جوانان

موج سرکوب اقلیت‌های دینی؛ نوکیشان مسیحی در نیشابور و جوانان بهایی در شیراز

فشار فزاینده و برنامه ریزی شده از سوی دیکتاتوری رژیم علیه خلق های کشورمان را شدت بیشتری گرفته است. موانع فعالیت های اقتصادی، محرومیت های اجتماعی و سیاسی وفرهنگی، محروم شدن از تحصیل به زبان مادری، در زندگی خلق هاست. دفاع از حقوق تمامی شهروندان، صرف نظر از منسوبیت های ملی و اعتقادهای مذهبی‌، از وظایف مبرم تمامی نیروهای مترقی و آزادیخواه و عدالت طلب ایران است….

فشار بر پیروان ادیان غیر اسلامی در جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر افزایش یافته و گزارش‌ها حاکی از بازداشت چندین تن از این افراد در شهرهای مختلف بوده است. خبرگزاری حقوق بشری هرانا روز دوشنبه ۲۷ تیر از بازداشت چهار شهروند نوکیش مسیحی در نیشابور خبر داده و به نقل از سایت مسیحی محبت‌نیوز نوشته است که این افراد در روز یکشنبه ۵ تیر ماه در یک کلیسای خانگی به دست مأموران اطلاعات سپاه دستگیر شده‌اند.
به گزارش رادیو فرانسه، هنگام ورود مأموران ۱۶ نفر در این کلیسای خانگی حضور داشته‌اند که ۱۲ از آنان پس از بازجویی و داده تعهد در همان روز آزاد شده و ۴ نفر دیگر هنوز در بازداشت به سر می‌برند. سه نفر از آنها در تماس تلفنی به خانواده‌های خود گفته‌اند که قرار بازداشت دو ماهه برای آنان صادر شده است.
هویت یکی از بازداشت‌شدگان رضا رادمنش، ۶۵ ساله، متولد تهران و ساکن نیشابور ذکر شده است. به نوشته هرانا از این زندانی که مبتلا به سرطان است و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد، تا این زمان اطلاعی در دست نیست.
همچنین گفته شده مأموران افرادی را که در صدد پیگیری وضعیت این زندانیان بودند تهدید به بازداشت کرده‌اند.
فشار و سرکوب بهاییان
در ادامه فشار بر پیروان آئین بهایی در ایران، بامداد امروز سه شنبه ۲۸ تیر ۴ شهروند جوان بهایی در شیراز بازداشت شدند.
به نوشته کانال تلگرامی سحام‌نیوز، این افراد حنان هاشمی ۲۲ ساله، الحام هاشمی ۱۸ ساله، بهیه معنوی‌پور ۳۲ ساله و میثاق معنوی‌پور ۲۳ ساله نام دارند و از مکان بازداشت آنها اطلاعی در دست نیست.
پیش از این، خبرگزاری هرانا از بازداشت ژیلا شرفی نصرآبادی، شقایق خانه‌زرین و نگار ایقانی در روز یکشنبه ۵ تیر در شیراز خبر داده بود. هرانا روز بیستم تیر نوشته بود که این افراد در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر موسوم به پلاک ۱۰۰ به سر می‌برند.
هرانا همچنین روز سه شنبه ۲۸ تیر خبر داد که:” هاله غلامی، دیگر شهروند بهایی ساکن تهران روز دوشنبه ۲۵ تیر برای تحمل دوران محکومیت دو سال حبس خود راهی زندان اوین شده است.”
ناگفته روشن است که حکومت اسلامی ایران سعی دارد جامعه و به‌ویژه مدارس و دیگر مراکز آموزشی را در منجلاب خرافات غرق و تابع تلقینات روحانیونی مرتجع و نادان کند که خود را “عالم” و دیگران را “جاهل” می شمارند. آنچه در میهن ما می‌گذرد بی‌اختیار دوران تفتیش عقاید و شکنجه‌های مذهبی کلیسا در اروپای قرون‌وسطا را در خاطر انسان زنده می‌کند.پس از تسلط استبداد قرون‌وسطایی مذهبی کنونی در ایران، آیندهٔ ایران و آینده‌سازان میهن ما با آسیب‌ها و مخاطراتی به‌مراتب عظیم‌تر مواجه شده است. اقلیت‌های ملی و مذهبی در جمهوری اسلامی ایران دچار اضطراب و فشار روانی فراوان و سیستماتیک هستند. بارها شده است که آموزش‌و‌پرورش محرمانه از مدیران و مسئولان ادارات و مدارس خواسته است دانش‌آموزان غیر شیعی را معرفی کنند. این نوع دستورالعمل‌ها را اغلب بخش “حراست” ادارات محرمانه ابلاغ می‌کند. اما خوشبختانه در جامعهٔ فرهیختهٔ ایران هستند انسان‌های شریفی که امر تحصیل را موضوعی علمی و انسانی و حق طبیعی هر انسان می‌دانند و به شیعی و غیرشیعی بودن یا تعلق داشتن به‌این یا آن مذهب‌ مرتبط نمی‌دانند. چنین فشارهای ظالمانه‌ای ذهن خام و بی‌تجربۀ این قشر اجتماعی و آسیب‌پذیر را به سمت ناهنجاری‌های اجتماعی با پیامدهایی جبران‌ناپذیر سوق می‌دهد و برای رها شدن از تنگنای موقعیتی که به آن گرفتار آمده‌اند حتی به خودکشی دست می‌زنند. در چنین وضعیتی است که سازمان پزشکی قانونی، سهم نوجوانان ایرانی در خودکشی‌های سالانه را “بیش از ۷ درصد” اعلام کرده است.
دستگاه تفتیش عقاید رژیم اسلامی ایران در ایراد فشار به جوانان و نوجوانان حد و مرزی نمی‌شناسد. عوامل رژیم ولایت فقیه با اجازه و فرمان “آتش به‌اختیار” خامنه‌ای، به‌نام ” اسلام فقاهتی”، به هر جنایتی دست می‌زنند. صدها هزار جوان برای نجات از این دوزخ هولناک مجبور به‌ترک وطن شده‌اند. حکام واپسگرای جمهوری اسلامی ایران کشور را به رکود و سکون کشانده‌اند. سران این رژیم ضد مردمی و در رأس آنان علی خامنه‌ای از همۀ امکانات بهره می‌گیرند تا جوانان، به‌ویژه نوجوانان، را از تکامل و پیشرفت باز‌دارند و در مقابل با اشاعۀ کهنه‌پرستی و تبلیغ خرافات و عقاید قرون‌وسطایی که مانع رشد شخصیت انسانی و بالندگی آنها شوند. در قرن بیست‌ویکم، جوانانی که زادۀ دورانی دائماً در حال تغییر و ترقی و تحرک‌اند، با این گونه جهل و خرافات سر آشتی نخواهند داشت. آنان آینده را از آنِ خود می‌دانند و فردای سعادتمند را باید امروز بنیان گذارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا