حقوق بشر

اسکندر لطفی: در سلول انفرادی، ممنوع الملاقات و محروم از رسیدگی پزشکی

۲۵ تیر ماه ۱۴۰۱: اسکندر لطفی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و سخنگوی شورای صنفی فرهنگیان ایران که در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین در سلول انفرادی به سر می‌برد، در حال حاضر ممنوع الملاقات است. او که به بیماری قند خون مبتلاست، از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

سازمان حقوق بشر ایران؛ یک منبع مطلع از وضعیت اسکندر لطفی، درباره آخرین وضعیت این معلم زندانی، به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «لطفی از روز ۱۱ اردیبهشت ماه امسال در بازداشت موقت به‌سر می‌برد و از آن تاریخ تاکنون فقط یک‌بار توانسته با خانواده خود ملاقات کوتاهی داشته باشد. در همین ملاقات کوتاه هم مأموران زندان اجازه نداده‌اند که خانواده، داروهای موردنیاز را به او تحویل دهند».

طبق اعلام این منبع، اسکندر لطفی به بیماری قند خون مبتلاست و طبق اطلاع خانواده او، تا زمانی که در بند دو الف، در بازداشت بوده احتمالا، بیش و کم به داروهای موردنیاز خود دسترسی داشته است اما پس از انتقال به بند ۲۰۹ هیچ اطلاعی از دسترسی او به داروهای مورد نیازش در دست نیست.

اسکندر لطفی، روز ۱۴ تیرماه از بند دو الف متعلق به سازمان اطلاعات سپاه ابتدا به قرنطینه زندان اوین وسپس توسط مأموران وزارت اطلاعات به بند ۲۰۹ این زندان منتقل شد. او پیش از انتقال به تهران، در سنندج در بازداشت انفرادی بوده است.

منبع مطلع از وضعیت او، درباره نحوه انتقال این معلم زندانی به تهران و مواردی که در بازداشت بر او گذشته، به سازمان حقوق بشر ایران گفت:

«اسکندر لطفی از ۱۱ اردیبهشت بازداشت شده و تا ۱۷ خردادماه در “بازداشت‌گاه شهرام ‌فر” سنندج، تحت نظر اطلاعات سپاه در سلول انفرادی در بازداشت به‌سر برده است. او روز ۱۷ خرداد به بند دوالف زندان اوین در تهران منتقل شد. پرونده هم از بازپرسی دادسرای مریوان به شعبه دوم بازپرسیِ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران (دادسرای مقدس، زندان اوین) انتقال داده شده است. این فعال صنفی معلمان، در “بازداشتگاه شهرام فر” ممنوع الملاقات بود و فقط چند بار توانست تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود داشته باشد».

به‌گفته این منبع مطلع، وضعیت سلول‌های انفرادی بازداشت‌گاه شهرام فر بدین شکل است که حدود چهار متر پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده و هواخوریِ بازداشت شدگان، فقط از طریق یک پنجره کوچک انجام می‌شود.

اسکندر لطفی در هفته‌های گذشته یک‌بار هم به دلیل فشارهای وارده، دست به اعتصاب غذا زده است.

صالح نیکبخت، وکیل مدافع اسکندر لطفی، در روزهای اخیر درباره اعتصاب غذای موکل خود به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود:

«اسکندر لطفی در بند دو الف سپاه، در اعتراض به تمدید قرار بازداشت و فشار برای اخذ اعتراف‌های اجباری، مجموعا ۱۳ روز، هشت روز اعتصاب غذای تر و پنج روز اعتصاب غذای خشک داشته است. لطفی پس از اتمام بازجویی‌ها در بند دو الف، به اعتصاب غذای خود پایان داده است».

طبق اعلام منبع نزدیک به خانواده اسکندر لطفی، صالح نیکبخت، با وجود اینکه پیگیری بسیاری برای انجام ملاقات با موکل خود یا دسترسی به محتوای پرونده او داشته اما با کارشکنی محمود حاج مرادی، بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین، موفق به انجام این کار نشده است.

این منبع درباره نحوه پاسخگویی بازپرس پرونده به خانواده اسکندر لطفی گفت: «بازپرس شعبه دو، تنها هر دو یا سه هفته یک‌بار به صورت حضوری با خانواده‌های معلمان و فعالان کارگری زندانی دیدار می‌کند. در بقیه موارد، او فقط از طریق نامه‌نگاری با خانواده‌ها در ارتباط است».

این منبع مطلع همچنین درباره نحوه بازجویی‌ها از اسکندر لطفی در زندان اوین گفت:

«اسکندر لطفی توسط مأموران اطلاعات سپاه [در سنندج و تهران]، به مدت ۶۷ روز تحت بازجویی بوده و بعد از این مدت به بازداشتگاه ۲۰۹ اطلاعات منتقل شده است. او در آخرین تماس تلفنی که با خانواده داشته اعلام کرده بازجویان وزارت اطلاعات، دقیقا سوالات تکراری بازجویان اطلاعات سپاه را از او می‌پرسند».

به گفته این منبع مطلع، بیشتر سوالات بازجویان، مربوط به دیدار اسکندر لطفی با دو سندیکالیست فرانسوی در تهران بوده است.

در اردیبهشت ماه سال‌جاری و در آستانه هفته معلم در ایران، شماری از فعالین صنفی معلمان و فعالان کارگری به بهانه واهیِ «ملاقات دوستانه با دو سندیکالیست فرانسوی» در شهرهای مختلف ایران از جمله در تهران، اسلامشهر، سنندج، مریوان، بیجار و سقز، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

تنها چند روز پس از بازداشت این معلمان و فعالان کارگری، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، پیش از اتمام مراحل بازپرسی و پیش از برگزاری دادگاه، با پخش یک فیلم، بازداشت این کنشگران را مرتبط با «سرویس‌های جاسوسی خارجی» دانست و تلاش کرد با پخش تصاویر دوربین‌های مدار بسته از یک دورهمی در فضاهای عمومی، رضا شهابی، کیوان مهتدی، آنیشا اسدالهی، اسکندر لطفی، مسعود نیک‌خواه، شعبان محمدی و رسول بداقی را به ارتباط با «سرویس‌های بیگانه» متهم کند.

این اقدام تلویزیون دولتی ایران با واکنش اعتراضی فعالان صنفی روبه‌رو شد و آن را محکوم کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا