهای اخیر نبود و گزارش‌ها از قفل شدن تنظیمات جستجوی گوگل و بینگ، دو موتور جستجوی پرکاربرد جهانی، روی حالت ایمن و فیلتر بسیاری از نتایج، در برخی اپراتورها مثل همراه اول و ایرانسل حکایت دارد.

بر اساس پیگیری‌ها از اپراتورها به نظر می‌رسد تغییراتی که در جستجو رخ داده از سمت این شرکت‌ها نبوده و از لایه‌های بالاتری صورت گرفته است. کارشناسان اینترنت نیز بر این باورند که در حال حاضر این اتفاق که از داخل کشور رخ می‌دهد حالتی دارد که گویی تمامی کاربران اینترنت کشور «کودک» هستند.

رضا شیرازی از کارشناس فضایی مجازی نوشت: «قرار گرفتن جستجوی گوگل در حالت safe mode باعث می‌شود که نتایج گوگل برای حالت زیر ۱۳ سال نمایش داده شود. بسیاری از کسب و کارها در حوزه پزشکی، سلامت، روانشناسی، فروشگاهی و… از نتایج حذف می‌شوند و لطمه شدیدی خواهند خورد.»  کاربر دیگری هم به با طنز موضوعات مختلف را بهم پیوند داد و نوشت: «اگر فکر می­ کنید ما کودک هستیم، پس حجاب برای ما واجب نیست.»

ساده ­ترین تحلیل را این روزها همه شنیده­ ایم: «می‌خواهند حواسمان را از وضعیت بد معیشتی و مشکلات اقتصادی دور کنند.» اما … رویدادهای روزهای اخیر به خصوص در مورد حجاب، دستگیری شماری از فعالان و هنرمندان و خانواده‌های قربانیان سال ۹۸ و محدودسازی اینترنت…این می شود؛ تنش‌های اجتماعی و سیاسی هم بر دغدغه‌های اقتصادی مردم افزوده شد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا