زنان

دختران نوجوان قمه‌کش

این ویدیوها هشداری است که به خودمان بیاییم که حال حوزه اجتماعی خیلی خوب نیست. این نوع رفتارها نتیجه عدم حال خوب جامعه است، آنچه محور این فیلم است، خشونت نام دارد که هر از چند گاهی به شکل‌های مختلف در کوچه، خیابان و پارک می‌بینیم.

بازتاب اجتماعی انتشار ویدیویی از بوشهر

همدلی| روز گذشته فیلم تکان‌دهنده‌ای از قمه‌کشی دختران نوجوان در پارکی در بوشهر منتشر شد. در فیلم منتشرشده چند دختر نوجوان بدون ترس با قمه به جان هم افتاده‌اند و ظاهراً از زدوخورد و استفاده از قمه هیچ ابایی ندارند.
تا زمان ثبت گزارش هیچ‌یک از مقامات بوشهری به این فیلم  هولناک واکنش نشان نداده‌اند و فیلم در سطح وسیعی نیز در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود‌.
البته این اولین بار نیست دختران نوجوان با قمه به جان هم می‌افتند. پارسال درست در همین روزها بود که ماجرای «هلیا» قمه‌کش خبرساز شد. در آن ماجرا دختری به نام هلیا در یکی از پارک‌های اصفهان معرکه گرفته بود و حریف می‌طلبید.
در فیلم یک دقیقه و ۴۵ثانیه‌ای است که کاربران از آن به‌عنوان «ویدیو قمه‌کشی هلیا» یاد می‌کنند، به‌صورت واضح مشخص است که این دختر نوجوان چگونه درحالی‌که یک قمه را در لباسش پنهان کرده است، چگونه با به کار بردن الفاظ رکیک حاضران در آن جمع را تهدید می‌کند.
در ویدیویی منتشرشده از هلیا،  نشان داده می‌شود که در ابتدا دو گروه از دخترانی که ۱۵-۱۶سال بیشتر سن ندارند درگیری لفظی را باهم دارند و ناگهان تنش میان آن‌ها به برخورد شدید از نوع کشیدن مو و لگد زن دونفره تبدیل می‌شود و در ادامه یکی از این دخترها، دختر دیگری را چنان پرتاب می‌کند که بخشی از کتف و سرش به ناحیه سیمانی کنار باغچه برخورد می‌کند.
دختری که در باغچه افتاد «هلیا» نام دارد، اما باز مشاهده می‌شود که او از باغچه بلند می‌شود و درگیری دوباره ادامه پیدا می‌کند. نکته قابل‌توجه آن است که افرادی که از این صحنه در حال فیلم‌برداری هستند و تا حدودی با حرف‌هایشان به این درگیری‌ها دامن می‌زنند، چند پسر هم سن و سال همین دختران‌اند. البته در لابه‌لای این فیلم صدای فحاشی‌ها و واژه‌های بالای ۱۸سال هم به گوش می‌رسد.
در ادامه این فیلم  و پس از آرام شدن نسبی دعوا، یکی از حاضران متوجه «چاقو»یی می‌شود که هلیا پنهان کرده و وقتی به آن اشاره می‌کند، دخترک یک قمه ۵۰سانتیمتری را از شلوارش بیرون می‌کشد.
شاید اگر پسران آشنا در صحنه نبودند دختر قمه‌کش دست به جنایتی می‌زد؛ اما با بیرون آوردن قمه صدایی شخصی در فیلم می‌پیچد که می‌گوید «شر می شه» و هلیا نیز انگار برای آنکه این شر نشود  از قمه استفاده چندانی نمی‌کند و تمام ماجرا انگار به نشان دادن آن قمه به دوستانش تمام می‌شود و دختران دیگر می‌آیند و هلیا را از این صحنه درگیری دور می‌کنند. دختر قمه‌کش و کسانی که در این نزاع حضور داشتند همگی از الفاظ خیلی رکیک که شاید پسران هم‌سن‌وسال دختر قمه‌کش و دوستانش از آن‌ها استفاده نمی‌کنند برای دشنام دادن و کل‌کل کردن استفاده کردند. فیلم قمه‌کشی هلیا بازتاب فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشت و کارشناسان زیادی نسبت به افزایش آن هشدار دادند.  البته قمه کسی نوجوانان مختص به این دو مورد نیست کلفی است جستجوی کوتاهی در اینترنت انجام دهید تا با ویدیوهای متعددی از آن روبرو شوید.

 هشدار؛ حال حوزه اجتماعی خوب نیست

سید حسن موسوی رئیس انجمن مددکاری ایران در واکنش به فیلم قمه‌کشی هلیا را به حال ناخوش حوزه اجتماعی گره زد و به رسانه‌ها  گفت: ویدیویی که پخش شد حامل چند پیام است و این ویدیوها هشداری است که به خودمان بیاییم که حال حوزه اجتماعی خیلی خوب نیست.
او با بیان اینکه این نوع رفتارها نتیجه عدم حال خوب جامعه است، افزود: آنچه محور این فیلم است، خشونت نام دارد که هر از چند گاهی به شکل‌های مختلف در کوچه، خیابان و پارک می‌بینیم.
موسوی چلک ادامه داد: آن چیزی که نگران‌کننده است این است که سنین این افراد پایین است، عمده افراد تشکیل‌دهنده این درگیری دختر هستند و از اعمال خشونت نسبت به همدیگر ابایی ندارند، درحالی‌که به‌ظاهر یک گروه هستند که منجر به اعمال حرکت‌های خشونت‌آمیز و درآوردن قمه در محلی می‌شوند.
او گفت: پیام مهم این اتفاق این است که باید نگران فرزندان خود باشیم و نگران کسانی باشیم که آینده کشور را باید بسازند و این امر مستلزم این است که ما برای بارآوردن مهارت‌های به زیستن اجتماعی، سلامت روان و سلامت اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی و تاب‌آوری برنامه‌ریزی کنیم و کارهای مؤثری را انجام دهیم چراکه اگر امری در این خصوص رخ ندهد با موضوع کرونا نگرانی‌هایمان به‌مراتب بیشتر افزایش پیدا می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا