دیدگاه‌ها

بازداشت پسر میرسلیم؛ یک دستگیری و ده‌ها ابهام

نماینده مجلس یازدهم و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه، دو سال پس از دستگیری پسرش به اتهام همکاری با مجاهدین خلق، از محکومیت پنج ساله، مرخصی طولانی و بخشودگی نیمی از حبس فرزندش خبر داد. یک اطلاع‌رسانی مبهم و پرسش‌برانگیز.

مصطفی میرسلیم، عضو ارشد موتلفه و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، در مصاحبه‌ای تفصیلی با خبرگزاری تسنیم، جزییاتی از دستگیری پسرش مهدی به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین بیان کرده است.

بازداشت مهدی میرسلیم در تیرماه ۱۳۹۸ صورت گرفته و او در بهمن ۱۳۹۹ و پس از قطعی شدن حکم پنج سال حبس به زندان اوین انتقال یافته است.

مصاحبه این عضو مجمع تشخیص مصلحت با تسنیم بعد از انتشار خبری در کانال تلگرامی”عبدی مدیا” انجام شده است. عبدالله عبدی، صاحب این کانال با تاکید بر استاندارد دوگانه قوه قضاییه در برخورد با متهمان، اعلام کرده بود که مهدی میرسلیم بعد از مرخصی بیش از ۲۰۰ روز غیبت داشته و با اتهام امنیتی در همان بندی به سر می‌برد که جعفر پناهی در آن نگاهداری می‌شود.

میرسلیم در گفت‌وگو با تسنیم ادعا کرده که برای جلوگیری از هرگونه شائبه و شبهه، در هیچ یک از مراحل بازداشت و بازجویى و محاکمه و تجدید نظر فرزندش دخالتی نداشته و گفته است: «هنگام دستگیری او با اطلاعاتی که ماموران امنیتی به من دادند، متوجه مسائلی که او را گرفتار کرده بود شدم و اگر زودتر متوجه بودم، با تنبیه مختصری می‌توانستم مهدی را از این وضعیت نجات دهم.»

این نماینده اصولگرای مجلس، پسرش را فردی “ساده لوح” و “سست اراده” خوانده و با تاکید بر “نقاط ضعف” او گفته که مجاهدین با استفاده از همین ضعف‌ها از جمله ناتوانی در تامین وضعیت معیشتی، او را جذب کردند و ماموران امنیتی نیز گمان کردند که او عنصری اثرگذار است: «با شناسایى و سوء استفاده از نقطه ضعف مهدى او را شکار کرده و به دام انداخته و سعى کردند از او اطلاعاتی بدست بیاورند که البته چون او فاقد هرگونه اطلاعات طبقه بندى شده بوده، موفقیتى جز به دام انداختن او به دست نیاوردند.»

توضیحات مبسوط میرسلیم اما مشخص نمی‌کنند که پسر او چه ارتباطی با سازمان مجاهدین داشته و دامنه و محور فعالیت یا همکاری با آنها چه بوده است. او صرفا به توجیه مرخصی و بخشودگی نیمی از محکومیت فرزندش می‌پردازد و از “بیگاری، اخاذی و آزار و اذیت” پسرش از سوی هم بندی‌ها می‌گوید.

تسنیم به نقل از میرسلیم می‌نویسد: «وقتی برایم محرز شد که از طرف هم‌بندی‌هایش ظلمی رخ داده، در نامه‌ای از رئیس قوه قضائیه سؤال کردم که آیا منظور از ۵ سال حبس، زندان توأم با تحقیر و توهین و اخاذى است؟ ایشان هم بزرگوارى کردند و جواب دادند.»

این نماینده مجلس ملاک مرخصی پسرش را گزارش دادیاران از وضعیت جسمی و روحی او دانسته و بخشودگی نیمی از مدت محکومیتش را نیز در نظر گرفتن رفتار و شرایط او خوانده است.

عبدالله عبدی اما در “عبدی مدیا” نوشته که مهدی میرسلیم تنها ۹ روز در بازداشت مانده و سپس با ضمانت توسط بازپرس دادسرا آزاد شده و پس از محکومیت در سکوت محض خبری و انتقال به زندان، پس از مدتی بیش از ۲۰۰روز به مرخصی می‌رود: «در این مدت هیچ دستور جلب یا اخطار به ضامن یا پدر قدرتمند زندانی داده نمی‌شود و نهایتا نیمی از حبس پنج ساله مورد عفو قرار می‌گیرد تا آقازاده لطف کرده و به زندان برگردد.»/دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا