گوناگون

محمودرضا ⁧خاوری⁩ به ایران منتقل شد؟

طی دو روز گذشته تاکنون خبری غیر رسمی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر مفقود شدن محمودرضا خاوری مدیر عامل اسبق و متواری بانک ملی به کانادا و سپس انتقال او به ایران توسط ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی منتشر شده است. در همین رابطه، سعید شریعتی «فعال سیاسی اصلاح‌طلب» ساعتی پیش در توییتر نوشت:…

‏۱/خوب گویا بعد از حدود ۱۱ سال موش و گربه بازی، محمودرضا ⁧ خاوری⁩ مدیر عامل اسبق بانک ملی را با اتهام ۳ و نیم میلیون دلار برداشت غیر قانونی و مشارکت در اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی گروه امیرمنصور آریا به ایران بازگردانده‌اند.
‏رسیدگی به پرونده او از جهات مختلف اهمیت دارد…
‏۲/بعید است که خاوری با همکاری دولت کانادا تحویل ایران داده شده باشد، رابطه سیاسی و امنیتی ایران و کانادا سالهای سال تیره‌تر از آن است که چنین همکاریی را بتوان انتظار داشت.و اگر چنین نباشد، موضوع ربایش یک شهروند کانادایی از داخل خاک این کشور به چالش سیاسی بزرگی بدل می‌شود…
‏۳/مشهور است که محمودرضا خاوری با استیذان از دادستان کل کشور وقت که اکنون رییس قوه قضاییه است امکان خروج از کشور را در مهر ۱۳۹۰ یافته است. پس در این فرار پای رییس قوه قضاییه نیز به نوعی گیر است.در همین حد(اگر بر آن افزوده نشود!) دفاعیات رییس دستگاه قضا در پرونده خاوری شنیدنی است.۴/محمودرضا خاوری مدیری ولایی و ارزشی بوده و در همه مراسم حکومتی صف اول با چفیه حضور داشته است، رسیدگی عادلانه به پرونده او می‌تواند نماد “محاکمه شارلاتانیزم” باشد. و مشتی باشد نمونه و رسواگر خروار خروار مدیرانی که با تظاهر و ریاکاری و فریب بار خود را از بیت‌المال بسته‌اند…
‏۵/امیدوارم که ماجرای خاوری تا هر کجا “کش” پیدا کرد کسی مانع آن نشود. چون هر جا سخن از “اعتماد” است نام بانک ملی ایران می‌درخشد! و طبعا مدیران عامل مهمترین بانک عامل ایران مورد “اعتماد” همه سطوح نظام بوده‌اند….
‏۶/راستی از بابک زنجانی که نزدیک ۱۰ سال از صدور و قطعی شدن حکم اعدامش می‌گذرد چه خبر؟
‏بعد از شوآفی که در روزهای آینده از اقتدارتان در برگرداندن خاوری به راه انداختید، یک خبر هم بدهید که تکلیف ۲/۵ میلیارد دلار مفقوده بابک زنجانی چه شد؟ آن را هم پیدا کردید؟ یا صرف نمی‌کند!

عبدالله عبدی (فعال رسانه‌ای):
محمود خاوری در ایران؟ استرداد یا ربایش؟ در روزهای گذشته در فضای مجازی خبرهایی بدون منبع در مورد اینکه محمودرضا خاوری از کانادا به ایران برگردانده شده نشر و باز نشر می‌شود. تا کنون مقامات قضایی نیز هیچ واکنش رسمی نداشته‌اند و منابع نیز تایید و یا تکذیب نمی‌کنند. سکوت خانواده خاوری در کانادا هم موضوع را عجیب تر کرده است. به رحال این موضوع را نمیشود پنهان کرد و اگر به ایران عودت یا آورده شده باشد، چه بصورت عمودی و چه افقی! عدم اطلاع رسانی برد تبلیغاتی مدنظر برای ماموران و سازمان احتمالی مجری آن را ندارد. امیدوارم سخنگوی قوه قضاییه یا هر مقام رسمی دیگر سریع تر تایید یا تکذیب کند.مگر اینکه در حال تست واکنش جامعه باشند.

محمودرضا خاوری در مهر ۱۳۹۰ به بهانه «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» از مقام خود استعفا داد و به کشور کانادا که تابعیت آن را دارا بود ، گریخت. خاوری توسط دادگاه به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و بابت دریافت رشوه به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌ است.
خاوری کجاست؟
۴ آبان ۹۹ بود که فرمانده نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: «دو بار تا محل سکونت خاوری رفتیم و حتی به پلیس آنجا گفتیم که محل وی کجاست اما پلیس آنجا وی را بازداشت نکرد، در همین موضوع استرداد مدیرعامل بانک سرمایه، پلیس اینترپل نیز تعجب کرد که ما از کجا می‌دانیم این متهم در کجا زندگی می‌کند، محل سکونت درصد بالایی از این متهمان شناسایی شده و حتی پلیس آن کشورها محل سکونت آنها را نمی‌داند البته برخی مواقع موضوع حالت سیاسی پیدا می‌کند و همکاری مدنظر صورت نمی‌گیرد.» مهر سال گذشته هم رئیس پلیس بین‌الملل فراجا در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، در مورد استرداد محمودرضا خاوری یکی از اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور که به کانادا متواری شده است تصریح کرد: استرداد وابسته به روابط دیپلماتیک و قضائی کشورهاست و برای این مجرم به رغم صدور اعلان قرمز و دستگیری و برگزاری دادگاه حکم استرداد صادر نشده و همچنان پیگیری‌ها برای استرداد وی ادامه دارد. سردار شیرزاد اظهار داشت: افرادی که اعلان قرمز دارند همیشه تحت تعقیب هستند و از خدمات شهروندی کشورها محروم و به محض خروج از کشوری که ساکن آن هستند دوباره روند اعلان قرمز آنها اعمال می‌شود. سردار شیرزاد تصریح کرد: «بسیاری از مجرمینی که به کشور برگردانده شدند حتی تصور اینکه به کشور برگردانده شوند را نداشتند.» مقامات رسمی کشور تا امروز استرداد خاوری را تایید نکرده‌اند.
خروج از کانادا؟
گمانه دیگر تغییر محل سکونت خاوری است. برخی این ادعا را مطرح می‌کنند که احتمال فشار دولت کانادا به خاوری برای ترک این کشور سبب شده او به کشور دیگری پناهنده شود. سال‌ها پیش کانادا نمی‌پذیرفت که خاوری در این کشور است و مدعی بود به کشورهای حوزه آمریکای جنوبی گریخته است! درسال ۹۲ بار دیگر شایعه خروج خاوری از کانادا مطرح شد و تسنیم نوشت: «رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی گفت: به گفته پلیس کانادا، خاوری از کشور کانادا خارج شده و احتمالا به کشورهای آمریکای جنوبی و حوزه کارائیب فرار کرده است. سرهنگ مسعود رضوانی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده محمود خاوری اظهار داشت: پلیس کانادا در ابتدای پیگیری این پرونده اعلام داشته که خاوری به احتمال زیاد وارد کشور کانادا شده ولی از محل دقیق آن اطلاعی نداریم که پلیس ایران اطلاعات دقیق محل وی و حتی آدرس منزل خاوری را در اختیار پلیس کانادا قرار داد. وی با بیان اینکه پلیس ایران خروج خاوری از کانادا را تأیید نمی‌کند تأکید کرد: خروج خاوری از کشور کانادا آخرین اطلاعاتی است که پلیس کانادا از این فرد در اختیار ما قرار داده است. رضوانی با تأکید بر اینکه ما کماکان به دنبال دستگیری خاوری هستیم، افزود: آنچه مورد نظر ماست این مطلب است که تمام مجرمان فضای بین‌الملل را برای خود ناامن احساس کنند و در این فضا فعالیت‌های مجرمانه خود را از سر نگیرند. وی ادامه داد: البته ممکن است خاوری با عناوین جعلی و با استفاده از چهره مبدل به کشورهای دیگر وارد شده باشد ولی تردد مجرمان در هر کشوری نشانه‌ای از ضعف پلیس آن کشور است.»
نکته قابل تامل به اخباری باز می‌گردد که درباره فعالیت اعضای خانواده خاوری در کانادا منتشر شده است. مجله تایکون در یکی از شماره‌های خود اردوان (اردی) خاوری، پسر محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران و از مجرمان محکوم‌شده در ایران به‌خاطر مشارکت در اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی را به‌عنوان «تاجر الهام‌بخش» سال۲۰۲۲ انتخاب کرده است. نکته جالب گزارش تایکون این است که این مجله خانواده اردوان را کارآفرین عنوان کرده است.
در گزارش مجله تایکون درباره اردوان خاوری آمده است: «اردوان خاوری متعلق به خانواده‌ای است که چندین نسل سابقه کارآفرینی دارند و تجربه صدها سال کسب‌وکار و ظرافت‌های آن به او ارث رسیده است.» پسر خاوری هم کانادا ازدواج کرد که مراسم او حواشی زیادی داشت. پرندیس خاوری برخلاف برادرهایش پی درس‌ و مشق و علم‌آموزی بود اما گویا پدر با بخشش خانه به دختر، جبران مافات کرده است. خانه خاوری در تورنتو که از قضا بسیار خبرساز هم شد، نه متعلق به او که چندی پس از حضور خاوری در کانادا به نام دخترش شد. ۱۳ فروردین ۹۸ بود که ویدئوی تبلیغاتی فروش یک خانه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می‌شود متعلق به همسر محمودرضا خاوری است. این خانه لوکس که در تورنتو قرار دارد، ۹میلیون دلار (حدودا ۱۲۰ میلیارد تومان) قیمت‌گذاری شده است. آن طور که مجله ایرانیان کانادا گزارش داده، طبق مدارک به دست آمده ماندانا خلیلی شورینی، همسر خاوری، درگیر دادگاهی برای یکی از وام‌های درخواستی خود روی این ملک است.
بهار نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا