از هر دری سخنی

پیامد جراحی اقتصادی؛ هزینه زندگی در روستا بیشتر از شهر!

فشار تورم بر دهک‌های پایین جامعه و روستاییان بر اساس گزارش مرکز  آمار ایران بیشتر شده است. نکته قابل تامل اینکه افزایش تورم در روستاها بیشتر از شهرها بوده، زندگی دهقانان را به ورطه فقر و فلاکت کشانده است.

 نرخ تورم برای خانوارهای روستایی بازهم افزایش‌یافت

روزنامه ستاره صبح در گزارشی به برآوردهای منتشر شده مرکز آمار اشره کرده است . در بخشی این گزارش آمده است : “افزایش تورم خوراکی‌ها بر سفره مردم سایه افکنده است به‌طوری که تورم خوراکی‌ها از نرخ ۸۶ درصد نسبت به تیر سال گذشته بیشتر شده است. کالاهایی مانند روغن، گوشت، لبنیات، مرغ و … بیش‌ترین نقش را در افزایش تورم داشته‌اند…نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» با افزایش ۴.۴ واحد درصدی به ٨۶.٠ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.١ واحد درصدی به ٣۶.٩ درصد رسیده است. بر اساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۵٢,٨ درصد هست که نسبت به ماه قبل ١.۴ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۶٠.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.۵ واحد درصد افزایش داشته است.نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه تیرماه ١۴٠١ برای خانوارهای کشور به ۴٠,۵ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ١,١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد”.

“همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۰ درصد و ۴٣.٢ درصد هست که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.۴ واحد درصد افزایش داشته است… بررسی گزارش جدید مرکز آمار از تورم ایران نشان می‌دهد در هر سه شاخص سالانه، نقطه‌ای و ماهانه گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نقش پررنگ‌تری نسبت به گروه غیرخوراکی‌ دارند. عبور تورم خوراکی از نرخ ۸۶ درصد نسبت به تیر سال گذشته می‌تواند نشانه جدی از تخلیه بار تورم روی سفره مردم و فشار معیشتی باشد…نکته قابل تامل اینکه افزایش تورم در روستاها بیشتر از شهرها بوده است”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا