گوناگون

واردات گاز از آذربایجان به اروپا دو برابر می‌شود

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه پس از دیدار با مقامات جمهوری آذربایجان در باکو اعلام کرد که واردات گاز از این کشور «طی چند سال» دو برابر خواهد شد….

مقامات اتحادیه اروپا از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به دنبال کاهش سهم گاز وارداتی از روسیه در مصرف انرژی خود هستند.

این در حالی است که نگرانی‌هایی نیز در زمینه ادامه صادرات گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» پدید آمده است. انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق «نورد استریم ۱» از هفته گذشته برای تعمیرات سالانه متوقف شده است.

این تعمیرات که برای نگهداری از «نورد استریم ۱» انجام می‌شود تا چند روز دیگر ادامه خواهد یافت. با این حال وزارت خارجه روسیه تهدید کرده است که آینده این خط لوله انتقال گاز به وضعیت تحریم‌های وضع‌شده علیه مسکو گره خورده است.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در باکو گفت: «واردات گاز از جمهوری آذربایجان به اتحادیه اروپا را دو برابر خواهیم کرد. با این یادداشت تفاهم در واقع ما متعهد به توسعه مسیر انتقال گاز جنوبی می‌شویم. این مسیر همین حالا هم با انتقال سالانه هشت میلیارد متر مکعب گاز راه مهمی برای انتقال گاز به اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. این ظرفیت را طی چند سال به ۲۰ میلیارد افزایش خواهیم داد.»

اورزولا فن درلاین افزود که جمهوری آذربایجان «شریک حیاتی» اتحادیه اروپا برای تامین گاز خواهد بود. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان هفته گذشته گفته بود که «سند مهمی» در زمینه تامین انرژی با اتحادیه اروپا به امضاء خواهد رسید.

مسیر انتقال گاز جنوبی از سه خط لوله جنوبی قفقاز، ترانس-آناتولین و ترانس آدریاتیک تشکیل شده است.

اتحادیه اروپا سال گذشته ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه وارد کرده بود. این رقم معادل ۴۰ درصد از گاز مصرفی در این اتحادیه بود.
یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا