از هر دری سخنی

“نفت “موضوع محوری مذاکرات جده!

در بحبوبه بحران جهانی نفت و دیدار جو بایدن از خاور میانه ؛ایران برای توسعه ابرمیدان نفتی خود اعلام آمادگی کرد. همزمان نخست وزیرعراق بر قصد این کشوربرای بهبود مناسبات   تهران – ریاض تاکید نمود.

نخست وزیر عراق :عراق قصد دارد نقش خود را برای میزبانی از مذاکرات تهران – ریاض ادامه دهد.

ایرنا-کاظمی که برای حضور در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به عربستان سفر کرده، با اشاره به ایران و عربستان تاکید کرد که عراق قصد دارد نقش خود را برای میزبانی از مذاکرات این دو کشور منطقه‌ای ادامه دهد. وی در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس ضمن ابراز تمایل عراق برای تشویق گفتگو بین دو طرف، گفت: عراق به نزدیکی ایران و عربستان کمک کرده و چندین جلسه موفق و ثمربخش برگزار شده و یک نزدیکی عالی صورت گرفته است…

کاظمی و بایدن پشت درهای بسته با هم دیدار کردند

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری عراقی «ایرث نیوز»، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق امروز شنبه با «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در شهر جده دیدار کرد.شبکه تلویزیونی رسمی «العراقیه» نیز به نوبه خود اعلام کرد که الکاظمی دیدار خاصی را با بایدن در جده برگزار کرد.هنوز جزئیاتی درباره محتوای این دیدار منتشر نشده است.نخست وزیر عراق هم اکنون برای شرکت در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و رئیس جمهوری آمریکا همراه با سران مصر و اردن در شهر جده عربستان به سرمی برد.

کاظمی جمعه شب با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در شهر جده یکدیگر کرد و براساس اعلام رسانه ها، دو طرف  در این دیدار تقویت روابط دوجانبه و ایجاد فرصت‌های همکاری و همچنین مسایل مربوط به منطقه را مورد بحث قرار دادند.وزیر نفت عراق و وزیر انرژی عربستان سعودی نیز در حاشیه دیدار الکاظمی از عربستان برای اتصال شبکه برق عراق به عربستان توافقی را امضا کردند.

دفتر مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای با تایید حضور وی در نشست مشترک سران شورای همکاری خلیج فارس و بایدن در عربستان، اعلام کرده بود که “در این نشست موضوعات انرژی، امنیت غذایی و مسائل زیست‌محیطی مورد بحث قرار خواهد گرفت و زمینه همکاری و هماهنگی مشترک درباره  حل مسائل حیاتی و سرنوشت سازی ترسیم خواهد شد که تمامی مردم منطقه از آن رنج می‌برند”.

ایران برای توسعه ابرمیدان نفتی خیز بر می دارد

دیپلماسی ایرانی: ایران تنها کشوری است که پتانسل افزایش عرضه به بازار جهانی نفت را دارد. این کشور در آخرین تلاش های خود برای بهره برداری از ذخایر نفتی به منظور از سرگیری گفت وگوهای برجام، از توسعه گسترده میدان آزادگان خبر داده است. موقعیت میدان آزادگان هم مرز با عراق، قابل توجه است، زیرا تعیین منشأ نفت خام استخراج شده از این میدان برای آمریکا غیرممکن است.

راهبرد اصلی ایران معرفی خود به عنوان یک مخزن عظیم نفت و گاز است که برای کاهش قیمت جهانی و کاهش مشکلات اقتصادی ناشی از آن غیر قابل چشم پوشی است. زمینه های توسعه ای به همکاری مشترک با عراق گره خورده است و به ایران اجازه می دهد تا با مبهم کردن منشا و مسیرهای ترانزیتی بیش از ۴۰ سال تحریم ها را دور بزند.

ایران در حال حاضر مزیت قابل ملاحظه ای در بین کشورهای نفتی دارد. ایران با داشتن ۱۵۷ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام، نزدیک به ۱۰ درصد از کل ذخایر جهان و ۱۳ درصد از ذخایر نفت خام اوپک، یک قدرت بزرگ نفتی است. به همان اندازه که ذخایر نفت این کشور بزرگ است، ذخایر گاز آن حتی بیشتر است. ذخایر گاز طبیعی اثبات شده ایران ۱۱۹۳ تریلیون فوت مکعب (Tcf) تخمین زده شده که پس از روسیه در رتبه دوم قرار دارد، ۱۷ درصد کل گاز جهان و بیش از یک سوم کل گاز اوپک. به علاوه، نرخ موفقیت اکتشاف گاز ایران ۷۵-۸۰ درصد است که نسبت به میانگین نرخ ۳۰-۳۵ درصد جهانی، نرخ موفقیت بالایی است.

از میان این ذخیره عظیم هیدروکربنی، آزادگان یکی از مهمترین مخازن در منطقه غرب کارون است. یاران و یاوران از دیگر میادین بارارزش هستند. نه تنها هزینه برداشت نفت خام از میادین غرب کارون با هزینه برداشت از بهترین میادین عربستان (۱تا ۲ دلار در هر بشکه) برابری می کند بلکه برای هر یک درصدی که میزان برداشت از میادین غرب کارون بیشتر شود، ذخایر قابل استحصال ۶۷۰ میلیون بشکه افزایش می یابد….

تهران تلاش می کند تا میدان نفتی مشترک خود با عراق را توسعه دهد. عراق تحریم نشده و تشخیص نفت عراق از نفت ایران در میادین مشترک تقریبا غیرممکن است. نفت در سمت عراق از همان ذخایری برداشت می شود که نفت در سمت ایران برداشت می شود. حتی اگر آمریکایی ها یا افراد مورد اعتماد آنها اشخاصی را در هر دکل منصوب کنند آنها نمی توانند تشخیص دهند که نفتی که خارج می شود از سمت عراق است یا ایران.

برای ایران کاری ندارد که این نفت را به همان جایی بفرستد که نفت عراق می رود. بخش عمده ای از این کار را می توان از گذر زیرساخت های موجود نفت خام عراق از جمله کانتینرهای غول پیکر که در مراکز جنوبی صادرات بصره بارگیری می کنند انجام داد. همچنین می توان مستقیما از بندر جیهان ترکیه و خطوط لوله ای که از منطقه خودمختار کردستان می گذرد به جنوب اروپا رسید. برنامه هایی برای توسعه خطوط لوله بیشتری که از عراق به اردن و سوریه می رسد نیز وجود دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا