گوناگون

گفتگوی رئیسی – مکرون تحول دیپلماتیک قابل توجهی بود؟

رایزنی‌های گسترده در سطح عالی میان جمهوری اسلامی وچند کشور اروپایی بویژه فرانسه بر سر موضوعات سیاسی – امنیتی منطقه و احیای برجام وارد دور تازه‌ای شده است.

از نشست ایران و عربستان در سطح رسمی و سیاسی تا تبادل نظر دیپلماتیک با فرانسه و انگلیس

ایرانا در گزارشی از نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی  می نویسد:”روند گفت‌ و گوها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با آقای مورا گفت‌وگو ها و تماس ها و تبادل پیام دارد، در سطح وزیر امور خارجه نیز با آقای بورل گفت‌وگو و تبادل پیام‌ها در جریان است . پیشنهادات مختلفی تا الان رد و بدل شده است و برخی کشورهای دیگر هم در سطوح مختلف از جمله وزرای امور خارجه کشورها با نگاه دوستانه مبتنی بر مساعی جمیله ورود کرده‌اند و دیدگاه هایی و پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند برای نزدیک کردن دیدگاه ها به یکدیگر ابتکاراتی مطرح می شود… جمهوری اسلامی حتما توافق به فکر می‌کند و علاقه‌مند است توافق در آینده نزدیک انجام شود و شکل بگیرد.”

“وی در پاسخ سیاست همسایه محوری جمهوری اسلامی ایران گفت:ما به سمت بلوک‌بندی‌های جدید حرکت نمی‌کنیم به سمت تشکیل بلوک‌های سیاسی که ایجاد تقابل یا ایجاد رقابت غیرسازنده کند حرکت نمی‌کنیم.کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره موضع ایران در خصوص جنگ اوکراین گفت: موضع ایران در این زمینه کاملا روشن است و توسط مقامات ایران از جمله وزیر خارجه بیان شده است. ایران با هرگونه راهکار نظامی و جنگی درباره هر کشوری در منطقه مخالف است. لازم است اختلافات از طریق سیاسی حل و فصل شود. معتقد به ضرورت ورود به راهکار سیاسی بین روسیه و اوکراین هستیم و هیچ تغییری در موضع عملی و سیاسی ایران اتفاق نیفتاده و در حال مشورت‌های مستمر با طرفین است. راهکار ایران راهکار سیاسی است و ایران در کنار یک طرف علیه طرف دیگر قرار نخواهد گرفت”…

” در پاسخ به سوالی در مورد ادامه مذاکرات ایران و عربستان گفت: پنج دور مذاکرات بین ایران و عربستان انجام شد که با میزبانی دولت عراق در بغداد بود و نتایج بسیار خوب و دلگرم کننده ای داشته است،بعد از اجلاس جده فواد حسین وزیر خارجه عراق با امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان تماس تلفنی داشت و ایشان را در جریان برخی مسائل مرتبط با اجلاس جده قرار داد. در این گفت‌وگو وزیر خارجه عراق به این نکته اشاره کرد که محمد بن سلمان در حاشیه گفت‌وگو در جده اظهار تمایل و آمادگی کرده است که گفت‌وگوی رسمی و علنی سیاسی ایران و عربستان در نشست بعدی انجام شود.این یک نشانه مثبت است و گمان می‌کنیم با توجه به اراده مثبت طرفین برای گام عملی به سمت جلو این زمینه فراهم است که نشست بعدی را در سطح رسمی و سیاسی در بغداد داشته باشیم و گام ملموس و بزرگ در جهت ارتقا و از سرگیری مناسبات دو کشور برداشته شود.”

“سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گفت و گوی ۱۲۰ دقیقه‌ای آیت‌الله رئیسی با مکرون گفت: گفت‌وگوی دو ساعته بین روسای جمهور ایران و فرانسه تحول دیپلماتیک قابل توجهی بوده است. اخیرا گفت‌وگوی تلفنی را میان وزیر امور خارجه کشورمان و همتای فرانسوی خود داشتیم. در این گفت و گوی تلفنی همتای فرانسوی این نکته را به دکتر امیرعبداللهیان منتقل کرده بودند که آقای مکرون دیدگاه‌هایی درخصوص روند مذاکرات دارند که می‌تواند برای نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف اصلی بر روند مذاکرات رفع تحریم‌ها کمک کننده باشد. به همراه انتقال این پیام خود وزیر خارجه فرانسه هم نقطه نظرات و دیدگاه‌های تکمیلی خود را در این ارتباط ارائه کرد. گفت‌وگوی تلفنی دو رئیس جمهور که حدود دو ساعت طول کشید مکمل گفت‌وگوی تلفنی دو وزیر امور خارجه در ارتباط با روند مذاکرات بود…برداشت ما این است که در شرایط کنونی فرانسه مایل این است در کنار سایر تلاش‌هایی که از حوزه‌های مختلف و از سوی کشورهای مختلف و طرف‌ها مختلف برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها انجام می شود، نقش کمک کننده‌ای ایفا کند و ما به طور طبیعی از هر طرفی که آمادگی داشته باشد و علاقه مند باشد که نقش سازنده ایفا کند استقبال می‌کنیم”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا