حقوق بشر

رسول بداقی؛ ۵۰ روز حبس انفرادی، بدون دسترسی به وکیل

رسول بداقی، معلم و عضو هیات مدیره‌ کانون صنفی معلمان ایران، ۵۰ روز است که در یکی از سلول‌های انفرادی بند امنیتی ۲۴۰ زندان اوین در بازداشت به‌سر می‌برد. او در طی این مدت از حق داشتن وکیل، حق ارتباط با دنیای خارج از زندان و حق ملاقات با خانواده خود محروم بوده است.

سازمان حقوق بشر ایران؛ یک منبع مطلع از وضعیت این فعال صنفی زندانی، درباره وضعیت او به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «رسول بداقی از روز ۱۰ اردیبهشت ماه در بازداشت به‌سر می‌برد. تا اواسط خرداد، او در یکی از اتاق‌های چهار نفره در بند ۲۰۹ اوین بازداشت بود اما در حال حاضر حدود ۵۰ روز است که به یکی از سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شده است».

به‌گفته این منبع مطلع، او در طی دوران حبس انفرادی، تنها یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود داشته است.

رسول بداقی در جریان بازداشت گسترده فعالان صنفی معلمان و فعالان کارگری، در آستانه هفته معلم و روز جهانی کارگر، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

منبع مطلع همچنین درباره پیگیری‌های جمعی ازخانواده‌های کارگران ومعلمان در طی ایام پس از بازداشت این فعالان گفت: «در این مدت، خانواده‌ها بارها جهت ملاقات با فعالان صنفی به دادسرای اوین مراجعه کرده‌‌اند. در این مراجعات از خانواده‌ها خواسته شده درخواست‌های خود را به‌صورت مکتوب به بازپرسی ارائه کنند. با این وجود اما تاکنون هیچ پاسخ مشخصی دریافت نکرده‌اند».

به‌گفته او، باوجوداینکه هیچ‌گونه تماسی برای انجام ملاقات از دادسرای اوین با خانواده‌ها گرفته نشده، خانواده‌های فعالان صنفی معلمان و فعالان کارگری اما هر روز با مراجعه به این مرجع قضایی، خواستار ملاقات با فعالان بازداشتی هستند.

این منبع مطلع همچنین گفت: «در مراجعه خانواده‌ها به دادسرای اوین، محمود حاج مرادی، بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین به آنها اعلام کرده، به دلیل مخالفتِ کارشناسِ پرونده (بازجو)، انجام ملاقات با فعالان صنفیِ زندانی امکان‌پذیر نیست».

وکالت پرونده رسول بداقی، بر عهده رامین صفرنیا، وکیل دادگستری است. به‌نقل از منابع مطلع از وضعیت رسول بداقی، با وجود پیگیری و درخواست‌های مکررِ این وکیل دادگستری، بازپرس از دسترسی او به محتوای پرونده بداقی یا انجام ملاقات او با موکلش جلوگیری کرده است.

بازداشت و حبس طولانی مدتِ رسول بداقی در سلول انفرادی، در حالی است که علی‌رغمِ گذشت حدود ۸۰ روز از بازداشت او، مقامات قضایی و نهادهای امنیتی هنوز به‌طور دقیق اعلام نکرده‌اند او بابت چه اتهام یا اتهاماتی بازداشت شده است.

رسول بداقی همچنین پیش از بازداشت، در یک پرونده دیگر، در روز ۲۷ فروردین‌ماه سال جاری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، بابت «اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به چهار سال و بابت «اتهام تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده بود. این فعال صنفی معلمان در این پرونده به مجازات های تکمیلی، از جمله «منع خروج از کشور و منع اقامت در استان تهران و همه استان‌های همجوار به مدت دو سال» هم محکوم شده است.

رامین صفرنیا، وکیل مدافع این فعال صنفی معلمان، روز ۱۱ خرداد ماه، در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که حکم دادگاه بدوی، عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تأیید شده است.

رسول بداقی، در سال‌های گذشته، به‌دلیل پیگیریِ مطالبات صنفی معلمان، چند بار توسط نهادهای امنیتی بازداشت و روانه زندان شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا