زحمتکشان

چند خبر کارگری

کاهش ۵۰ درصدی مزد کارگران پیمانی «رایان گستر» طبس*
اعتراض به تلاش شرکت دخانیات برای تعطیلی درمانگاه کارگران*
تأخیر بی سابقه در افزایش مزد کارگران نانوایی‌ها*
بیکاری ۲۵ کارگر با تعطیلی «گرگان فلز»*
وعده‌های مسئولان استانی در اجتماع کارگران پلی‌اکریل*…

کاهش ۵۰ درصدی مزد کارگران پیمانی «رایان گستر» طبس
یک فعال کارگری در شهرستان طبس با اعلام کاهش ۵۰ درصدی حقوق دریافتی کارگران شرکت پیمانکاری رایان گستر گفت: کاهش حقوق کارگران این واحد پیمانکاری به دلیل تعیین ﺳﻘﻒ مالی در «صورت وضعیت» این شرکت تحت نظر اداره برق استان فعالیت می‌کند صورت گرفته است…

«غلام رضا محمدی» در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت: به دنبال مصوبه هیأت دولت مبنی بر جدا شدن شهرستان طبس از استان یزد و الحاق به استان خراسان‌جنوبی که در فروردین ماه سال جاری صورت گرفت، تعدادی از شرکت‌های پیمانکاری همچون رایان گستر طبس در دریافت صورت وضعیت‌های مالی خود دچار مشکل شده‌ بودند.

او افزود: پیش از این پیمانکاران برای دریافت صورت وضعیت‌های خود در میان ادارات دو استان پاس کاری می‌شدند و نمی‌دانستند از کدام استان باید پیگیر مطالبات خود باشند.

این فعال کارگری اضافه کرد: آنچه امروز برخی پیمانکاران و به تبع آن کارگران پیمانی شاغل در این کارگا‌ها را که کار حجمی دارند دچار مشکل کرده است تعیین سقف مالی از سوی برخی ادارات دولتی در صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران زیر مجموعه‌شان است.

او گفت: با این وضعیت نیمی از حقوق کارگران زیر مجموعه شرکت‌های پیمانکاری نسبت به دریافتی‌های ماه‌های گذشته‌شان، (زمانی که پیمانکاران صورت وضعیت‌هایشان را از ادارات استان یزد دریافت می‌کردند) کاهش یافته است.

این فعال کارگری با بیان اینکه چندین ماه است حقوق کارگران رایان گستر مطابق مصوبه مزدی شورای عالی کار پرداخت نمی‌شود، گفت: در حال حاضر میزان دستمزد کارگران ماهانه ۳۰۰ هزار تومان است که با حق اضافه کاری حدود ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند و این در حالیست که پیش از این، میزان دریافتی کارگران با احتساب اضافه کاری و سایر موارد قانونی مبلغی حدود یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان می‌شد.

به گفته محمدی در گذشته پیمانکار موظف بود علاوه بر پرداخت اضافه کاری‌ها، لباس، دستکش و سایر وسایل جانبی کارگران را تامین کند اما در حال حاضر ناتوانی مالی پیمانکاران در خصوص تأمین وسایل ایمنی کار دامن‌گیر کارگران شده است.

او گفت: هم اکنون کارگران هیچ اضافه کاری دریافت نمی‌کنند و سهمیه لباس و دستکش و سایر لوازم جانبی آنان نیز تامین نمی‌شود.
او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه علاوه بر هزینه‌های فوق، ۲۰ درصد سهم بیمه و مالیات نیز از حقوق کارگران کسر می‌شود اظهار داشت: در ابتدا نیز پیمانکار ۱۰ درصد سهم خود را از همین حداقل حقوق کارگران برداشت می‌کند.

دبیر خانه کارگر طبس در خاتمه سابقه کار این کارگران را بیش از ۵ سال ذکر کرد و گفت: این کارگران که از سال ۸۷ به استخدام این شرکت پیمانکاری در آمده‌اند هر ماهه حقوق خود را با تاخیر دریافت می‌کنند بطوریکه هم اکنون یک ماه و نیم است که پرداخت حقوق کارگران شرکت توزیع برق طبس به تاخیر افتاده است.
***
اعتراض به تلاش شرکت دخانیات برای تعطیلی درمانگاه کارگران
کمیته بیمه و درمان خانه کارگر و اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با صدور بیانیه‌ای به آنچه «تلاش مدیریت شرکت دخانیات برای تعطیلی درمانگاه دخانیات» ذکر کرده‌اند، اعتراض کردند.

به گزارش ایلنا، این دو نهاد کارگری در این بیانیه آورده‌اند: تلاش مدیریت شرکت دخانیات که یک مجموعه کارگری است در خصوص تعطیلی مرکز درمانگاهی سازمان تأمین اجتماعی مستقر در این شرکت نه تنها جای تعجب بلکه مغایر با سیاست‌های نظام است و یقینا نارضایتی گروه کارگری شرکت دخانیات که یکی از اصلی ترین بهره برداران درمانگاه مذکور می‌باشد را به دنبال خواهد داشت.

کمیته بیمه و درمان خانه کارگر و اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در بیانیه مذکور با اشاره به هزینه‌هایی که مدیریت این شرکت به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده است، آورده‌اند: مدیریت شرکت دخانیات بار‌ها و بار‌ها از نعمت سازمان تأمین اجتماعی به انحای مختلف استفاده کرده و هزینه‌های کلانی را بر سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده است، نمونه بارز آن کاهش نیروهای خود از طریق بازنشسته کردن کارگران به استناد ماده ۱۰ قانون نوسازی بوده است، این درحالیست که سازمان تأمین اجتماعی در آن مقطع زمانی به هیچ درخواستی برای اجرای ماده ۱۰ قانون نوسازی جواب مثبت نمی‌داد با این وجود مدیریت شرکت دخانیات توانست مصوبه خاص و موردی را از هیأت مدیره گرفته و کارگران خود را بازنشسته نماید.

متن کامل بیانیه مشترک این دو نهاد کارگری کارگری در ادامه می‌آید:

شکی نیست که خدمت به جامعه کارگری در هر جایگاه و مقامی نوعی عبادت محسوب و قطعا از دید خدا و جامعه پنهان نمی‌ماند. جامعه کارگری جامعه‌ای نیازمند و مستضعف است که همه مسئولان کشور باید خدمت به اینجامعه را جزء وظایف اصلی خود بدانند شخص حضرت امام و رهبری معظم حضرت آیت الله خامنه‌ای هم بر این نکته بار‌ها تأکید داشته و در مناسبت‌های مختلف موضوع خدمت به جامعه کارگری را جزء افتخارات نظام اسلامی تلقی می‌کنند با این وصف تلاش مدیریت شرکت دخانیات که یک مجموعه کارگری است در خصوص تعطیلی مرکز درمانگاهی سازمان تأمین اجتماعی مستقر در این شرکت نه تنها جای تعجب بلکه مغایر با سیاست‌های نظام است و یقینا نارضایتی گروه کارگری شرکت دخانیات که یکی از اصلی ترین بهره برداران درمانگاه مذکور می‌باشد را به دنبال خواهد داشت، و نیز بخش قابل توجهی از کارگران منطقه را از دریافت خدمت محروم می‌کند.
متذکر می‌شویم مدیریت شرکت دخانیات بار‌ها و بار‌ها از نعمت سازمان تأمین اجتماعی به انحای مختلف استفاده کرده و هزینه‌های کلانی را بر سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده است، نمونه بارز آن کاهش نیروهای خود از طریق بازنشسته کردن کارگران به استناد ماده ۱۰ قانون نوسازی بوده است، این درحالیست که سازمان تأمین اجتماعی در آن مقطع زمانی به هیچ درخواستی برای اجرای ماده ۱۰ قانون نوسازی جواب مثبت نمی‌داد با این وجود مدیریت شرکت دخانیات توانست مصوبه خاص و موردی را از هیأت مدیره گرفته و کارگران خود را بازنشسته نماید.
برهمین اساس کمیته بیمه و درمان ضمن انتقاد از اقدام اخیر مدیریت شرکت دخانیات در خصوص اقدام به تعطیلی و اخذ وجه، بابت ادامه فعالیت درمانگاه مذکور خواستار ادامه فعالیت درمانگاه فوق با شرایط قبلی می‌باشد. متذکر می‌شویم که در صورت مقاومت مدیریت شرکت دخانیات، سازمان تأمین اجتماعی حق دارد نسبت به اخذ هزینه‌های تحمیل شده به سازمان و جرایم آن از بابت بازنشستگی کارگران شرکت اقدام نماید. و البته چنین اقداماتی مقاومت و مقابله جامعه کارگری را نیز در پی خواهد داشت.
لذا از مدیریت دخانیات می‌خواهیم که به جد از تصمیم خود منصرف شود. عزت و سربلندی همه کارگران ایران زمین را از خداوند بزرگ مسئلت می‌نماییم.

کمیته بیمه و درمان خانه کارگر
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور
***
تأخیر بی سابقه در افزایش مزد کارگران نانوایی‌ها

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران خباز کشور، تاخیر ۷ ماهه دولت در افزایش مزد سال جاری کارگران نانوا را بی‌سابقه خواند.

«علی یزدانی» در این باره به ایلنا گفت: افزایش ۲۵ درصدی مزد کارگران خباز سراسر کشور با گذشت بیش از ۷ ماه از سال جاری و بدلیل عدم افزایش قیمت نان هنوز اعمال نشده است، در حالی که این افزایش در سال‌های گذشته حداکثر تا اردیبهشت ماه اعمال می‌شد.

وی ادامه داد: مزد سال ۹۲ کارگران خباز بر اساس مصوبه شورای عالی کار باید ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کرد اما از طرفی، کافرمایان نانوایی‌ها می‌گویند تا زمانی که افزایش مزد در قیمت نان منظور نشود توانایی پرداخت مابه التفاوت به کارگرانشان را نخواهند داشت.

این فعال صنفی در تشریح علت عدم افزایش قیمت نان در سال جاری افزود: به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی مردم، جا به جایی دولت و نگرانی‌های سیاسی که از افزایش قیمت نان وجود دارد، این افزایش تاکنون صورت نگرفته است و کارگران خباز مابه التفاوت مزد ۷ ماه گذشته‌شان را از دولت طلب دارند.

به گفته یزدانی، محاسبات نشان می‌دهد کارگران خباز در سال جاری ماهانه ۱۵۰ هزار تومان یارانه به دولت پرداخت کرده‌اند و به عبارتی، جایگاه کارگران خباز با دولت در طرح هدفمندی یارانه‌ها عوض شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اوضاع اقتصادی دولت بعید می‌دانم برنامه‌ای برای پرداخت مابه التفاوت مزد ۷ ماه گذشته کارگران خباز وجود داشته باشد و دولت در این زمینه کاملا غیر مسئولانه عمل می‌کند.

این فعال صنفی با تاکید بر اینکه افزایش مزد سال جاری کارگران خباز در اصل بر عهده دولت گذشته (دولت دهم) بوده است، اظهار داشت: دولت گذشته مسئولیت امور اجرایی کشور را تا مرداد ماه بر عهده داشت و برای جلوگیری از ایجاد تنش در سطح جامعه از افزایش قیمت نان و به تبع، افزایش مزد کارگران خباز خودداری کرد و این وظیفه را بر عهده دولت بعدی قرار داد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران خباز کشور در پایان با انتقاد از اینکه افزایش مزد کارگران خباز تا به امروز تأخیر داشته است، اظهار داشت: تاخیر بیشتر در افزایش مزد کارگران خباز، آن هم در دولت تدبیر و امید، با شعارهای حمایتی دولت از کارگران در تناقض است و باید فکری به حال این موضوع شود.
***
بیکاری ۲۵ کارگر با تعطیلی «گرگان فلز»

«این کارگران بیش از ۱۲ ماه حقوق از کارفرما طلب دارند./ به گفته کارفرما دلیل اصلی بحران در این واحد تولیدی عدم حمایت دولت گذشته از واحدهای تامین کننده قطعات خودرو بوده است.»
دبیر خانه کارگر استان گلستان از تعطیلی کارخانه گرگان فلز و بیکاری ۲۵ کارگر رسمی این واحد تولیدی خبر داد.

«هادی رضا‌زاده» در این باره به ایلنا گفت: کارخانه گرگان فلز از واحدهای با سابقه در تولید قطعات خودرو، به دلیل کمبود نقدینگی و مشکلات تهیه مواد اولیه تولید از سوی کارفرما از ۱۵ شهریور ماه سال جاری تعطیل اعلام شد و اکنون تمامی کارگران اخراج شده‌اند.

این فعال کارگری بابیان اینکه این کارگران بیش از ۱۲ ماه حقوق از کارفرما طلب دارند، در خصوص دلایل افزایش مشکلات این واحد تولیدی افزود: به گفته کارفرما دلیل اصلی بحران در این واحد تولیدی عدم حمایت دولت گذشته از واحدهای تامین کننده قطعات خودرو بوده است.

به گفته رضا‌زاده، کارفرمای این کارگاه اعلام کرده است در حال حاضر با وضعیت فعلی اقتصادی کشور، تولید قطعات فلزی توجیه اقتصادی ندارد.

دبیر خانه کارگر استان گلستان تعداد کارگران این واحد را ۲۵ نفر ذکر کرد و ادامه داد:: تعداد کارگران در سال ۹۰، ۱۳۰ نفر بود که ۱۵ کارگر بازنشسته و مابقی به سبب موقت بودن قرارداد کاری‌شان طی به تدریج تعدیل شدند.

این فعال کارگری در خاتمه اضافه کرد: کارگران اخراج شده با طرح شکایت در اداره کار استان خواستار بازگشت به کار و دریافت معوقات حقوقی خود شده‌اند.
***
وعده‌های مسئولان استانی در اجتماع کارگران پلی‌اکریل

«در جریان تجمع امروز، فرماندار، رئیس اداره کار و مسئولان انتظامی شهرستان مبارکه با حضور در جمع کارگران وعده دادند که به سهم خود تحقق خواسته‌های صنفی آن‌ها را پیگیری خواهند کرد.»
در پی برگزاری چهار تجمع کارگری طی هفت روز گذشته در اعتراض به واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه پلی‌اکریل ایران، ظهر امروز مسئولان اداری و انتظامی شهرستان مبارکه واقع در استان اصفهان با حضور در تجمع کارگران ضمن شنیدن نگرانی‌ها و دلایل اعتراض آنان، قول رسیدگی به مطالبات آنان را دادند.

یکی از نمایندگان کارگران کارخانه پلی اکریل با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: در جریان تجمع امروز، فرماندار، رئیس اداره کار و مسئولان انتظامی شهرستان مبارکه با حضور در جمع کارگران وعده دادند که به سهم خود تحقق خواسته‌های صنفی آن‌ها را پیگیری خواهند کرد.

این کارگر معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان در تشریح خواسته‌های صنفی همکارانش گفت: از آنجا که مدیریت کنونی کارخانه در صدد تهدید امنیت شغلی کارگران از طریق تجزیه غیر قانونی گروه صنعتی پلی اکریل و تسویه حساب با آن‌ها بودند، معترضین خواهان استعفا و یا برکناری فوری مدیرعامل، مدیر منابع انسانی و مدیر مالی کارخانه هستند.

به گفته این کارگر کارخانه پلی اکریل، مدیریت کنونی از دو سال پیش با بازنشسته کردن برخی اعضای شورای اسلامی کار و یا سخت‌‌تر کردن شرایط برای سایر اعضای این تشکل، زمینه انحلال نهاد کارگری پلی اکریل را فراهم کرد.

وی افزود: امروز مسئولان اداری و انتظامی شهرستان مبارکه در اجتماع اعتراضی کارگران وعده‌ دادند که ضمن تضمین امینت شغلی و صنفی کارگران تا ۲۰ روز آینده شورای اسلامی منحل شده کارخانه را بازگشایی خواهند کرد.

به گفته این کارگر پلی اکریل، از آنجا که کارگران کارخانه نسبت به برخی از اقدامات انجام شده مدیریت در خصوص تفکیک، فروش و واگذاری اماکن تفریحی کارخانه خوش بین نیستند، با وعده مسئولان قرار شد تا در این خصوص بررسی‌های لازم انجام شود.

نماینده کارگران پلی‌اکرین در پایان از تصمبم کارگران برای ادامه دادن به اجتماعات آرام تا زمان برآورده شدن خواسته‌های صنفی مطرح شده خبر داد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا