فرهنگی

جابه‌جا کردن خاکریزها

پس از ماجرای درگیری در بی‌آرتی، میان «سپیده رشنو» و «رایحه ربیعی»، انتشار و هم‌رسانی گسترده‌ی فیلم مادری که دختر بیمار او توسط «گشت ارشاد» بازداشت شده بود، موج جدید و گسترده‌ای از انتقادها و اعتراض‌ها را به‌دنبال داشت….
در این فیلم، مادری که جلوی ون گشت ارشاد را گرفته، فریاد می‌زند:‌ «دخترم رو نبرید؛ دخترم مریضه، دخترم مریضه». راننده‌ی خودرو نیز بدون توجه به درخواست‌های این زن به مسیر خود ادامه می‌دهد و در نهایت «مادر» را بر زمین می‌زند و «دختر» را با خود می‌برد.

یکی از وسیع‌ترین اعتراض‌ها به این ماجرا، کارزاری بود که به ابتکار «زنان محجبه» در اینستاگرام کلید خورد.

این کارزار ابتدا با هشتگ «محجبه‌ام و مخالف گشت ارشادم» و در ادامه #محجبه‌ام_و _مخالف_حجاب_اجباری‌ام» خیلی زود توانست پیام خود را در شبکه‌های اجتماعی بگسترد و به همین سبب با واکنش‌ها، مخالفت‌ها و انتقادهای فراوانی مواجهه شد.

یک کارزار موفق: همراهان این کارزار توانسته بودند نظر مخاطبان را خیلی ساده و سریع به تفاوت جدی میان «حجاب»، «بی‌حجابی» و «حجاب اجباری» جلب کنند. آنها هم‌چنین توانستند «گشت ارشاد» را در تقابل با مفهوم حجاب قرار دهند. همراهی با این کمپین، به‌خاطر محتوای هشتگ، هزینه بسیار کمتری داشت و امکان همراهی شهروندان عادی را فراهم می‌کرد. افزون بر اینها، این کمپین توانسته بود تفاوت سبک‌های مختلف زندگی و پوشش و باورهای شهروندان را در شعار خود اعلام و به رسمیت بشناسد.

زیتون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا