حقوق بشر

گزارش ماهانه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از نقض حقوق بشر در کُردستان

طی ماه گذشته دست‌کم ۹۷ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه تیر ١۴٠١ خورشیدی دست‌کم ۹۷ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است که به شرح زیر می‌باشد؛

کشته و زخمی شدن کولبران (۲۱ مورد)

طی ماه گذشته دست‌کم ۲۱ کولبر و کاسبکار در مرزهای کُردستان زخمی قربانی شده‌اند که تمامی آنها زخمی شده و مرگ هیچ کولبری در تیر ماه ثبت نشده است.

از مجموع ۲۱ کولبری که زخمی شده‌اند۱۴ کولبر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران، ۲ کولبر در اثر سوانح رانندگی و ۵ کولبر نیز در اثر سوانح طبیعی زخمی شده‌اند.

اعدام و مرگ در زندان (۴ مورد)

طی تیر ماه امسال، دست‌کم حکم اعدام ۳ شهروند کُرد و اهل شهرهای کرمانشاه و کوهدشت به اجرا در آمده است. ۲ زندانی به اتهام سرقت و یک زندانی به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

همچنین، در این بازه زمانی یک زندانی سیاسی اهل اشنویه با هویت متین حسنوند یک روز پس از اعزام به مرخصی اقدام به خودکشی و به زندگی خود پایان داد.

کشته و زخمی شدن شهروندان مدنی و انفجار مین (٨ مورد)

در خردادماه امسال یک شهروند مدنی در ثلاث باباجانی و یک زن و فرزند خردسالش در ارومیه در اثر انفجار مین به‌شدت مجروح شده‌اند و یک شهروند اهل بانه نیز در مرزهای اقلیم کُردستان در اثر انفجار مین جانش را از دست داده است.

همچنین، یک شهروند مدنی اهل ایلام با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران به قتل رسیده و سه شهروند دیگر اهل شهرهای ایلام، جوانرود و دیواندره با شلیک این نیروها زخمی شده‌اند.

بازداشت و حکم (۶۲ مورد)

با استناد به آمار هه‌نگاو، طی خرداد ماه امسال دست‌کم بازداشت ۵۹ شهروند کُرد از جمله ۲ زن و یک نوجوان زیر ۱۸ در شهرهای مختلف کُردستان به اتهام فعالیت سیاسی، عقیدتی و مدنی توسط نهادهای امنیتی ثبت شده است.

همچنین، ۳ فعال کُرد نیز به اتهام فعالیت سیاسی توسط دستگاه قضایی جمعاً به ۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده‌اند.

کارگری (۲ مورد)

در این بازه زمانی دست‌کم ۲ کارگر اهل شهرهای کرمانشاه و ارومیه در حین کار و به دلیل سوانح کاری جانشان را از دست داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا