اجتماعی

خــــزان دوباره خــــائیز

با تداوم گرما، باردیگر جنگل‌های منطقه حفاظت شده خائیز دچار آتش سوزی شد و از چند روز پیش، چندین هکتار از این جنگل‌های ارزشمند در آتش سوختند.

آرمان ملی: در این میان، این مناطق حفاظت شده در طی دو سال گذشته بارها مورد هجوم آتش قرار گرفت، به‌نحوی که ۸ خردادماه ۱۳۹۹ منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه دچار آتش‌سوزی شده بود که پس از تلاش‌های حدود ۵ شبانه‌روز از هوا و زمین و به‌کار‌گیری چند فروند بالگرد، آتش مهار و خاموش شد. از روز جمعه نیز و با تداوم گرما در منطقه، از حوالی ساعت ۱۶:۳۰ بخش‌هایی از منطقه حفاظت شده خائیز در استان کهگیلویه و بویراحمد دچار حریق گسترده شد و با وجود اینکه بامداد شنبه آتش‌سوزی در دو مرحله مهار شده بود، اما مجددا وزش باد شدید در منطقه، به‌شدت گرفتن آتش سوزی منجر شده است و کماکان مبارزه محیط‌بانان و نیروهای مردمی با آتش ادامه دارد.

کمک از نیروهای انسانی منطقه

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن اعلام نیاز به نیروهای انسانی بیشتر برای پشتیبانی عملیات فرونشاندن آتش گفت: با وجود اینکه آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز در چند مرحله مهار شده بود، اما به علت وزش شدید باد، همچنان شاهد وقوع حریق‌های نطقه‌ای در گوشه و کنار منطقه هستیم و پیش بینی می‌شود مبارزه با آتش ادامه داشته باشد.

عبدی‌پور درباره آخرین وضعیت وقوع حریق در منطقه حفاظت شده خائیز گفت: «با وجود اینکه ما هر از گاهی موفق به مهار نسبی آتش در منطقه می‌شویم، اما به علت وزش شدید باد، مجددا شاهد شعله‌ور شدن آتش هستیم. بنابراین نیروهای محیط‌بانی تا دو روز دیگر با دمنده در منطقه به حالت آماده باش هستند تا از اطفای کامل حریق اطمینان حاصل کنیم. محیط‌بانان به‌همراه نیروهای محلی پای کار هستند، ولی بازهم مهم‌ترین نیاز ما برای مبارزه با آتش سوزی، حضور نیروهای انسانی بیشتر است. بنابراین از اداره کل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد درخواست می‌کنیم که با هماهنگی سایر دستگاه‌های امدادی استان، نیروهای بیشتری را به منطقه اعزام کنند؛ زیرا ما حتی در صورت مهار آتش سوزی، بازهم به نیروهایی احتیاج داریم که منطقه را به صورت دقیق پایش کنند و تا غروب امروز به خاموش کردن آتش‌های کوچک بپردازند.»

وی در پایان تصریح کرد: «علت اصلی وقوع حریق در منطقه حفاظت شده خائیز و مساحت آسیب دیده منطقه هنوز مشخص نشده است، ولی ما مطمئن هستیم که این آتش سوزی با عامل انسانی رخ داده، اگرچه هنوز سهوی یا عمدی بودن آن مشخص نیست.» منطقه حفاظت شده خائیز در استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزار هکتار یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده محیط زیست در جنگل‌های زاگرس است. منطقه حفاظت‌شده خائیز که از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کل و بز در کشور به شمار می‌رود و گونه‌های دیگری همچون کاراکال و پلنگ را نیز در خود جای داده است. در روزهای گذشته، تصاویر اجساد سوخته حیوانات و نیز فرار و پنهان شدن حیوانات منطقه از ترس آتش، باعث نگرانی و اندوه بسیاری از دوستداران محیط‌زیست ایران شد. در این شرایط، حضور ناقص بالگردها برای اطفای حریق که در معدود موارد حضور، به بهانه‌هایی مثل کمبود سوخت، از ادامه عملیات سر باز زدند. با این حال جنگلبانان، محیط‌بانان و مردم محلی با دست‌های خالی به جنگ آتش در زاگرس می‌رفتند اما زور آتش از توان دست‌های خالی بیشتر بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا