اجتماعی

نقش دلالان در نابودی منظر شهری تهران

خشک شدن همزمان تعدادی اصله درخت در خیابان ولیعصر، محدوده خیابان محمودیه می‌تواند پیامدهای بدی برای شهر تهران داشته باشد.

آرمان ملی، گیتی اعتماد جامعه‌شناس شهری: به عنوان کسی که در زمینه معماری و عمدتا شهرسازی کار کرده و درباره فضاهای شهری مطالعه کرده‌ام، بر این باور هستم که فضاهای شهری از سیمای مناسب، معماری جالب، هماهنگ، متناسب و… برخوردار هستند. معماری شهری بر روحیه، رفتار، آرامش و شادی شهروندان موثر است. البته روانشناسان و جامعه ‌شناسان باید در این مورد تحقیقات میدانی انجام دهند. هرچند تجربه بنده نشان می‌دهد رفت و آمد و زندگی در فضاهای نامطلوب شهری که دارای آلودگی‌های صوتی، آزار بصری و… است، در وضعیت روحی و جسمی فرد موثر است.

به گفته او در دهه‌های اخیر به سیمای شهری پایتخت و دیگر شهرهای کشور کمتر توجه شده است. در حالی که ما میراث‌هایی همچون میدان نقش جهان داریم که شاید قدمت آن بیشتر از بسیاری از میادین معروف دنیاست، اما فضاهای شهری تولید شده در دهه‌های اخیر باعث تاسف است، چون فقط به فکر سودجویی، تراکم بیشتر و حداکثر درآمد از هر فرد، زمین و ساختمان بوده است، بدون آنکه توجهی به فضای شهری که به زندگی غنا و معنا می‌بخشد، شود. بزرگ‌ترین مشکل کالبدی در شهرها عدم هماهنگی بین بناها از لحاظ ارتفاع مصالح، رنگ متناسب، عناصر معماری و… است. این موضوع باعث دلسرد شدن شهروندان از عبور و مرور در این فضاها شده است، چون نه تنها از این رفت و آمد لذت نمی‌برند، بلکه برای آنها شهر از منظر دیداری و شنوایی خوشایند نیست. امیدواریم مدیریت شهری به مطلوبیت فضاهای شهری که برای نسل‌های باقی می‌ماند، توجه بیشتری کند و بخشی از درآمدها صرف این کار شود. لذت زندگی در فضای مطلوب شهری آنقدر ارزش دارد که مدیریت شهری برای آن هزینه کند و رضایت شهروندان را تامین کند.

از سوی دیگر مساله زلزله و سیل در اغلب شهرهای ما حساس و قابل تحمل است. باید هنگام ساخت و ساز به موضوعات توجه کرد. همان گونه که در کشور ژاپن این نوع مشکل را حل کرده‌اند، در ایران نیز با داشتن متخصصان قابل می‌توان برای کاهش این خطر تلاش کافی انجام داد. مسلما زلزله برای زمین امری طبیعی همانند نفس کشیدن برای انسان است، باید آن را شناخت و ساختمان‌ها را با توجه به این پدیده طراحی کرد. ما باید در همه زمینه‌ها همچون معماری، ساخت و ساز، محاسبات پایدار در مقابل زلزله، سیل و… از متخصصان باتجربه استفاده کرد تا همه مسائل فدای سودجویی عده‌ای معدود نشود

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا