اجتماعی

خیزش کرونا، جدی است

توجه به کرونا از زمانی که بر طبل عادی سازی بیماری و خروج ایران از پاندمی کوبیده شد، کمرنگ و حتی در جامعه به دست فراموشی سپرده شد.

آرمان ملی، حمید سوری اپیدمیولوژیست: حال، اطلاعات میدانی حاکی است که نقض پروتکل‌های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک و انجام تهویه و حفظ فاصله‌گذاری در محیط‌های بسته تا آنجا پیش رفته است که بدون علم به این مساله که به‌رغم کاهش قدرت و شدت کشندگی ویروس کرونا نباید عوارض طولانی مدت بیماری را دستکم گرفت، تشویق به برداشتن ماسک‌ها با این توجیه که برای پیدایش ایمنی جمعی، از قید و بند بیماری باید رهایی پیدا کرد و ماسک‌ها را دور انداخت.

با این تفاسیر، در چند روز گذشته، موارد ابتلا به بیماری و تعداد بیماران بستری افزایش پیدا کرده است و هرچند اکثر مواردی که مشاهده می‌شود خفیف هستند، باید سویه‌هایی از ویروس که می‌توانند بار دیگر آمار مرگ و میر را افزایش دهند، در نظر گرفت. سویه‌ای که در حال حاضر شیوع پیدا کرده است اومیکرون و زیرسویه هایBA. 4 و BA. 5 است، که هر چند این انواع سویه‌های کرونا، از شدت بیماری ‌زایی بالایی برخوردار نیستند، چین طی ماه‌های گذشته به دلیل عوارض طولانی مدت بیماری و آثار بعدی بیماری بر سلامتی عمومی انسان‌ها پس از بهبودی، در قرنطینه‌های سفت و سخت و شدیدی فرو رفت.

مخلص کلام اینکه، روند افزایشی ابتلا و بستری کووید در ایران در روزهای آینده و بروز پیک‌های متعدد بیماری در ماه‌های شهریور و مهر و سپس در پاییز و زمستان دور از انتظار نیست، و به دلیل تلاطم بازار دارویی و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی کشور به جهت حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت‌ها، نباید شرایط کشور را عادی تلقی کرد، چراکه هم اینک شلوغی داروخانه‌های کشور به دلیل طغیان دوباره کووید، می‌توان روزهای سختی را پیش روی بیماران تصور کرد. من به عنوان کسی که تخصصم در حوزه اپیدمیولوژی است و از ابتدا هم در کرونا درگیر بودم، به هیچ وجه کنار گذاشتن ماسک را توصیه نمی‌کنم. البته اینکه صرفا اعلام کنیم فضای باز، باید بدانیم که یک ورزشگاه هم با تراکم جمعیت بالا فضای باز تلقی می‌شود، اما در آنجا احتمال سرایت ابتلا بسیار بالاست. بنابراین نمی‌توان به این صورت قضاوت کرد. ازاین‌رو نمی‌توان به صورت علمی چنین توصیه‌ای کرد. به ویژه در حال حاضر که شرایط کرونا شکننده‌تر شده و خبرهای نگران‌کننده‌ای می‌آید، اصلا موافق نیستم که سخت‌گیری‌های مربوط به رعایت پروتکل‌ها به صورت رسمی کاهش یابد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا