از هر دری سخنی

آیا زندگی و معیشت مردم میهن ما سخت تر از این خواهد شد؟

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی، حسن روحانی، به روزنامه “تجارت فردا” گفته است که مهار تورم از دست گریخته و هنوز نمی دانیم که آیا نرخ تورم بیش از این افزایش خواهد یافت یا در همین سطح باقی خواهد ماند. مسعود نیلی سپس افزوده است : “در هر صورت …زندگی برای مردم بسیار سخت تر خواهد شد.”…

استاد دانشگاه شریف در جای دیگری از اظهاراتش افزوده است که “اقتصادکشور در برابر شوک های وارده بی دفاع است” و چیزی به اسم “سیاست پولی” در ایران وجود ندارد. او گفته است که تنها نقش اقتصادی بانک مرکزی ایران خلاصه شده است “در دستور دادن به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای تولیدی یا اعطای وام ازدواج” و به همین دلیل رشد نقدینگی که منشاء اصلی تورم و گرانی است و مستقیماً بر معیشت مردم اثر منفی دارد “در اقتصاد ایران افسار گسیخته است.”

مسعود نیلی گفته است که متوسط رشد نقدینگی از ٢۴ درصد در اوایل سال‌های ١۳٩٠ به ۴٠ درصد رسیده است و نقدینگی “اصلی ترین متغیر اقتصاد سیاسی در اقتصاد ایران است” به این معنا که مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور همواره مشکلات شان را از طریق افزایش نقدینگی حل کرده اند. یعنی هر جا که با کسری بودجه روبرو شده اند از ابزار خلق پول استفاده کرده اند. نیلی در ادامه افزوده است : “چون هیچ حائلی بین شوک رشد بالای نقدینگی و سفره مردم وجود ندارد، رشد نقدینگی هر میزان که باشد به طور کامل به تورم در زندگی مردم تبدیل می‌شود.” به همین خاطر مسعود نیلی نتیجه گرفته است که وضعیت اقتصادی مردم بدتر از این خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا