اجتماعی

تبعیض قائل شدن بین معلمان در برخی مدارس!

آیا تا به‌حال دیده‌ایم که وارد بانک شویم و مدیر بانک نام و تصویر چند کارمند خاص را بر روی بُرد، تبلیغ نماید. آیا تا به‌حال دیده‌ایم که وارد بیمارستان شویم و از میان پزشکان آن بیمارستان، فقط نام یک یا دو نفر را بر روی تابلو تبلیغات بزنند و بگویند که فقط به این پزشکان مراجعه کنند اما در بعضی از مدارس غیرانتفاعی پدیده‌ای ناخوشایند در حال ترویج است که امیدوارم متولیان امر و بازرسان مدارس به این موضوع توجه خاص مبذول بفرمایند.

آرمان ملی؛ الهام فربود روانشناس کودک و نوجوان، متأسفانه در برخی از مدارس نام تعدادی از دبیران روی بنر یا تابلو اعلانات مدرسه به‌عنوان «دبیران برتر»! مشاهده می‌شود. تبعیض قائل شدن بین معلمان در مدارس می‌تواند هزینه‌های روانشناختی هنگفتی برای این قشر فرهیخته به‌همراه داشته باشد زیرا موجب تضعیف «خودپنداره» و «عزت نفس» دبیرانی می‌گردد که نام خود را در بین این اسامی، نمی‌یابند!

تصور کنید هر روز صبح که دبیر می‌خواهد وارد کلاس درس شود و کارش را آغاز کند، وقتی نگاهش به عکس برخی از همکاران بر‌روی تابلوی اعلانات مدرسه می‌افتد‌، احساس ناکامی و سرخوردگی می‌نماید و با دلخوری و خشم وارد کلاس درس می‌شود، قطعا این موضوع بر عملکرد وی در کلاس درس و همچنین نحوه برخوردش با دانش آموزان و نحوه تدریس که صبر و کمترین دلمشغولی را می‌خواهد، تاثیر منفی خواهد داشت.

حقیقتا اینگونه انتخاب‌ها بر اساس چه معیارها و ملاک‌هایی انجام می‌گردد؟ چرا بعضی از دبیران بازاری و کنکوری در مدارس تبلیغ می‌شوند و بعضی از دبیران باسواد و اندیشمند به حاشیه می‌روند؟ البته تاثیر تشویق و بازخورد مثبت در مورد معلمانی که از فنون برتر تدریس استفاده می‌نمایند و به کرامت انسانی دانش‌آموزان احترام می‌گذارند‌، امری است پسندیده و سبب الگوسازی برای سایر معلمان خواهد شد؛ اما اینگونه تبعیض قائل شدن بین دبیران یک مدرسه در انظار عموم‌، سبب تنزل ‌شأن و جایگاه سایر معلمان، نزد اولیا و دانش‌آموزان آن مدرسه خواهد بود و دود این موضوع به‌چشم والدین و دانش‌آموزان به‌نام «دبیران برتر» می‌رود.

سال‌هاست که در صنعت فیلمسازی بسیاری از هنرپیشه‌های پیشکسوت به حاشیه رانده شده‌اند و باند‌بازی‌، موجب پررنگ شدن افرادی گردیده است که هنری برای عرضه ندارند و فقط به علت آشنایی با کارگردان و‌… برای بازی در یک نقش انتخاب می‌گردند. امیدواریم سرایت این روند در مدارس، موجب کاهش راندمان کاری آموزگاران توانمند و بروز لطمات جبران ناپذیر بر پیکره تعلیم و تربیت در کشور عزیزمان نگردد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا