بین‌المللی

رکود کم سابقه در فعالیت‌های تجاری آمریکا

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد میزان فعالیت های تجاری آمریکا در ماه جولای برای نخستین بار در بیش از ۲ سال اخیر دچار رکود شده است.

.

به گزارش تسنیم، براساس گزارش بلومبرگ، شاخص مدیران خرید بخش های تولیدی و خدماتی آمریکا، ۴/۸ واحد کاهش یافته و به ۴۷/۵ واحد که کمترین رقم از ماه مه سال ۲۰۲۰ بوده، رسیده است. این در حالی است که رقم کمتر از ۵۰، نشان دهنده رکود و کسادی است.

براین اساس، میزان فعالیت های تجاری آمریکا در حالی کاهش یافته که تولیدکنندگان وارائه کنندگان خدمات با کسادی درخواست مواجه شده‌اند و همین امر به نگرانی ها درباره بروز رکود در این کشور دامن زده است.

این در حالی است که هفته گذشته و همزمان با سفر جو بایدن به خاورمیانه، نرخ تورم در آمریکا باز هم رکورد شکست و به رقم بی سابقه ۹/۱ درصد در ماه ژوئن رسید که این رقم در چهار دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

آمارهای دپارتمان کار نشان می دهد شاخص بهای مصرف کنندگان از سال گذشته ۹/۱ درصد افزایش یافته که این بیشترین میزان افزایش از زمان اواخر سال ۱۹۸۱ است.

بر این اساس، نرخ تورم در ماه ژوئن نسبت به ماه قبل از آن، ۱/۳ درصد افزایش یافته که این رقم از سال ۲۰۰۵ بی سابقه بوده و باعث افزایش بهای بنزین، مسکن و مواد غذایی شده است.

با افزایش بی سابقه دوباره نرخ تورم در آمریکا طی ماه گذشته میلادی، احتمال می رود بانک مرکزی نرخ بهره را بار دیگر به شکلی چشمگیر بالا برده که این امر توسعه اقتصادی را با خطر مواجه می کند.

کارشناسان و تحلیل گران معتقدند با ادامه روند افزایش نرخ تورم خطر بروز رکود اقتصادی احتمالی در آمریکا طی ۱۲ ماه آینده وجود دارد. بازار کار نیز با مشکل مواجه شده و تقریبا ۴۰۰ هزار نفر در ماه گذشته، شغل خود را از دست داده‌اند.

همچنین پیشتر صندوق بین‌المللی پول از جهش ۵ برابری نرخ تورم آمریکا در سال ۲۰۲۱ خبر داد و اعلام کرد این کشور در جدول رده‌بندی جهانی نرخ تورم طی این سال ۵۱ پله بالا آمده است.

با رشد ۵ برابری نرخ تورم آمریکا در سال ۲۰۲۱ این کشور در رده‌بندی جهانی کشورها از نظر نرخ تورم پس رفت ۵۱ پله‌ای داشته است. در حالی که آمریکا در رده‌بندی جهانی نرخ تورم در سال ۲۰۲۰ رتبه ۱۰۴ در میان ۱۹۳ کشور را به خود اختصاص داده بود در سال ۲۰۲۱ افزایش تورم سبب شد این کشور رتبه ۵۳ کشورهای جهان از لحاظ تورم بالا را به دست بگیرد.

بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم این کشور در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن حدود ۵ برابر شده است. نرخ تورم آمریکا در سال ۲۰۲۰ تنها ۱.۵ درصد بود اما این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۷.۴ درصد رسیده است؛ رقمی که کمتر در طول تاریخ این کشور تجربه شده است.

آمریکا رکورددار نرخ تورم در میان کشورهای صنعتی جهان طی این سال بوده است.

براساس این گزارش، وضعیت فعالیت های تجاری در اروپا نیز مشابه وضعیت آمریکاست. شاخص این فعالیت ها در حوزه اروپا برای نخستین بار از اوایل سال ۲۰۲۱ با کاهش چشمگیری مواجه شده طوری که میزان تولیدات تولید کنندگان کاهش شدیدی داشته و رشد بخش خدماتی نیز به سرعت افت کرده است.

کشورهای صنعتی دیگر نیز وضعیتی مشابه آمریکا در رده‌بندی جهانی تورم طی سال ۲۰۲۱ داشته‌اند. برای مثال آلمان که در سال ۲۰۲۰ رتبه ۱۶۱ را به خود اختصاص داده بود در سال ۲۰۲۱ با تورم ۵.۷ درصدی در رتبه ۸۳ قرار گرفته است.

انگلیس با تورم ۵.۴ درصدی رتبه ۹۴ را در رده‌بندی جهانی تورم طی سال ۲۰۲۱ و فرانسه با تورم ۳.۳ درصدی رتبه ۱۳۹ را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا