زنان

فعالیت گشت ارشاد متوقف می شود؟

مخالفت و مبارزه مردم بویژه زنان با طرح عفاف و حجاب و گشت ارشاد بسیار گسترده است. نهادهای حکومتی با توجه به این واقیعت با مانورهایی هدفمند می کوشند تا از سطح  مطالبات مردمی کاسته و نارضایتی ها را کنترل کنند.

 برخورد گشت ارشاد امنیتی شده است!

توسعه ایرانی : این روزها با شدت گرفتن برخوردهای سیستماتیک با نحوه پوشش بانوان، بسیاری به شیوه این عملکرد گشت ارشاد معترضند. حتی دیروز دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان نتیجه مشاوره با بیش از ۲ هزار نفر از دستگیر‌شدگان توسط گشت ارشاد را نشان از ناکامی این شیوه اعلام کرد. احمد عبدالهی‌نژاد در توئیترش نوشت: عملکرد گشت ارشاد به شیوه کنونی و نحوه برخورد دستگاه قضایی، هیچ اثر مثبتی نداشته است این نکته را پس از بررسی نتیجه مشاوره با بیش از ۲هزار نفر از دستگیرشدگان عرض می‌کنم‌… همچنین عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها گفت: برخورد گشت ارشاد تبدیل به موضوع امنیتی شده است. التهابی که در جامعه ایجاد می‌شود دوقطبی که شکل گرفته است.”…

روزنامه  دنیای اقتصاد نیز در این زمینه می نویسد: ” برخورد با بدحجابی در کشور طی هفته‌های گذشته به یکی از مهم‌ترین دستورهای کاری دولت سیزدهم تبدیل شده است.آنچه طی روزهای گذشته منجر به صف‌بندی مخالفان و موافقان برخورد با بدحجابی در کشور شده است، نوع برخورد برخی ماموران گشت‌های ارشاد با زنان در شهرهای مختلف و از سوی دیگر سبک برخورد شهروندانی که خود را موظف به امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌دانند با شهروندانی است که آنها را بدحجاب یا شل‌حجاب تلقی می‌کنند. برخوردهایی که با دوربین‌های تلفن‌های هوشمند شهروندان ثبت و ضبط می‌شود و از دید عموم خوشایند به نظر نمی‌رسد.از همین‌رو طی روزهای گذشته پویشی در فضای مجازی شکل گرفته که بسیاری از زنان محجبه در آن با هشتگ‌هایی با تاکید بر محجبه بودن خود در عین حال مخالفت خود را با نوع عملکرد گشت ارشاد اعلام کرده‌اند. البته این تنها جنبش شکل گرفته از سوی زنان در این راستا نیست. پویش دیگری نیز در مخالفت با آنچه حجاب اجباری می‌خوانند نیز شکل گرفته است. هر دوی این جنبش‌ها هم البته با واکنش‌های بسیاری از جمله در میان مقامات و چهره‌های سیاسی و رسانه‌های هر دو طیف مواجه شده است…در چند روز گذشته پویشی در فضای مجازی تحت عنوان «من محجبه‌ام و با گشت ارشاد مخالفم» به راه افتاده است که توانسته جمعیتی را با خود همراه کند. .. همان‌طور که کمی پس از این پویش، پویش‌های دیگری ایجاد شد تا از هیجان و موج ایجاد شده باب‌های دیگری را نیز باز کند. مانند پویش «من محجبه‌ام و با حجاب اجباری مخالفم» که بعد از آن ایجاد شد و این زنجیر ادامه خواهد داشت…به نوشته خبرگزاری فارس[ وابسته به سپاه پاسداران ]، پویش من محجبه‌ام و با گشت ارشاد مخالفم به خصوص در جمله اول خود با تاکید روی «من محجبه‌ام» شاید در نگاه اول پیام دوستی و همدلی قشر محجبه باشد، اما در نگاه کلی شبیه امان‌نامه‌ای برای محجبه‌ها عمل می‌کند که دنبال مقبولیت می‌گردند چون باورشان شده که عادی نیستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا