از هر دری سخنی

مرندی : تهران مایل است با واشنگتن به توافق دست یابد

محمد مرندی مشاور ارشد تیم مذاکره کننده  جمهوری اسلامی   گفت؛ ایران مایل به توافق با واشنگتن است، اما آمریکایی‌ها باید امتیازاتی بدهند.

جمهوری اسلامی برای “معامله” آماده‌ است!

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی با اشاره به بحران انرژی به وجود آمده در جهان در پی حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه روسیه تصریح کرد که افزایش قیمت جهانی نفت به دلیل این شرایط به وجود آمده سبب شد تا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای یافتن یک راه‌حل به منطقه سفر و با سران کشورهای تولید کننده نفت، از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عراق دیدار کند…در چنین شرایطی، واشنگتن که به دنبال حل بحران انرژی است راه‌حلی ندارد مگر اینکه یک شریک دیگر بیابد – و ایران به‌طور بالقوه می‌تواند این راه‌حل را ارائه دهد.محمد مرندی تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی ایران در این باره گفت که تهران مایل است با واشنگتن به توافق دست یابد، اما آمریکایی‌ها نیز باید امتیازاتی بدهند، زیرا نمی‌توانند همه چیز را با هم بخواهند.

مرندی تاکید کرد که این خواسته‌های ایران تاکنون برآورده نشده است. در ازای آن، رسانه‌های غربی مدعی‌اند که این توافق به دلیل درخواست‌های ایران برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست آمریکا از سازمان‌های تروریستی به بن‌بست خورده است. این موضوع هرگز پیش‌شرطی برای ایران نبوده است. اما از آن برای توجیه سنگ‌اندازی استفاده شده است. مساله‌ای که وجود دارد، سابقه اجرای جزئی و نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توسط آمریکاست…این کارشناس ارشد سیاسی درباره بحران انرژی کنونی که غرب با آن مواجه است، گفت: بخشی از مشکل می‌تواند در سیاست داخلی آمریکا یا موقعیت ضعیف حزب دموکرات باشد. بنابراین، بهترین گزینه برای آن‌ها این است که به یک توافق دست یابند و نفت خام ایران را وارد بازار اروپا کنند…

مرندی خاطر نشان کرد: آمریکا اکنون در موقعیتی نیست که بتواند اوضاع را تشدید کند. اگر این کار را انجام دهد، فقط قیمت ها را به سقف (حداکثر) می‌رسانند که از قضا به نفع ایران خواهد بود. کار هوشمندانه‌ای که آنها باید انجام دهند این است که معامله کنند. ما برای آن آماده‌ایم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا