بین‌المللی

پکن: دریای جنوبی چین محل مبارزه قدرت‌های بزرگ نیست

وزیر خارجه چین بدون اشاره مستقیم به دخالت های اخیر آمریکا در منطقه دریای جنوبی چین تأکید کرد این منطقه حیاط خلوت کشورهای فرامنطقه‌ای و محل مبارزه قدرت‌های بزرگ نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «وانگ یی»، وزیر خارجه چین روز دوشنبه اعلام کرد دریای جنوبی چین حیاط خلوتِ کشورهای خارج از منطقه و یا «منطقه مبارزه» قدرت‌های بزرگ برای رقابت با هم نیست.

وی که امروز دوشنبه در نشست مجازی «بیستمین سالگرد صدور بیانیه رفتار طرف‌ها در دریای جنوبی چین» صحبت می‌کرد، در ادامه افزود: مسئله دریای جنوبی چین را باید خود کشورهای منطقه و هم‌جوار حل و فصل کنند.

آمریکا در سال‌های اخیر برای مقابله با نفوذ و قدرت چین در منطقه اقیانوس آرام و اقیانوس هند (ایندو-پاسفیک) علاوه بر تلاش برای روابط بیشتر با کشورهای این منطقه، ناوشکن‌ها و کشتی‌هایش نیز در این منطقه حضور دارند و هر از گاهی به آب‌های تحت حاکمیت چین در دریای جنوبی چین نزدیک می‌شود؛ این اقدامات تنش‌زای آمریکا موجب برخوردهای ناایمن نیروهای دریایی دو طرف و تنش کلامی مقامات پکن و واشنگتن می‌شود.

در تازه‌ترین اقدام تحریک‌آمیز واشنگتن، ۲۵ تیرماه یک ناوشکن نیروی دریایی آمریکا برای دومین بار به جزایر جنوبی چین نزدیک شد.

دولت چین در اعتراضی شدید ضمن اعلام اینکه نیروی دریایی چین این ناوشکن را مجبور کرده عقب‌نشینی کند، تأکید کرد: این اقدامات تنش‌زای آمریکا نقض آشکار حاکمیت پکن است.

همچنین «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیروز در جریان سفر به منطقه هند و اقیانوس آرام تاکید کرد: ارتش چین در پنج سال اخیر به نحو چشمگیری تهاجمی‌تر و خطرناک‌تر شده است. وی در این باره افزود: در این بازه زمانی تعداد دفعاتی که هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین، نیروهای آمریکا و دیگر متحدانش را رهگیری کرده، به طور قابل‌توجهی افزایش یافته و همچنین شمار تصادم‌های ناایمن (بین نیروهای آمریکا و چین) به همین نسبت افزایش داشته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا