اجتماعی

غافلگیری مسئولان این بار در استهبان

سیل اخیر در استهبان استان فارس، خاطره تلخ سیل مرگبار شیراز را زنده کرد و در شرایطی که در فروردین آن سال، ۲۱ نفر جانشان را از دست دادند، شمار کشته‌های سیل اخیر در استهبان به ۲۰ نفر (تا لحظه تنظیم این گزارش) رسید.

آرمان ملی:روز پنجشنبه حدود ساعت ۵ بعدازظهر بود که بارندگی شدید در منطقه رودبال ایج در بخش مرکزی استهبان و در فاصله ۱۷۴ کیلومتری شیراز منجر به وقوع سیل شد. تعدادی از افراد بومی یا گردشگران که برای تفریح به کنار رودخانه رفته بودند و در بستر رودخانه حضور داشتند به دلیل بالا آمدن آب رودخانه گرفتار سیلاب شدند و با افزایش شمار جانباختگان، تاکنون ۲۰ نفر جان خود را از دست داده و ۳ نفر هم مفقود شده‌اند.

بنا به گفته فرماندار استهبان: «سازمان هواشناسی آن طور که باید هشداری برای وقوع سیل نداده بود.» اما با بررسی اخبار در روز ۳۱ تیر، رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع بارش سنگین در ۵ استان جنوبی خبر داده بود و همان‌طور که صادق ضیائیان خبرداده بود: «تا پایان هفته جاری، استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس و بخش‌هایی از بوشهر درگیر سیل و آبگرفتگی می‌شوند.»

هر چند بنا به گفته وی در آن روز: «با توجه به اینکه نتایج پیش بینی‌های هواشناسی درباره میزان بارندگی در استان‌های مختلف در هفته آینده هنوز جمع بندی نشده است، ما هنوز هشداری درباره وقوع سیل صادر نکرده‌ایم» اما به‌ نظر می‌آید که هم مدیریت بحران در استان فارس و هم هواشناسی انتظار چنین بارندگی را در شروع هفته نداشتند و در انتظار بارندگی در آخر هفته بودند. با این حال، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفته است: «بر اثر سیل روز گذشته در شهرستان‌های استهبان و نیریز، از پهنابه نیریز تا سد استهبان (حدود ۴۰ کیلومتر)، ۸۹ نفر دچار حادثه شدند.

وی با بیان اینکه وقوع سیل، بیش‌ترین خسارت و آسیب را در منطقه تفریحی امامزاده سلطان شهباز استهبان بر جای گذاشته است، افزود: امدادگران هلال‌احمر با حضور در منطقه حادثه‌دیده، ۷۴ نفر را از محاصره سیلاب نجات دادند اما متأسفانه ۲۰ نفر بر اثر این حادثه جان خود را از دست داده و ۸ نفر نیز مفقود شده‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا