اجتماعی

استفاده نکردن از تجارب گذشته باعث موج هفتم شد

جای تاسف دارد با همه اقدامات و برنامه‌ریزی‌هایی که در ارتباط با مقابله با شیوع کرونا در سه سال اخیر و واکسیناسیون عمومی انجام گرفته، بازهم با موج جدیدی از کرونا مواجه هستیم، این افزایش آمار روزانه نشان می‌دهد که ما در سیاست‌های مان در مقابله با شیوع کرونا موفق عمل نکرده‌ایم و می‌خواهیم مردم را به بهانه عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، مقصر جلوه دهیم، در حالیکه با یک بررسی اجمالی به این نتیجه خواهیم رسید که مردم چاره‌ دیگری ندارند و مقصر نیستند.

رمان ملی، ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصان داخلی: مردمی که برای حفظ شغل و تامین هزینه‌های روزانه‌شان باید هر روز به سرکار بروند و توان تحمل ماسک را ندارند. در این شرایط رسیدن به موج هفتم دور از ذهن نبوده و نیست و با پیک آن مواجه خواهیم شد، در حالی‌که تا به امروز ۷میلیون و ۲۸۹ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۴۱ هزار نفر جانشان را برسر شیوع این ویروس از دست داده‌اند.

ازدحام مردم در وسایل حمل و نقل عمومی و خیابان‌ها معلول است و علت به سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های وزارت کشور و ستاد ملی مقابله با کرونا بازمی‌گردد. چه عاملی باعث می‌شود که مردم به خیابان‌ها هجوم بیاورند و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، بدون تردید این عامل در «ناچاری» آنها خلاصه می‌شود. چند درصد مردم توان استفاده از وسیله شخصی برای سرکار رفتن را دارند؟‌ چه کسی نمی‌داند یک ماه حقوق معوق چه مشکلی برای قشر متوسط آسیب پذیر است؟

کسبه، کارگران، کارمندان و… که ناچار هستند هر روز در محل کارشان حضور پیدا کنند درصورت کوچک‌ترین سهل‌انگاری به ویروس مبتلا خواهند شد. حال که در آستانه ما‌ه‌های محرم و صفر قرار داریم و مردم مراسم عروسی‌شان را قبل از این ماه‌ها برگزار می‌کنند و برکسی پوشیده نیست که در مراسم عروسی و شادی، رفت و آمد مهمانان و نزدیک شدن آنها به یکدیگر قابل کنترل نیست. متأسفانه بسیاری از مردم نیز دیگر شیوع کرونا را جدی نمی‌گیرند و در بین بسیاری مردم خبر ندارند که ناقل بدون علامت هستند روزانه بین چهار تا پنج نفر را آلوده می‌کنند. چرا ما از تجارب و تدابیر کشورهایی که در موضوع شیوع کرونا موفق عمل کرده‌اند، استفاده نمی‌کنیم و تکیه‌مان بر واکسیناسیون است در این فضا مردم موضوع سلامت جامعه و فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی نگیرند و ثمره آن شیوع بیشتر و افزایش تعداد روزانه مبتلایان به کرونا خواهد شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا